Oglądasz posty znalezione dla słów: Urlop dodatkowy niepełnosprawnego
Wiadomość
  Rodziny zastepcze w Niemczech dla poskich dzieci

Darek,
musisz być bardzo poraniony przez życie skoro w pragnieniu zrobienia czego
dobrego doszukujesz się od razu próby zrobienia biznesu.
z wyrazami współczucia...


alez niczego sie nie doszukuje
tylko kiedys czytalem artykul czemu to turysci z zagranicy chca
adoptowac
dzieci niepelnosprawne z Polski.
I wyjasnienie bylo takie, ze matka adoptowanego dziecka
niepelnosprawnego dostaje specjalne zasilki, ma szczegolne uprawnienia,
dodatkowe urlopy, dodatki socjalne
w takiej wysokosci, ze wystarcza na utrzymanie jej i dziecka.

Oczywiscie nie dotyczy to zadnej konkretnej sytuacji.
Ale w wielu krajach europejskich takie specjalne uprawnienia przysluguja
i to wszystko.

To byl komentarz do tekstu ze ktos chce adoptowac/ opiekowac sie
niepelnosprawnym dzieckiem.

Dla mnie to jest niezrozumiale czemu ktos szuka dziecka
niepelnosprawnego a nie dziecka w ogole, niezaleznie od stanu jego
zdrowia.

 
  urlop niepełnosprawnego
Wdniu 7 marca 2006 otrzymałem umiarkowany stopień niepełnosprawności,do 30.04.2008r.. Wiem,że dodatkowe 10 dni urlopu należy się po roku pracy ale czy za ten rok który upłynął? Moja kadrowa twierdzi,że urlop należy mi się dopiero od 7.03.2007r., tj. 9 dni za rok 2007(wykorzystałem) i 4 dni za okres od 1.01.-30.04.2008r. i ani dnia więcej. Czy ma rację?Czy może mi ktoś udzielić odpowiedzi? Z góry dziękuję.
  Niewykorzystany urlop dodatkowy pracownika niepełnosprawnego
Niewykorzystany urlop dodatkowy pracownika niepełnosprawnego nie przepada wraz z końcem roku

Czy dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni, który przysługuje osobie niepełnosprawnej, przechodzi na następny rok, jeśli nie został wykorzystany w danym roku?

Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziesz tutaj:
Niewykorzystany urlop dodatkowy pracownika niepełnosprawnego nie przepada wraz z końcem roku
  Niepełnosprawny a urlop
Witam szukałem na forum ale nie znalazłem...
Jestem nowym kadrowym, niedoświadczonym i po słabym szkoleniu... Prowadzę samodzielnie kadry.
Jeden z wielu problemów i zaległości to naliczenie pewnemu pracownikowi urlopu...
Ma pełny wymiar tj. 13 dni lub 104 godziny bo pracuję na 1/2 etatu.
Wyliczenie proszę zweryfikować:
Pracownik doniósł zaświadczenie o II grupie inwalidzkiej wystawionej w dni 07,03,2008 czyli z ustawy o rehabilitacji (10dni) wyliczam proporcjonalnie i
((26 + 8.3) * 8 godzin )/2=137,2 godziny czyli 17.15 dnia (8 godzinnego) lub 34,3 dnia 4 godzinnego.
Jeśli dobrze liczę to ok...
Ale system optima mi coś mąci. Dodam że umowa z pracownikiem nie była zmieniona i pracownik dalej pracuję 4 godzinny. Czy urlop mam wyliczać z 4 godzin czy z 3,5 jak z 4 to czy pracownikowi należą się nadgodziny za te dodatkowe 0,5h. Umowa o prace na czas nieokreślony płaca minimalna, pracowni się godzi na taką płace i czas pracy... emeryt.
W zasadzie nie wiem o co się więcej zapytać i co mam w tym przypadku do zrobienia jako kadrowiec...
 
  Niepełnosprawny a urlop
Pracownik doniósł zaświadczenie o II grupie inwalidzkiej wystawionej w dni 07,03,2008

Witaj,
zgodnie z art.19 ust.1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych cyt.:
"Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawnośći."
A zatem,
znając datę wystawienia orzeczenia, domniemam, że temu pracownikowi urlop ten będzie przysługiwał dopiero w 2009 roku.W tymże orzeczeniu jest data zaliczenia pracownika do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
A jak liczyć?
Temu pracownikowi w 2009r. przysługiwać będzie prawo do urlopu w wymiarze 126 godzin, bo:
1) 1/2 x 36 dni urlopu (26 dni urlopu + 10 dni u.dodatkowego)= 18 dni urlopu
2) 18 dni urlopu x 7 godzin (bo norma dobowa czasu pracy takiego pracownika to 7
godzin)= 126 godzin
  ... z Przemysławem Przybylskim
Orzecznicy orzekają jednoosobowo...są to ludzie od czarnej roboty...dla takiego wysłać kogoś na tamten Świat, czytaj pozbawić środków do egzystencji
A co o tym niepełnosprawni sądzą
Pan Józef K. z Giżycka - od 23 lat chorujący na stwardnienie rozsiane (SM) - przeszedł cały orzeczniczy korowód. Podjął go, aby korzystać z ulg i uprawnień dla niepełnosprawnych, które przy przewlekłej chorobie są bardzo potrzebne (np. dodatkowy urlop na rehabilitację, odliczenia podatkowe, siedmiogodzinny dzień pracy) oraz z myślą o swoim zakładzie pracy, żeby mógł on wystąpić o dofinansowanie z PFRON -u jego stanowiska pracy oraz płacić mniejsze składki.

,,Nie miałem pojęcia jak się zostaje rencistą" - wyznaje nasz czytelnik - "Kadrowa wyjaśniła mi, że wniosek o rentę przygotowuje zakład pracy, a ja mam zebrać dokumentację medyczną".

W ZUS-ie lekarz orzecznik na dzień dobry powiedział:

„To bardzo dziwne, że choruje pan tyle lat i dopiero teraz występuje o rentę. Kto pana diagnozował?" - Po parominutowej rozmowie stwierdził, że w takiej sytuacji musi orzec częściową niezdolność do pracy na rok. Na nieśmiałe pytanie, dlaczego na rok, riposta była następująca:

„Jeśli chce pan pracować dalej, to znaczy, że nie jest pan całkowicie niezdolny do pracy. Poza tym, przy pierwszym podejściu zawsze orzekamy na rok."

Inny nasz czytelnik po amputacji nóg na pytanie, czy w ciągu roku odrosną mu nogi, dostał jeszcze lepszą odpowiedź: - Przecież cuda się zdarzają!
http://www.idn.org.pl/sonnszz/chore_orzecz.htm
  Jak zaopatrzyć się w zalecany sprzęt rehabilitacyjny
2405-zgłosiłam się na komisję w celu orzeczenia stopnia niepełnosprawności-w moim miejscu zamieszkania-spotkanie bolesne a zarazem bardzo miłe.
Bolesne bo orzecznikiem był lekarz z którym wiele lat współpracowałam-mam z tym lekarzem związane same miłe wspomnienia
W czwartek zgłoszę się po decyzję oraz wniosek o dofinansowanie-celem dostosowania łazienki dla osoby niepełnosprawnej ruchowo.3005 czeka mnie kolejna wizyta w Szczecinie pod warunkiem że do tego czasu zostanie przerwany strajk-w innym przypadku wizyta zostanie przelożona-trzymajcie moja druga rodzinko mocno kciuki oby neurochirurgia w Szczecinie nie zaostrzyła strajku- z tego co donoszą media to właśnie 3005 wielu lekarzy ma pójść na jednodniowy urlop na żądanie.

[ Dodano: 2007-05-27, 23:14 ]
Po tej wizycie może uda się jednak dostac na turnus rehabilitacyjny w GŁOGOWIE-zostałam poinformowana że do września może zostaną udzielone dodatkowe fundusze na pokrycie kosztów turnusu-oby
  Stopień niepełnosprawności a praca
Główne uregulowania prawne dotyczące przedmiotowej sprawy znajdują się w ustawie
z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu
osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. 2008 nr 14 poz. 92) - dzienniki ustaw znajdują się na stronie sejmowej http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html. Dużo spraw związanych z niepełnosprawnością oraz pomocą dla osób niepełnosprawnych omawia się na stronie "niepełnosprawnych w pracy" oraz pomocna jest strona PFRON-u.
Uściślając w w/w ustawie w art. 4 i 5 opisane zostały stopnie niepelnosprawności. Regulacje dotyczące czasu pracy niepełnosprawnych art. 19 ( 7 godzin tygodniowo osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności) oraz dodatkowy urlop 10 dni art. 19. W rozdziale 5 ustawy wymianione zostały szczególne obowiązko i uprawnienia pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne - w większości korzyści takie jak możliwość refundacji składek, dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON-u oraz zwolnienia z wpłat na PFRON.
Pozdrawiam.

PS. Warto próbować i informować pracodawców o korzyściach wynikających z zatrudniania obób niepełnosprawnych.

[ Komentarz dodany przez: j.magiera: 20-08-2008, 21:20 ]
  Zatrudnienie
Służę informacją,bo jestem aktualnie ''w temacie":
pracownica dostarczyła orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Od razu została skierowana do medycyny pracy w celu uzyskania zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pracy na zajmowanym dotychczas stanowisku.Na podstawie Ustawy czas pracy to 7 godzin dziennie /35 tygodniowo/ bez uszczerbku na płacy tzn.płacimy za 8 godzin.
Następny krok to wystosowanie pisma do PIP-u w celu wyrażenia pozytywnej opinii dot. dalszego zatrudnienia/ pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może pracować na otwartym rynku pracy pod warunkiem uzyskania takiej opinii pip/
Inspektor PIP był na kontroli stanowiska pracy tej osoby i otrzymałam pozytywną opinię.
Moja pracownica nie chciała skorzystać z przywileju 7 godz. pracy więc napisała prośbę do lekarza medycyny pracy i uzyskała pozwolenie na pracę w wymiarze 8 godz. dziennie i 40 tygodniowo.Inspektor nie miał zastrzeżeń.
Następny przywilej to dodatkowo 10 dni urlopu w roku do wykorzystania po raz pierwszy po roku od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Pozdrawiam i służę dalszymi szczegółami w razie wątpliwości.
  Eksperci CIOP ?
ewania, Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.


nie tylko, pracownikowi naukowemu również przysługuje dodatkowy urlop...

pozdrawiam
ł.
  Warunki szkodliwe i uciązliwe a komisja bhp
Witam...otrzymałam pismo dot. urlopów dodatkowych w zw. z czynnikami szkodliwymi i uciążliwymi na stanowisku pracy na które muszę odpowiedzieć.

Kodeks pracy takich urlopów nie przewiduje
Dodatkowe urlopy przysługują osobom o umiarkowanym i dużym stopniu orzeczonej przez lekarza ZUS niepełnosprawności.
  Ryzyko zawodowe a pracownicy niepełnosprawni
Witam
Mam niewielki problem i liczę na waszą pomoc.
W wystąpieniu pokontrolnym inspektor pracy w zaleceniach napisał mi coś takiego: "uwzględnienie w ocenie ryzyka zawodowego stopnia niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie"
W zakładzie mam 3 pracowników niepełnosprawnych: 2 z lekkim stopniem niepełnosprawności i 1 z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (7 godzin pracy, 10 dodatkowych dni urlopu). Prawdę mówiąc nie mam pojecia co zrobić z tym fantem, pisać nowe ryzyko zawodowe dla pojedyńczego pracownika (właściwie trzy różne ryzyka zawodowe bo pracują na różnych stanowiskach)?.
Z góry dziękuje za ewentualna pomoc. Niestety na forum będę dopiero jutro około 8:00.
Pozdrawiam
  Uprawnienia i przywileje osoby z orzeczonym st. niepełn
USTAWA z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,art. 19. 1. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
2. Urlop, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.Tyle przepis. Moim zdaniem w przypadku nauczyciela należy stosować przepis o czasie pracy określonym w art.15 cytowanej wyżej ustawy.Pozdrawiam Jurek
  Praca : Oferowana
Zatrudnimy fizjoterapeutę w Ośrodeku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym PSOUU-koło w Chorzowie - Chorzów
ul. Czysta 7, tel 032-246-11-62

Zatrudnimy fizjoterapeutę w pełnym wymiarze godzin na zastępstwo za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim z możliwością przedłużenia zatrudnienia na czas nieokreślony.

Wymagania KONIECZNE-wykształcenie wyższe magisterskie lub licencjat
Wymagania dodatkowe-ukończony kurs-PNF lub neurorozwojowy NDT – Bobath lub neurokinezjologiczny Vojty.
Mile widziane doświadczenia w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi
  orzeczenie o stopien niepełnosprawnosci
MAM pytanie:
Gdzie byście postawili krzyżyk wypełniając druk:
DO MIEJSKIEGO ZESPOŁU DO SPRAW ORZEKANIA
O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
ZWRACAM SIĘ Z PROŚBĄ O WYDANIE ORZECZENIA O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI DLA CELÓW:*
1 - ODPOWIEDNIEGO ZATRUDNIENIA
2 - SZKOLENIA
3 - UCZESTNICTWA W TERAPII ZAJĘCIOWEJ
4 - KONIECZNOŚCI ZAOPATRZENIA W PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE
5 - KORZYSTANIA Z SYSTEMU ŚRODOWISKOWEGO WSPARCIA W SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI (KORZYSTANIA Z USŁUG SOCJALNYCH, OPIEKUŃCZYCH, TERAPEUTYCZNYCH I REHABILITACYJNYCH)
6 - KORZYSTANIA Z KARTY PARKINGOWEJ (ART. 8 USTAWY Z DNIA 20.06.1997R. PRAWO O RUCHU DROGOWYM)
7 - KORZYSTANIA ZE ŚWIADCZEŃ POMOCY SPOŁECZNEJ
8 - UZYSKANIA ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO
9 - UZYSKANIA PRZEZ OPIEKUNA ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO
10 - ZAMIESZKIWANIA W ODDZIELNYM POKOJU (ART. 5 UST. 3 USTAWY Z DNIA 21 CZERWCA 2001R. O DODATKACH MIESZKANIOWYCH)
11 - UZYSKANIA PRZEZ OPIEKUNA URLOPU WYCHOWAWCZEGO W DODATKOWYM WYMIARZE
12 - KORZYSTANIA Z INNYCH ULG (JAKICH?):

Kartę parkingową już mam i jakie cele można wybrać starając się o podniesienie grupy? Mam umiarkowaną, a chcę mieć znaczną i tylko tyle!
Trzymam rękę na sercu i nic mi nie mówi, nic mi nie pasuje, a ja muszę coś zaznaczyć. Jeśli czytacie to czekam niecierpliwie na odzew. Dziękuję...
  PFRON - program "Uczeń na wsi"
I mam Grazynko nadzieje ze uda Ci sie wykoszystac srodki w calosci...!!!

Program jest super ale wlasnie urzednicy utrudniaja calosc--faktury fakturami ale pilnowanie pieczatek, opisow, wyklocanie sie o kazdy grosz jest uwlaczajace rodzicom.

Czemu niemoze byc faktura proforma??- kiedy zakup jest po wyzej kwoty np. 500zl - dla wielu, a nawet wiekszosci rodzin to ogromna suma-i nawet miesiac oczekiwania rujnuje caly budzet domowy, a tego urzednik zrozumiec niemoze!!

Rozumiem dodatkowa praca!! ale nikt niepyta sie mamy dziecka niepelnosprawnego kiedy miala urlop i odpoczela .... kiedy regeneruje sily do walki o zdrowie i prawa dziecka...
  Orzeczenie o niepełnosprawności
Dziewczyny co zaznaczyć??

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dziecka dla celów:
1. uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka;
2. uzyskania przez opiekuna dziecka świadczenia pielęgnacyjnego;
3. uzyskania przez opiekuna dziecka urlopu wychowawczego w dodatkowym wymiarze;
4. korzystanie z innych ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów (podać jakich?)

punkt 2 mnie nie dotyczy bo pracuję ale co wpisać w punkcie 4????
  Zarabianie na rencie
czy sam fakt że jestem rencistką upoważnia mnie do dodatkowych 10-u dni urlopu? czy tylko wtedy gdy mam stopień niepełnosprawności? pracuję w spółce z o.o.i nie korzystam z żadnych przywilejów,może nie mam żadnych?


rencista = stopień niepełnosprawności
  Zarabianie na rencie
Jak jest z jednostkami budżetowymi, nie powiem, musiałbym zerknąć do PFRONU (sprawdzę). Teoretycznie nie powinni mieć ulg, tak jak nie mają obowiązku wpłat na PFRON, jeśli nie zatrudnią odpowiedniej liczby niepełnosprawnych.
Te dodatkowe 10 dni przysługuje po upływie roku pracy od dnia uzyskania orzeczenia, a płatne wolne (bez brania urlopu) na lekarza, badania, zabiegi - przysługuje od razu.

Uzupełnienie:
Okazuje się, że zakłady budżetowe też mogą dostać dofinansowanie za zatrudnienie niepełnosprawnego na ogólnych zasadach, tzn. po zatrudnieniu co najmniej 6% osób niepełnosprawnych. Więcej TUTAJ.
W Twoim przypadku kwota dofinansowania była by równa 65% najniższego wynagrodzenia (130% na pół, za pół etatu). To wychodzi 731,90 (1126 x 65%).
  Zarabianie na rencie
Po mojemu jest to znaczny stopień niepełnosprawności. Ponieważ ZUS nie bierze pod uwagę biologicznego stanu zdrowia, a tylko 'niezdolność do pracy' w obecnym, czy wyuczonym zawodzie. Czasem może być to więc osoba po amputacji kończyn, a jej praca polega na obserwowaniu czegoś i ewentualnie opowiadanie o czymś. Wtedy ma np. trójkę, ale faktycznie mając znaczny stopień niepełnosprawności i to z tego powodu zakład dostaje na niego wyższe dofinansowanie, ulgi itp. To samo byłoby np. z dodatkowym urlopem. mimo że z ZUSowskiej grupy by mu nie przysługiwał, to za stopnia by go miał (trójka a jedynka).
Także masz pracownika z 'jedynką'.
  rozwiązania ułatwiające podjęcie pracy
Przed 1999r,była możliwość odprowadzania składek przez OPS-y,tylko trzeba było udokumentować 5 lat okresu składkowego.


Kochane, już dawno nie przeglądałam tych starych decyzji i cóż znalazłam: decyzje z 98 roku i opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości 32% najniższego wynagrodzenia, wcześniej posiadłam udokumentowany okres składkowy. W 2004 roku zwróciłam się do ZUS o wcześniejsza emeryturę z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki i dodatkowo nietypowej sytuacji rodzinnej, czyli niepełnosprawności trójki dzieci. Wykonano mi wtedy raport ustalenia uprawnień do tego świadczenia. W dniu mojego zgłoszenia od 01.09.1979 r. do 31.12.1998 wyliczono mi 10 lat 11 miesięcy i 8 dni. Do kierownika ZUS przesłano wszystkie dok. dot. niepełnosprawności i chorób dzieci oraz sytuacji rodzinnej. Spełniałam wszystkie warunki osoby ubiegającej się o wcześniejszą emeryturę, jednak do dnia 31.12.1998 roku nie udowodniłam 20 lat składkowych. Niestety urodzenie 5 dzieci było powodem przebywania na urlopach wychowawczych, co spowodowało, że okres ten ograniczono do 1/3 okresu składkowego. Dzisiaj policzyłam, że od 31.12.1998 r. minęły kolejne 10 lat opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez OPS. Co to oznacza, że mam łącznie 20 lat opłacanych składek i co dalej, przestaną mi już opłacać te głodowe składki, bo OPS maja obowiązek płacenia tylko do 20 lat, kiedyś tak mnie o tym informowano.
  Spotkania, dni otwarte, szkolenia, porady prawne
Pracodawca zgłosić musi...nie musi zgłaszać pracodawcy pracownik, ze takie orzeczenie uzyskał. Ale trudno nie zgłaszać, gdy pracuje się krócej, ma się dodatkowo 10 dni urlopu i wiele innych przywilejów . Przy stopniu umiarkowanym firma nie potrzebuje lekarza w firmie wiem bo sama mam taki stopień niepełnosprawności i pracuje.
  Wynagrodzenie chorobowe
Pracownica złożyła wniosek na 20 dni urlopu wypoczynkowego za 2005r. w miesiącu lutym 2006r. Cały miesiąc będzie na urlopie. Jej wynagrodzenie to najniższa krajowa. Zastanawiam się nad wyliczeniem wynagrodzenia urlopowego za miesiąc luty, gdy dodatkowo posiada II grupę niepełnosprawności i dziennie pracuje 7 godzin.
Dane do wyliczenia:
- Listopad 2005r. 849,00zł, 140godz.
- Grudzień 2005r. 849,00zł., 147godz.
- Styczeń 2006r. 900,00zł., 154godz.
2598,00zł. / 441godz. = 5,89zł./1godz.
20dni. x 7godz.= 140godz.urlopu
5,89zł.x140godz.=824,60zł.
I co robimy w takim przypadky, gdy najniższa krajowa, to 899,10zł.?
  urlop dodatkowy dla inwalidy zatr. na 1/2 etatu
Te 10 dni urlopu osoby niepełnosprawnej to jest dodatkowy urlop wypoczynkowy.Jak najbardziej ma więc tu zastosowanie Kodeks pracy.
Urlop dla półetatowca z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności liczony jest od 36 dni. Czyli- 18 dni po 7 godzin. Jest to wykładnia podana przez Biuro Rzecznika Osób Niepełnosprawnych a także przez MGiPS.
  PRACOWNIK PILNIE POSZUKIWANY
Witam wszystkich zainteresowanych moja oferta pracy. Jest to oferta bardzo korzystna, ponieważ wymagane jest tylko komputer, dostęp do Internetu i konto w banku. Nawet osoba, która nie zna się jeszcze w 100% na Internecie może się tego nauczyć z moją pomocą. Dosłownie dla wszystkich osób chorych niepełnosprawnych, matek na urlopach macierzyńskich, uczniów studentów osób chcących dorobić. Przepraszam, jeśli kogoś pominełam zapewne tez znajdziesz się w gronie osób mogących u mnie pracować.Dodatkowe informacje e-mail vanesakusz@o2.pl
l TO NIC CIĘ NIE KOSZTUJE!!!!!!!
  Orzeczenie o niepełnosprawności
Asia, Jeżeli chodzi o komunikację miejską musisz iść zapytać u siebie w mieście. Ja mieszkam w woj. śląskim i u nas żeby płacić 50% za przejazd musisz pobierać rentę (może być socjalna). Samo orzeczenie o niepełnosprawności nie wystarczy. Musisz mieć wtedy legitymację rencisty i ostatni odcinek renty. Ale tak jest u nas.
Jeżeli chodzi o pracę, to ja też pracowałam w biurze. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności maja krótszy czas pracy - 7 godz. i w tych 7 godz. musi byc pół godzinna przerwa. Do tego pracowawca musi cię zwalniać na wizyty do lekarzy za normalne wynagrodzenie i w ramach pracy. Tak przynajmniej wygląda to w teorii. Jeżeli chodzi o dodatkowy urlop to przysługuje 10 dni więcej pod warunkiem że standardowo nie masz normalnego urlopu więcej niż 26 dni.
Ten urlop jest do wykorzystania nie tylko na rehabilitację, normalnie też.
Ja tego wszystkiego dowiadywałam się sama na internecie, siedziałam i grzebałam bo u nas kadrowa nic nie wiedziała i na niczym się nie znała. Musisz sama się upomnieć o swoje prawa, jeżeli tylko pracodawca wie że masz grupę inwalidzką.
  turnus rehabilitacyjny a urlop
Witam
Zgodnie z Art. 20 ust. 1 pkt 1 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. u. Nr 123, poz. 776) osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 21 dni roboczych w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku (musi być to skierowanie na turnus od lekarza) - jednak zgodnie z Art. 20 ust 3 wspomnianej ustawy łączny wymiar urlopu wypoczynkowego dodatkowego (10 dni) i zwolnienia od pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Z czego wnoszę iż po wyjeździe na 14 dniowy turnus ( czyli 10 dni roboczych) pozostanie pani całość (10 dni) dodatkowego urlopu wypoczynkowego.
Zachęcam również do korzystania z pomocy jednostek PIP w rozstrzyganiu takich wątpliwości http://www.pip.gov.pl/html/pl/html/06000000.htm
pozdrawiam
Justyna Mingielewicz-Hojak
Agencja Zatrudnienia Wspomaganego BIZON
  przeliczenie urlopu na godziny
Dzień dobry! Chciała bym uzyskać informację na temat rozliczenia godzinowego urlopu wypoczynkowego osoby niepełnosprawnej o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jestem zatrudniona w zakładzie pracy chronionej i mój urlop roczny do wykorzystania to 26 dni plus 10 dni dodatkowo. Ale nie wiem jak to się przekłada na rozliczenie godzinowo, ponieważ wykonuję pracę gdzie w każdy dzień tygodnia ilość godzin pracy jest różna. A w kadrach dowiedziałam się że jeden dzień urlopu liczy się za 7 godzin ,a ja byłam przekonana że jest to 8 godzin. Proszę o rzetelną informację tzn. o przeliczenie mojego urlopu w godzinach.Pozdrawiam!
  Kiedy dodatkowy urlop?
To jest pytanie do prawnika w sumie, ale może któryś z forumowiczów zna odpowiedź na to pytanie?
Dostałem maila z takim pytaniem:
Od kiedy osobie z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługuje pierwszy dodatkowy urlop na wyjazd na turnus rehabilitacyjny :po roku od uzyskania orzeczenia czy po roku od zgłoszenia tego w zakładzie pracy?Staż pracy w zakładzie pracy wynosi 12 lat.
  Rozliczenia za turnusy, oraz za zajecia dodatkowe.
Zgadzam się z "przedmówcą", iż WTZ-y nie mogą organizowac turnusów - odkąd zmieniły się przepisy w zakresie dofinansowań z PFRON turnusów jest to podwójne finansowanie, gdyż w tym samym czasie są środki na WTZ i środki na turnus z indywidualnego wniosku. Inaczej jest , gdy uczestnicy i opiekunowie nie korzystająz dofinansowania na turnus.
My organizujemy turnusy w wakacje ( najczęściej w przerwie urlopowej) jako organizacja i każdy uczestnik stara się indywidualnie z opiekunem o środki PFRON w PCPR. Zdarza się, że jako opiekun jedzie ktoś z kadry np. 1 na 3 osoby niepełnosprawne nie mające opiekunów, ale jedzie w ramach urlopu , czyli nie ma dodatkowego wynagrodzenia.
A jeśli są dłuższe wyjazdy (ale nie 14-dniowe) ze środków WTZ to są to wycieczki, na które uczestnicy składają sobie przez ileś miesięcy fundusze. Chyba nikt z kadry nie ma w zakresie obowiązkowych zadań uczestnictwa w turnusie.
Znam przypadki, iż kontrole zakwestionowały organizację turnusów przez WTZ albo np.nakazały zwrot środków za przejazd na turnus autokarem sfinansowany z wtz.
  Ludzie są okropni...
"* czas pracy osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo,
* osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i godzinach nadliczbowych (nie dotyczy to osób zatrudnionych przy pilnowaniu),
* osoba niepełnosprawna ma prawo do 30 minutowej przerwy w pracy, wliczanej do czasu pracy, na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek,
* osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym,"

???

bo ja pracuję w porze nocnej i przed 12 h/dobę (system 12/24)
  Wyjazd na spływ kajakowy.
Jako pomysłodawca spływu kajakowego pozwolę sobie wtrącić kilka pytań Po pierwsze ile dni chcemy przeznaczyć na ten spływ? Dwa? Trzy? Cztery? Więcej?
Po trzecie jaką obieramy trasę?
Po czwarte - za spływ Drawą w Parku się płaci
Pobyt na biwaku - 5 zł /osobę/dzień
Rozstawienie namiotu - 5 zł /osobę/dobę

Na pocieszenie : 50% ZNIŻKI w opłatach parkowych za pobyt na biwaku
1) uczniowie szkół i studenci;
2) emeryci i renciści;
3) osoby niepełnosprawne;
4) żołnierze służby czynnej.
Kurcze przydałoby się spotkać gdzieś na piwku i z mapą wszystko obgadać no ale rozumiem że nie da rady
tomuchu masz do 17stego urlop to może ostatnie dni owego urlopu byś na spływ przeznaczył.

też o tym myślałem, ale uznałem, że to tylko w ostateczności... bo 17 jadę nad morze, więc jeśli bym nie wracał do domu to bym musiał wziąć dodatkowy plecak z rzeczami na owy wyjazd... a nie wiem, czy udałoby się go gdzieś bezpiecznie przechować, bo do kajaka na pewno się nie zmieści...

jeszcze nie wywiedziałem się na temat wypożyczenia kajaków, mam nadzieję, że uda mi się to w najbliższych dniach
  Dodatkowy urlop dla osoby z grupą niepełnosprawności
Od 20 lat pracuję w zakładzie ,od 6 lat mam orzeczoną grupę niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, orzeczenie o nadaniu grupy w stopniu umiarkowanym przedstawiam w zakładzie pracy(kseruję i daję kopię do księgowości) za każdym razem gdy staję na komisji i jest grupa dalej przedłużana .Nie pobieram ani nie starałem się o rentę . Czy należy mi się z tytułu grupy orzekającej moj stan zdrowia w stopniu umiarkowanym większe świadczenie z tytułu urlopu ( słyszałem że dodatkowo 10 dni w roku).Jakie świadczenia oprocz dodatkowego urlopu z tytułu posiadania orzeczenia mi przysługują w zakładzie pracy. Proszę o podanie tytułow prawnych ponieważ w zakładzie nie chcą uznać mojego dodatkowego urlopu. Jeżeli mi przysługuje to ile w stecz mogę się ubiegać?
  Dodatkowy urlop dla osoby z grupą niepełnosprawności
Ustawa z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych:
art. 19. 1. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
2. Urlop, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.
3. Jeżeli wymiar urlopu dodatkowego, o którym mowa w ust. 2, jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy określony w ust. 1.
  kalendarz: godziny i minuty
Cyt. z instrukcji: "Po zmianach dotyczących godzinowego rozliczania wykorzystanego urlopu wypoczynkowego dodano dodatkowy parametr Godz./dzień, który określa dobowy wymiar czasu pracy (standardowo 8 i 7 dla pracowników niepełnosprawnych), ustalany zawsze dla pełnego etatu. Parametr ten ma wpływ na to, ile godzin pracy składa się na jeden dzień urlopu. " Tym samym... jeżeli wpiszemy i zostawimy tam proponowane 7,5834 (tak na marginesie wystarcza 7,5 to ile godzin i minut będzie się składało na jeden dzień urlopu?
  grupa inwalidzka dla cukrzyka
witajcie
tak sie składa ze udało mi sie dostać rente (los/siła wyższa) - mam napisane tak:
całkowicie niezdolny do pracy - trwale
co mi to daje? tansze bilety na autobus-tramwaj, 500zl, ubezpieczenie zdrowotne
Aktualnie pracuje na umowe o dzieło ale jak dobrze pojdzie bede pracowal gdzie indziej na umowe o prace
jednak jestesmy osobami niepelnosprawnymi co powoduje ze: mamy 7dmio godzinny dzien pracy (nie mozna pracowac wiecej gdyz wtedy szkodzimy zdrowiu), przysluguja nam jakies dodatkowe dni urlopu - nikt nie chce zatrudniac takich jak my...
przekonalem sie o tym na wlasnej skorze kiedy to przy mnie dzwoniono do urzedu by zapytac sie czy ktos z całkowita niezdolnością do pracy może pracować, a drugim razem babka mi wyskoczyła że osoba niepełnosprawna musi miec jakies specjalne miejsce pracy, jakies sciezki specjalne i ze moga kontrole przychodzic (wyjasnilismy juz ta sprawe) - to powoduje to ze nie wiem czy dostane ta prace ktora chce dostac, bo robil bym to co lubie... czyli bawił się komputerami
ps: sam nie wiem czy mowic ze mam rente? - wiem ze moge bezpiecznie zarobic do 1623zł brutto a tam tyle teraz nie zarobie...
  czy cukrzyk to inwalida?

PS. JAk zacząc sie starac o grupe inwalidzką?

Masz 2 wyjścia:
1.Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przeważnie działający przy Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. Składasz wniosek z orzeczeniem lekarskim i czekasz od 1 do 3 miesięcy na wezwanie na Komisję, która orzeka (lub nie) lekki, umiarkowany lub ciężki stopień niepełnosprawności. Nie wiem jak z lekkim, ale przy pozostałych dostajesz zasiłek pielęgnacyjny ok 140 złmc + ulgowe przejazdy w komunikacji miejskiej, możliwość pozyskania funduszy, dofinansowań do turnusów rehabilitacyjnych i innych z PFRON-u z różnych programów. Jako osoba niepełnosprawna masz "większy luz w pracy" tzn. dodatkowe 10 dni urlopu rehabilitacyjnego w roku.

2. ZUS - starasz się o rentę, rentę socjalną lub sam nie wiem o co jeszcze - jeśli masz zamiar wywalczyć, życzę powodzenia.
  ZAKŁAD PRACY CHRONIONEJ
Jakie przywileje z tego tytułu może mieć pracownik poza tym że pracuje tylko 7h dziennie?


Hmmm to nie do końca tak jest...
Ja pracuję w ZpChr 9 lat. Mam lekki stopień niepełnosprawności (III gr stara) i pracuję 8 godzin. 7 godz pracują niepełnosprawni z II gr (umiarkowany st) i mają dodatkowo 10 dni urlopu rehabilitacyjnego. Ja go nie mam. Zanoszę rachunki za leki zgodne z moją gr inwalidzką (jest to różnie w zakładach - albo pokazują ksero recepty od lekarza prowadzacego, albo ocenia to lekarz zakładowy, który wchodzi w skład komisji, która zatwierdza te rachunki). Sprzet rehabilitacyjny jest do pewnej kwoty - jest to różnie w zakładach. Np za glukometry nie było problemu, za pompę pokryli mi 60% a 40% mam rozłożone na raty. To jest z tak zwanego Zakładowego Funduszu Rehabilitacji. Wolą (np u mnie) wysyłac do szkoły czy na kursy - mi zafundowali studia zaoczne ....
Można jechać jeszcze do sanatorium - przelewają pieniążki odrazu na konto zakładu leczniczego, ale u nas też jest limit kwoty no bo można byłoby jechac na takie za 3, 4 tys a drugi za tysiąc... ale ja jeszcze nie korzystałam.... nie mam czasu

Pozdrawiam
  Stopień niepełnosprawności
Emdzi, tu nie chodzi nawet o rentę, ale o to, że jak masz orzeczony stopień to masz prawo do dodatkowego urlopu i wykorzystujesz go na wizyty u lekarza, w moim wypadku w innym mieście.
W mieście, gdzie mieszkam nie ma SPECJALISTÓW, wiec muszę do nich jedździć do Łodzi i Warszawy, poświęcić na to cały dzień (połączenia są kiepskie i podróż zajmuje trochę czasu).
Taka jest prawda, że ze zwykłą chorobą typu grypa bywam u lekarza raz na kilka lat, bo nie choruję w ogóle, ale do diabetologa jeżdżę regularnie, do okulisty też. W prowincjonalnych miastach poziom opieki medycznej jest na skandalicznym poziomie (kiedyś jeden lekarz ogólny dziwił się, że codziennie muszę brać insulinę...no comments).
Nie wiem dlaczego wszystkim fakt starania się o orzeczenie stopnia niepełnosprawności kojarzy się z pieniędzmi i niepracowaniem. Proponuję poszerzyć swoje horyzonty.
  Jaka praca???
no a jak masz grupe to mozesz sie nie ujawnic? bo tego chyba nie da sie zweryfikowac (rente wiem ze sie da)
Tak masz rację tego też się nie da zweryfikować. Ale tylko grupa bez renty, choć ja bym się zastanowił , przecież tracisz na krótszym dniu pracy dla niepełnosprawnych, na dodatkowym urlopie itd.
  Cukrzyca a warunki pracy
Ja mam orzeczenie stopień umiarkowany, pracuje 7 godzin dziennie, mam dodatkowe 10 dni urlopu w roku, na wizyty lekarskie mam dzień wolny płatny ( jak za urlop) w tym roku jadę na turnus rehabilitacyjny na ten turnus przysługuje dodatkowo wolne płatne. Osoby ze stopniem umiarkowanym nie mogą pracować w nadgodzinach. Na uczelni dostaję stypendium dla osób niepełnosprawnych.
Myślę ,że warto mieć orzeczenie mój pracodawca respektuje moje prawa - pracuje w przychodni jestem pielęgniarką.
  cukrzyca a urlop wychowawczy
Czyli gdybym w tej chwili złozyła wniosek o urlop wychowawczy + orzeczenie o niepełnosprawności to musi mi zakład pracy wyrazic zgodę /obecnie pracuję a w momencie składania wniosku dziecko bedzie miało ukończone 4 lata/. Ale czy sa potrzebne jakieś dodatkowe dokumenty ? I czy urlop wychowawczy wlicza sie do lat pracy?

[ Dodano: Czw Maj 25, 2006 5:17 pm ]
  Zasiłki rodzinne
Doczekaliśmy w świadczeniach rodzinnych prawdziwej rewolucji.
Podstawowy zasiłek rodzinny wynosi:
- na pierwsze i drugie dziecko - 43 zł.
- na trzecie - 53 zł.
- na czawrte i kolejne - 66 zł.

Dodatek na kształcenie i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego wynosi:
- dla dzieci do 5 lat - 50 zł.
- dla dzieci od 5-24 lat - 70 zł.

Dodatek na naukę dziecka poza miejscem zamieszkania wynosi:
- gdy dziecko tylko dojeżdża do szkoły - 40 zł.
- gdy dziecko mieszka poza domem (internat) - 80 zł.

Dodatek na wychowanie dziecka przez osobę samotną nie przysługuje osobom pracującym i wynosi:
- 170 zł.
- 250 zł. jeśli dziecko jest niepełnosprawne.

Dodatek na wychowanie dziecka przez osobę samotną, bezrobotną, bez prawa do zasiłku wynosi 400 zł. Osoba ta nie może podejmować dodatkowej pracy.

Urlop wychowawczy:
- 400 zł.
Przed pójściem na urlop osoba wychowująca i pobierająca dodatek musi przepracować co najmniej pół roku.

Świadczenie pielegnacyjne:
- 420 zł.
Przysługuje osobom, które z powodu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym zrezygnowały z pracy.

Zasiłek pielęgnacyjny:
- 144 zł.
Aby otrzymać ten zasiłek, dochód na jedną osobę w rodzinie nie może być wiekszy niż 504 zł. Zasiłek ten przyznawany jest na opiekę nad dziecmi niepełnosprawnymi i osobami powyżej 75 roku życia (niezależnie od stanu zdrowia).

ŚWIADCZENIA OKAZJONALNE:

- Narodziny dziecka: 500 zł.
- Rozpoczęcie roku szkolnego: 90 zł. na każde dziecko.
  Turnus rehabilitacyjny Mielno 2009
Jadę pierwszy raz na taki turnus i chciałam zapytać czy będzie tam jakiś lekarz, a jeśli tak, to czy jest taka opcja żebym dostała zwolnienie lekarskie, które by mi się przydało do pracy?

No ostatnio jak byłem to lekarz jest "przypisany" do grupy. Raczej nie widywalismy go za często ale był
Co do zwolnienia to raczej na rzecz turnusu rehabilitacyjnego nie mozna zbytnio wypisac. Natomiast jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności to powinien ci sie należec w pracy dodatkowy (płatny) urlop na turnus rehabilitacyjny.
Ot tyle co wiem. Albo co przynajmniej wydaje mi się że wiem
  Turnus rehabilitacyjny Mielno 2009
Ja wczoraj dowiedziałem się, że Stowarzyszenie trochę nam dorzuci (o dofinansowaniu z PCPRu w tym roku nie mam co marzyć), więc będę z babcią (nie tą krakowską!!!) pilnować młodzieży by się nie rozpasała.

Odnośnie zwolnienia parę postów wcześniej. Nikt nie może być chory i jechać na wczasy, gdyż to od razu ZUS traktuje jako oszustwo i w świetle przepisów takiego zwolnienia nie ma. Ktoś jest chory? Niech choruje w domu.

Za to, jesli dana osoba jest niepełnosprawna i ma na to papiery, to przysługuje jej dodatkowy urlop 10-dniowy, oprócz podstawowego 20 lub 26-dniowego. Ten dodatkowy urlop można zamienić na cały okres pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym (do 21 dni całościowo, a nie roboczych).
  lekki stopień niepełnosprawności
Witam wszystkich
Czy ktoś ma wśród pracowników u siebie w firmie, pracownika z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności?
Wg ustawy z dnia 1997-08-27 Dz.U. 1997 Nr 123, poz. 776 Ustawa o rehabilitacji i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnyych, wszelkie przepisy co do zatrudnienia, urlopu, wynagrodzenia i składek etc. odnoszą się do pracowników z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.
Jak traktowac pracownika z orzeczonym stopniem jak w temacie, tzn. lekkim?

W sumie to nasuwa się myśl, że taki pracownik nie ma żadnych dodatkowych praw, ale może się mylę...

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie
  Urlop dla niepełnosprawnego
Nowo przyjęty pracownik jest rencistą i posiada III grupę inwalidzką, w orzeczeniu lekarskim nie jest określone jaką posiada niepełnosprawność . Czy należy mu się dodatkowy urlop dla niepełnosprawnego?
  Raz w życiu będzie można nie spłacać długów
Administrator, nie trzeba być zakładem pracy chronionej żeby to robić. Owszem będąc ZPChr dostaniesz więcej, w zależności od grupy i typu schorzenia: Odpowiednio 50%, 110% i 130% dla 3, 2, 1 grupy inwalidzkiej. Pracodawca z tzw.otwartego rynku (tj nie posiadający statusu ZPChr) może otrzymać 70% tych kwot lub 90% w przypadku gdy dotyczyć ono będzie osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję oraz pracowników niewidomych)
I z tych kwot należy się rozliczyć - albo ryczałtem - czyli otrzymać 60% dofinansowania bez potrzeby udowadniania poniesienia dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej (skrócony czas pracy, dodatkowy urlop, rehabilitacja, dostosowanie stanowiska pracy) albo na podstawie faktycznie poniesionych kosztów - do wysokości przyznanego dofinansowania, ale wtedy trzeba to wszystko dla każdego pracownika oddzielnie opisać. Tak jest na "otwartym rynku" ale w ZPChr zdaje się funkcjonuje to tak samo. Poza tym kwota dofinansowania nie może być większa niż pensja pracownika. ZPChr co prawda dostanie tę nadwyżkę ale musi ją preznaczyć na indywidualne programy rehabilitacji dla pracownika.
No i od tego choćby najniższego wynagrodzenia trzeba zapłacić podatek, część ZUSu (tutaj znowu w zależności od grupy różne są dofinansowania).
Zysk jest, ale nie jakiś powalający. Jeśli to ktoś robi, to raczej dla utrzymania współczynnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, bo spadek poniżej pewnego poziomu może spowodować konieczność zwrotu częsci wcześniej wziętego dofinansowania - z czasów kiedy ZPChr były naprawdę zyskowne... bo kiedyś... ech to były czasy...
ZPChr nie płacił VAT-u (ani złotówki, potem to nieco zmieniono ustalając limity na podstawie ilości zatrudnionych osób niepełnosprawnych). PIT/CIT liniowo 19% a to i tak nie do budżetu tylko na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji ON - z możliwością wykorzystania na wiele celów . Dodatkowe dofinansowania z PFRON na zakup maszyn, urządzeń, remontów, samochodów i wiele wiele innych. Więc wierz mi, wiem co mówię pisząc że ZPCHr przestały być opłacalne...
  renta....cdn
Jak wogóle się zabrać do tej sprawy?

Hej Zosia Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności , więc mogę Ci podpowiedzieć. Powinnaś pobrać wnioski w zespole ds. orzekania o niepełnosprawności w swoim miejscu zamieszkania, wypełnić odpowiednio, jeden druk sama, drugi druk w Ośrodku Pomocy Społecznej, trzeci druk to zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką się znajdujesz (może to być lekarz pierwszego kontaktu albo neurolog), dokument ten jest ważny przez 1 miesiąc od daty wydania i w tym czasie należy złożyć wniosek, Do wniosku dołączasz kserokopie dokumentacji medycznej (historia choroby), wypisów szpitalnych, wyników badań. Kompletne wnioski, wraz z dokumentacją choroby, składasz do zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Musisz się dowiedzieć, gdzi w twojej miejscowości jest taki zespół, u nas znajduje sie przy Centrum Pomocy Rodzinie. Potem oczekujesz na listowne powiadomienie o terminie posiedzenia składu orzekającego. Pojawia się ono wraz z wezwaniem do stawienia się w zespole zazwyczaj na 2 tygodnie przed terminem posiedzenia. W przypadku, gdybyś nie mogła uczestniczyć w posiedzeniu składu orzekającego z powodu długotrwałej choroby uniemożliwiającej osobiste stawienie się w zespole (co trzeba udokumentować odpowiednim zaświadczeniem lekarskim), badanie stanu zdrowia, konieczne do wydania orzeczenia może być przeprowadzone w miejscu pobytu.
Posiadanie takiego orzeczenia pozwala korzystać z wielu form pomocy bądź szczególnych uprawnień, takich jak:
- w zakresie rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia, możliwość uzyskania odpowiedniego zatrudnienia, korzystania ze szkoleń (także specjalistycznych) czy podleganie przywilejom pracowniczym osób niepełnosprawnych (np. prawo do dodatkowych urlopów i przerw w pracy),
- w zakresie rehabilitacji, np. możliwość uczestniczenia w terapii zajęciowej,
- z ulg, np. podatkowych, komunikacyjnych, zwolnienie z opłat radio-wo-telewizyjnych,
- w zaopatrzeniu, na zasadach przewidzianych dla osób niepełnosprawnych, w przedmioty ortopedyczne (kule, laski, wózki, protezy itd.), środki pomocnicze (np. przedmioty higieny osobistej) oraz pomoce techniczne ułatwiające codzienne funkcjonowanie,
- z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych świadczonych przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki,
- z uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń, na przykład dodatków do zasiłku rodzinnego związanych z niepełnosprawnością.
Pozdrawiam
  Eksperci CIOP ?
ewania, Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
  Ocena ryzyka zawodowego!!! - osoby leworęczne
ie róbcie od razu ze mnie niepełnosprawnego

czemu nie same profity masz II i pracujesz 7 godzin masz 10 dni urlopu dodatkowo jedziesz na turnus extra blaski I i II grupa i jeszcze wiele innych ja mam wszystko na miejscu i se chwale
  Praca dla licencjonowanych pracowników ochrony fizycznej
Chcecie wiedzieć dlaczego pracodawcy zatrudniaja na umowę zlecenie, a nie na etat ?
Sprawa jest prosta. Im więcej pracowników tym większe..... dodatkowe ciche podatki. Etatowy jest pracownikiem w świetle KP zleceniobiorca nie.
Mam tłumaczyć dalej ?
Jezeli pracodawcy wycofa sie klient, który wypowiada umowę z dnia na dzień z winy np. pracowniak firmy to co może zrobić pracodawca z 15 osobami pracującymi na tym obiekcie ? Albo będzie miał możliwość zagospodarowania jakiejś grupy z nich albo nie. Tego który narozrabiał mozna zwolnić dyscyplinarnie ale pozostałych tylko za wypowiedzeniem. Jeżeli nie mają trzyletniego stazu pracy w danej firmie to mozna ich zwolnić za jednomiesięcznym wypowiedzeniem ale jeżeli maja staż powyzej 3 lat to potrzeba już trzech miesięcy. Trzech miesięcy w których nie pracują ale wynagrodzenie im sie nalezy i trzeba im je wypłacić. Dla naszych przykładowych pracowników przy założeniu, że zarabiają tylko min. to jest to prawie 18 tys złotych co miesiąc + ZUS co w przybliżeniu da około 22 tys złotych miesięcznie. Do tego jeszcze inne dodatki. Wprawdzie mozna ich wysłac na urlopy i wtedy odpadnie na koniec wypłata ekwiwalentów urlopowych za niewykorzystane urlopy ale na te 3 miesiące trzeba mieć zagwarantowane co najmniej 66 tys złotych, które trzeba wyciągnąć z własnej kieszeni bo oni juz nie zarabiaja na własne wynagrodzenie.
Znam firmę która na etacie zatrudnia kilkanascie osób, a na UZ kilka tysięcy. Dlaczego ?
Chodzi o PFRON. Gdyby zatrudniali ich na etacie firma musiałaby zatrudniać około 150 niepełnosprawnych albo płacić 181 tys złotych co miesiąc.
Zakładając, że zysk z roboczogodziny kazdego pracownika to 15 gr i pracują po 168 godz.to daje 420 000 godz x15 gr =63 000 zł Tyle wynosi miesięczny zysk z 2500 tys pracowników z czego 1/3 straci się na zwolnieniu 14 osób za wypowiedzeniem. A te 15 osób to tylko 0,6 % zatrudnienia.
I co ? Miód malina, no nie ?

Dziwicie się, że pracodawcy kombinują jak mogą ? A co maja robić jak z jednej strony muszą zapewnić pracownikom jakie takie zarobki, a z drugiej strony stoi Skarb Państwa z wyciagnieta po mozliwie jak najwieksze podatki ręką nie oferując niczego w zamian.

Po prostu w Polsce albo robi sie interesy albo sie jest uczciwym. Na to drugie i tak nie pozwoli fiskus bo przepisy sa tak skonstruowane, ze według jednych takkie rozwiazanie jest dopuszczalne ale wg innych stosując je dopuszczasz sie co najmniej wykroczenia skarbowego. I nie są to informacje wyssane z brudnego palucha ale przećwiczone na żywym organizmie.
Zresztą za długo by opisywać wszystkie ceregiele. Kto nie próbował konfrontacji z rzeczywistością i to nie tą ugłaskaną, kto nie próbował być inny niz cała reszta badziewia ten tego nie zrozumie.

[ Dodano: 2009-03-15, 20:34 ]
  Co z pracą?
Napisze jak było w moim przypadku i czym się to skończyło. Może wyciągniesz dla siebie jakieś wnioski.
Pracuje na wysokim stanowisku. Praca jest bardzo stresująca, ale bardzo mnie satysfakcjonuje. Zawsze dzieje się coś nowego, dużo się ucze, mam kontakt z ludźmi i to uwielbiam. Od czasu choroby ( choruje 2,5 roku) byłam w remisji tylko miesiąc. Wszystkie zwolnienia lekarskie po szpitalne byłam w pracy, wszystke zaostrzenia jeżeli tylko dało sie chodzić byłam w pracy. Ponieważ leczenie moje było drogie (budesonid) postanowiłam ubiegać się o jakiś stopień niepełnosprawności aby od dochodu móc odliczyć sobie leki. Pech a może i nie chciał, że dostałam II stopień, bo niedożywienie duże, brak remisji, kiepskie wyniki badań. Jak pracodawca zobaczył orzeczenie, zrobił wielkie oczy, bo 7 godzin pracy, nie ma nadgodzin, 10 dni dodatkowo do urlopu. Był szok, więc próbowałam załagodzić sprawę, bo widzialam, że jest poważna. Zobowiązałam się, że z tych uprawnień nie będę korzystać, aby móc dalej pracować. Niestety stan moich jelit cały czas sie pogarszał i obecnie jestem na dłuższym już dwu-miesięcznym zwolnieniu i wiem, że jak tylko wróce to czeka mnie "wilczy bilet", ponieważ pracodawca uważa, że moje zwolnienia są lewe i jeżeli mogłam kiedyś chodzić do pracy to teraz też mogę a nie chodzę.
Wnioski wysnułam z tego takie:
- zdrowie najażniejsze
- w okresach zaostrzeń trzeba sobie dać na luz i odpocząć, zregenerować siły
- praca nie jest najważniejsze w życiu
- ale nie można też powiedzieć sobie "sorki jestem chory nie mogę pracować" i wyręczać się tym powiedzonkiem, trzeba wyszystko zrównoważyć i ocenić swoje siły i możliwości a przede wszystkim mieć zdrowie na uwadze.
  niepelnosprawny a praca
Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych
Czas pracy osoby niepełnosprawnej zależy od orzeczenia stopnia niepełnosprawności:
Przy lekkim stopniu, czas pracy nie może przekraczać 8 godz. na dobę i 40 godzin tygodniowo
Przy znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności czas pracy nie może przekraczać 7 godz. na dobę i 35 godzin tygodniowo - jest to pełny etat
Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Są dwa wyjątki:
1. w stosunku do osób zatrudnionych przy pilnowaniu,
2. w przypadku, gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi zgodę. Koszt badań ponosi pracodawca.
Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Zakazu tego nie stosuje się w stosunku do osób zatrudnionych przy pilnowaniu osób lub mienia oraz w przypadku, gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badanie profilaktycznie wyrazi na to zgodę.
Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Stosowanie krótszych norm czasu pracy powoduje obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości.
Dodatkowy urlop
Osobom mającym znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy wynoszący 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu roku po dniu orzeczenia znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Płatne zwolnienia z pracy
Pracownicy o orzeczonym znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem wynagrodzenia, w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy oraz w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997, Nr 123 poz. 776 z późn.zm.)
  PRZYSZŁE MAMY-kącik porad i wymiany doświadczeń nr 2
cześć mamusie
47 złotych to jest dodatek rodzinny, 400 złotych to jest zasiłek na urlopie wychowawczym, 500 złotych to zasiłek porodowy, są jeszcze zasiłki dla samotnie wychowujących 170 złotych i dla samotnie wychowujących bezrobotnych i pielęgnacyjny
Jeżeli dochód na jedną osobę w rodzinie w roku 2002 nie przekracza 504 złote to można starać się o zasiłek rodzinny i w zależności od sytuacji : poród -o zasiłek porodowy 500 zł
wychowawczy - zasiłek wychowawczy 400zł
Np mój dochód nie przekracza 504 zł na osobę rodzę dziecko dostaję jednorazowo 500 zł zasiłku porodowego, dodatkowo 47 złotych miesięcznie rodzinnego na dziecko, jestem np samotną matką więc dodatkowo otrzymuję 170 zł zasiłku dla samotnych matek
po 16 tygodniach macierzyńskiego decyduję się na urlop wychowawczy więc oprócz dotychczasowych zasiłków dostaję jeszcze 400 zł zasiłku wychowawczego co łącznie daje mi 617 zł miesięcznie (zasiłek wychowawczy można otrzymać pod warunkiem że wychowawczy będzie trwał dłużej niż 3 miesiące)

Aby dostać te zasiłki należy z Urzędu Skarbowego wziąć wniosek o obliczenie dochodu za rok 2002 wypełnić i złorzyć w tymże urzędzie , po 7 dniach roboczych od złożenia otrzymujemy zaświadczenie o dochodzie, następnie wypełniamy wniosek o przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego dołączamy zaświadczenie o dochodzie i inne wymagane dokumenty(zaświadczenia i dowody, m.in. kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej, kopia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka w wieku powyżej 18 lat do szkoły lub szkoły wyższej, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne.)

pozdrawiam
<a href="http://www.babysfirstsite.com"> </a>
  Marudnik 2007
Myszor, napisz odwołanie - zanieś pismo do dziekanatu (w 2 egzemplarzach, na Twoim poproś o pieczątkę, że wpłynęło i trzymaj jako dowód).
Ja dziś znowu musiałam się prosić o swoje. Jak zwykle jak nie dopilnujesz to Cię oszukają. 10 minut kłóciłam się z kadrową i prosiłam, żeby RAZ JESZCZE policzyła mi ile mam dni urlopu, bo liczba, którą mi podała wcześniej jest podejrzanie mała i to niemożliwe żebym miała tylko 12 dni (wykorzystałam 3 dni odkąd pracuję). Halo, 15 dni, no lekko mało, prawda? O ile się (nie) znam powinnam mieć 21 (ech, może za rok wpadnę w pułap 26). I w końcu dobrze udało jej się obliczyć i mam jeszcze 7 dodatkowych dni. Tłumaczyła, że liczyła tylko z tego roku. Dobrze to o niej świadczy, mam nadzieję, że zdaje sobie sprawę, że niewykorzystany urlop z zeszłego roku przechodzi na ten rok Nie znoszę ciągłej walkio swoje, ze wszystkim .. RMUA dostaję z 3-miesięcznym opóźnieniem, urlop źle policzony ... Może innym nie jest potrzebne RMUA, ale ja wszystko trzymam i sprawdzam czy zus mnie nie oszukuje (dodatkowo zbieram jeszcze na emeryturę w II filarze - ING Nationale Nederlanden) - marne grosze, bo marne, ale od czegoś trzeba zacząć. Ale jak kadrową terminy gonią i dzwoni do mnie, że potrzebuje liczbę słuchaczy na wczoraj, ilu niepełnosprawnych, ile osób w poszczególnych szkołach wg płci, miejsca ur (wieś/miasto), i daty urodzenia (nie wiem po kiego takie dane, kaktus mi na dłoni wyrośnie jak urząd statystyczny korzysta z tych zafałszowanych danych). Tak, zafałszowanych, bo co niektórzy nie wiedzą, gdzie się urodzili - na podaniu piszą inną miejscowość, a na świadectwie z poprzedniej szkoły jest inna - i voila - zgaduj zgadula . I ja mam rzucić wszystko i jej to podać, najlepiej od ręki (zwł. że co chwila liczba się zmienia - na początku roku jest 600, a na końcu 300) ... Najlepiej od ręki, a szczegół, że dzwoni o 14, jak pracujemy do 15 . Za pierwszym razem dostała wykład, i teraz dzwoni dzień wcześniej Jak już chwalę własną pracę, to nadmienię jeszcze że kocham te sytuacje kiedy co niektórym ze zdziwienia oczy wychodzą na wierzch że nie pamiętam jak dana osoba się nazywa i w której jest klasie (mamy 8 klas pierwszych po różnych szkołach, niektóre podzielone na a i b, 7 klas drugich i 3 klasy trzecie - tak było w tym roku. Przepraszam, że mój mały mózg nie chce tego pamiętać .
  Bezrobocie wśród niepełnosprawnych
Ala, ja nawet trochę rozumiem chyba Twoje wkurzenie. Ty wiesz jak ciężko się żyje z Rozszczep Kręgosłupa i Wodogłowie i jesteś happy, że w ogóle masz jakąs pracę i nie musisz siedzieć w domu,a tu jakaś osoba z zewnątrz "się wymądrza". I tak samo odnośnie matury. Tylko widzisz napisałam tak jak napisałam, bo dla mnie ON są naprawdę takimi samymi osobami i nie lubię pisać w tonie "oj jaka Ty biedna" i traktować ON w jakis specjalny, pobłażliwy, sztuczny sposób. I wierzę, że powoli, ale jednak się zmieni w Polsce podejście do ON, innych chorych, kobiet, emerytów itd... bo jeśli chodzi o pracę, to nie tylko ON jest ciężko... już sam fakt, że jesteś kobietą, utrudnia niesamowicie znalezienie pracy... jeśli jesteś kobietą w wieku 20kilku lat ( czyli wiek "zagrożenia ciążą i dziećmi":>) to dla pracodwacy już masz -50 pkt. na wejście...tak samo jeśli jesteś kobietą po 40, która do tej pory prowadziła dom... mam nadzieję, że stopniowo to się zmieni, trochę się jednak zmienia w Polsce... i dlatego starałam się podsunąć różne propozycje nie tylko dla Ciebie, ale w ogóle dla ON, bo wierzę, że prędzej czy później będzie możliwość realizacji takich planów.

Na koniec napiszę jeszcze, że znalazłam ten artykuł o pracy dla ON odnośnie normy czasu pracy itp. - przepisuję informacje

* norma pracy ON nie może przekraczać 40h/tydzień i 8h/ dobę, a pracownicy zaliczeni do znacznego lub umiarkowanego st. niepełnosprawności nie mogę być zatrudnniani>7h/dobę i 35 h/tydz. Do czasu pracy wlicza się przerwę na gimnastykę w wymiarze 30 min dziennie. Ponadto ON przysługuje też 39 dodatkowych dni wolnych w ciągu roku. Nie mogą być zatrudnieni w godz. nadliczbowych ani w porze nocnej.
Pracownickowi zaliczonemu do znacznego lub umirakowanego st.niepełnospr. przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
* każdy zakład pracy chronionej ma obowiązek tworzyć zakładowy fundusz rehabilitacji ON z przeznaczeniem zgromadzonych środków na pomoc ON.Z tego funduszu mają prawo korzystać zatrudnione w tym zakładzie ON oraz emeryci i renciści, z którymi ustało zatrudnienie oraz osoby przebywające na urlopach bezpłatnych i wychowawczych oraz niepełnosprawni uczniowie pobierający naukę zawodu w tym zakłądzie.
ponadto tworzone są fundusze rehabilitacji zawodowej ON, służące do sfinansowania potrzeb ON w zakresie rehabilitacji zawodowej, leczniczej i społecznej.
(źródło: "przewodnik katolicki"18.06.2006, tytuł artykułu "praca dla niepełnosprawnych"")
To tyle pięknej teorii - może się komuś przyda
  Zarabianie na rencie
czy sam fakt że jestem rencistką upoważnia mnie do dodatkowych 10-u dni urlopu? czy tylko wtedy gdy mam stopień niepełnosprawności? pracuję w spółce z o.o.i nie korzystam z żadnych przywilejów,może nie mam żadnych?
  Zarabianie na rencie
Tylko jak masz jedynkę lub dwójkę należy się ten dodatkowy urlop. Obojętnie, czy z ZUSu, czy z Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności.
  urlop
Pracownikowi posiadającemu orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności, dodatkowy urlop nie przysługuje.
  Pozostały urlop dodatkowy w paskach rozszerzonych
Jesteśmy zakładem pracy chronionej zatrudniającym w większości pracowników niepełnosprawnych. W programie R2Płatnik brakuje nam (lub nie możemy tej opcji znaleźć) w paskach rozszerzonych w kolumnie rozliczenia czasu pracy pozycji „Pozostały urlop dodatkowy
  Praca osoby niepełnosprawnej (diabetyka)
hej
dostalem ta prace i jestem bardzo zadowolony - napisze co wiem na temat pracy osoby niepełnosprawnej bo jestem juz bardzo naumiany w tej kwestii

1. osoba niepelnosprawna moze pracowac
2. osoba majaca rente moze pracowac
3. osoba niepelnosprawna posiadajaca rente moze pracowac
4. osoba niepelnosprawna pracuje na zasadach pracownika niepelnosprawnego czyli:
- pelen etat to 35h/tydzien (a nie 40 jak u osoby zdrowej) - zaplata jak za prace osoby zdrowej 40h
- moze pracowac 7h/dzien maksymalnie (praca w dluzszym wymiarze godzin w dniu jest zakazana poniewaz szkodzi zdrowiu)
- musi byc okreslona dodatkowa 15min przerwa (na cwiczenia itp) w czasie trwania pracy w kazdym dniu (najlepiej gdy jest okreslone na pismie ze przerwa od 11 do 11:15 np) i jest to przerwa płatna wliczona w czas pracy
- po roku pracy przysluguje dodatkowe 10 dni urlopu
5. rencista moze zarabiac max 1623zl brutto (kwota ta zmienia sie co jakis czas wiec moze byc juz nieaktualna) otrzymujac dodatkowo cala rente
6. rencista moze zarabiac wiecej ale powoduje to obnizenie renty (z obliczen wynika ze powinna to byc kwota wieksza niz 2000 brutto bo inaczej sie nie oplaca) - odbiera sie specjalny druk z zus i zawiesza lub obniza kwote renty w danych miesiacach

podsumowujac - osoba niepelnosprawna pracuje krocej, za wyzsza stawke godzinowa, z dodatkowa przerwa, dodatkowymi dniami urlopu - czyli dlatego pracodawcy niezbyt garna sie do zatrudnienia nas...

ps: praca w szkole jest jak najbardziej dla Ciebie, sam pracowalem jakis czas wiec spokojnie mozesz pracowac - jedyny problem to to ze jak nauczyciel ma 18h/tydzien to ty masz z tego jako osoba niepelnosprawna 15h 45min bo jest to 0,875 z 1 etatu osoby zdrowej - zamotane ale trzeba to wiedziec i umiec liczyc
  czy cukrzyk to inwalida?
Wlasnie jestem po komisji ZUS do orzekania o niepelnosprawnosci. Podziele sie refleksjami i opniami.
Pan Orzecznik powiedzial mi taka ciekawa rzecz. Renta pracownicza przysluguje osobom z czesciowa niezdolnoscia do pracy i tam zaleznie od ilosci przepracowanych lat... To oczywiste..
Ale powiedzial mi ciekawa wzmianke...
- Przy samej golej cukrzycy nie kwalifikuje sie Pan nawet do czesciowej niezdolnosci do pracy i jedynie papier ze byl Pan w szpitalu (bylem tydzien przed i wyszukali mi pare rzeczy poza cukrzyca) przychyla sie do przyznania tego stopnia niepelnosprawnosci. Gdyby Pan nie mial tego papierka mialby pan wpisane "Zdolny do pracy". Takie przepisy sa od 1997 roku.

Zdolny do pracy (nie znaczy to ze jestem wg ZUS "zdrowy") to juz nie kwalifikuje sie do renty a nawet do 3 grupy inwalidztwa co praktycznie nic nie daje. Mozna sobie takim papierkiem tylek podetrzec... W kazdym razie udalo mi sie dostac trojke (czesciowa niezdolnosc) co przychyla do przyznania renty.. ale czy dostane to juz inna para kaloszy

Co do orzekania o niepelnosprawnosci to bylem w zeszlym roku na komisji w "Powiatowym Zespole do Spraw Ozekania o Niepelnosprawnosci" gdzie dali mi umiarkowany stopien niepelnosprawnosci co kwalifikowalo mnie do 2 grupy inwalidztwa co dla pracownika jest bardzo korzystne (7h dziennie pracy, 10 dni ekstra urlopu i dla pracodawcy korzysci finansowe). Tu dali mi grupe az do pazdziernika 2006 plus zasilek pielegnacyjny w wysokosci 144 zl miesiecznie ( kupa kasy co nie ). Niestety to orzeczenie nie ma wplywu na renty w zus (a szkoda).

Tak wiec widac ze ZUS inaczej dziala i orzecznicy o niepelnosprawnosci tez inaczej. Zus by nie dal nawet trojki a tu dostalem dwojke Dodatkowo warto przed komisja w ZUS polezec w szpitalu

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie
  rozwiązanie umowy na podst. art. 55 kp
Pracowałam w firmie X od czasu Y na umowy na czas określony ( w
sumie 3 umowy).
Przy podpisaniu pierwszej otrzymałam nastepującą notkę( : Informuje
Panią, że w zakładzie X pracowników obowiązuje 8-godzinny dobowy i
40- godzinny tygodniowy czas pracy. Pora nocna obowiązuje w godz.
22,00 do 6,00, , wynagrodzenie płatne jest w siedzibie firmy 30-go
każdego miesiąca lub za zgodą pracownika na jego konto".
Pracowałam zgodnie z tym po 8 godz. dziennie ( czasem nawet dłużej,
ale niestety nie było to ewidencjonowane). Kilkakrotnie wyjeżdzałam
służbowo ( 2, 3 dni). Stanowisko dla osoby niepełnosprawnej odebrała
( podobno) inspekcja pracy. Sanepid nic nie ma do tego typu
działalności.
W 2002 roku nie udzielono mi urlopu.
w 2003 roku udzielono mi 11 dni urlopu.
w 2004 roku udzielono mi 6 dni urlopu za 2003 rok i 10 dni urlopu
dodatkowego przysługującego w 2004 roku.
Nie dostałam nigdy dnia wolnego za świeta przypadajace w soboty. (
np. 1 maj itp.), nikt nigdy nie wypłacił mi wynagrodzenia za czas
przebywania w podróży słuzbowej, nie wiem też jak winno sie rozliczać
czas takiej podróży.
Wiem ( już jestem mądrzejsza o 1 informację), że jako osoba
niepełnosprawna ( umiarkowany stopień)nie powinnam pracować dłużej
niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo. Czy wobec tego czas pracy
ponad normę powinien być uznany za godziny nadliczbowe?
co z moim urlopem dodatkowym za 2003 rok?
co z urlopem za miesiąc pracy (grudzień) 2002 roku?
Co z urlopem za 2004 rok?
Jak traktować premie które były wypłacane "do ręki" poza listą płac,
gdyż,jak twierdził pracodawca" nie stać go na tak wysoki ZUS".
czy można to potraktować jako zaniżanie podstawy "oskładkowania" i
opodatkowania?
Acha... podpisując trzecią umowę zmieniono mi stanowisko pracy (
praca przy komputerze), pracodawca nie wysłał mnie na badania
okulistyczne. Czy powinien?
Rozwiązałam umowę o pracę zawartą na czas określony z powodu
rażącego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków,
jako uzasadnienie podając:1. zatrudnianie mnie w wymiarze czasu
pracy niezgodnym z obowiazującymi przepisami,2. niudzielanie
urlopów w przysługującym wymiarze.
3. nieudzielanie przerw w pracy
4. nieinformowanie pracownika o jego podstawowych prawach
wynikajacych z przepisów.
5. niezapewnianie warunków pracy zgodnych z przepisami BHP (
kiepskie oświetlenie, biurko niedopasowane do wysokości, komputer w
odległości 30 cm od oczu, brak higienicznych warunków do spożywania
posiłków itp.)
6. i inne których wymieniać nie mam już siły ( mobbing i
dyskryminacja również).
Nie wszystko, niestety jest udokumentowane, ale czy w Sądzie Pracy
pracownicy mogą wystepować jako świadkowie? Czy świadkami mogą
być pracownicy sąsiadującej firmy?
Jak walczyc z takim nieuczciwym pracodawcą?
Jak wyegzekwować swoje należności?
dziękuje z góry za wszystkie wskazówki i porady.
  Kandydat Kogut
Kandydat S. Kogut kandyduje do Senatu z listy PiS.

Kim jest Stanisław Kogut?

Data urodzenia: 29.10.1953
Wykształcenie: średnie

Przypomnijmy. Kogut to najbardziej znacząca osoba w Polskich Kolejach
Państwowych. Jest członkiem Rady Nadzorczej PKP, członkiem władz dwóch
mniejszych spółek, szefem Solidarności w PKP, prezesem Fundacji Pomocy Osobom
Niepełnosprawnym w Stróżach, radnym (PiS) wojewódzkim w Małopolsce a także
wiceprzewodniczącym tamtejszego wojewódzkiego Sejmiku Samorządowego, wydawcą
gazety "Głos Małopolski", przewodniczącym rady programowej pisma "Wolna Droga"
oraz nie wiadomo czym jeszcze. Niestety więcej jego funkcji już nie zmieściło
mu się w odpowiednich rubrykach oświadczenia majątkowego. Wtajemniczeni
twierdzą, że ze swojego domu obok stacji w Stróżach faktycznie kieruje całym
PKP.

Podczas ostatnich strajków Kogut zwrócił jednak dodatkowo na siebie uwagę
podczas prowadzenia negocjacji z zarządami PKP i spółek zależnych. W dniu
strajku ostrzegawczego żądał bowiem od poszczególnych spółek wpłat na jego
fundacje. Po śledztwie dziennikarzy Radia ZET wyszło na jaw, że w ostatnim
czasie żądał od prezesów PKP albo wpłat na konto jego fundacji, albo zamawiania
prenumeraty własnej gazety. Domagał się też rozdawania ulotek namawiających do
finansowania jego fundacji. Oficjalnie jednak tylko jedna ze spółek PKP -
Polskie Linie Kolejowe przyznaje się do wpłaty na fundacje Koguta 30 tys.
złotych. Tymczasem na stronach internetowych tejże fundacji jednak na próżno
można szukać listy darczyńców. Czyżby wstydzili się?

Kogut - który według oświadczenia majątkowego - zarabia grubo ponad 100 tys.
złotych rocznie, sam mógłby z powodzeniem wspierać nie jedną fundację, zamiast
doić PKP.

Kogut w PKP zatrudniony jest na stanowisku naczelnika sekcji Stróże w Zakładzie
Taboru Nowy Sącz. Nawet jak na naczelnika zarabia w PKP bardzo dużo (patrz
oświadczenie majatkowe: http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonlyres/39C7E6ED-
B4F0-4704-80B2-FC5085012E36/111124/StanisławKogut.pdf). Biorąc pod uwagę fakt,
że w co drugi piątek Kogut urywa się pracy (zwolnienie? urlop? płatny?), by
przez godzinę dyżurować jako radny w Nowym Sączu, jego kolejowa pensja jest
wręcz rewelacyjna.

Podczas gdy większość kolejarzy przymiera głodem z powodu głodowych zarobków,
Kogut pławi się w luksusach! Posiada oszczędności w bankach w kwocie ok. 36
tys. złotych, z tytułu zasiadania w radzie nadzworczej PKP SA zarabia (brutto)
ok. 30 tys. złotych rocznie, z tytułu zatrudnienia na stanowisku naczelnika w
PKP - ok. 55 tys. złotych rocznie, z tytułu diet radnego - ok. 35 tys. złotych
rocznie , z tytułu umów-zleceń - 12 tys. złotych w 2004 r.

Czy taki człowiek jest w stanie zrozumieć przeciętnego kolejarza, jego biedę,
jego lęki przed utratą pracy iniepewną przyszłością zawodową. Ależ oczywiście,
że nie! Tak więc...
Czy chcesz mieć takiego przedstawiciela kolejarzy w Senacie?

PS. Wszystkie powyższe informacje pochodzą z internetu.

  Nowa AMA
Firma Centrum Nurkowe Nowa AMA została założona w październiku 1997 roku przez doświadczonych instruktorów od wielu lat zajmujących się nurkowaniem i jego rozwojem w Polsce. Od początku działalności nowa szkoła nurkowania przyjęła założenie o dostosowywaniu programów nauczania do indywidualnych potrzeb klientów oraz warunków hydrologicznych specyficznych dla danego regionu. Aby centrum nurkowania mogło w pełni realizować i obsługiwać poszczególne etapy edukacji nurkowej w marcu 1999 obok szkoły został otwarty sklep nurkowy oferujący sprzęt zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Bardzo szybko specjalizacją sklepu stało się tworzenie ofert uwzględniających indywidualne preferencje klienta i charakter najczęściej wykonywanych przez niego nurkowań.

Specjalnie na potrzeby szkoleń rozszerzono standardy asekuracji, które po wdrożeniu znacząco zwiększyły komfort i bezpieczeństwo nurkowania. Programy nauczania są cały czas modyfikowane i dostosowywane do najnowszych rozwiązań technicznych sprzętu oraz badań nad fizjologią i patofizjologią nurkowania. Dodatkową inspiracją przy tworzeniu metod dydaktycznych są bieżące doświadczenia oraz obserwacja zachowań ludzkich w sytuacjach stresowych.

W roku 2000 firma jako druga w Polsce otrzymała od Komisji Działalności Podwodnej Certyfikat Jakości wyróżniający szkoły nurkowania o najwyższym poziomie szkoleń, zaplecza dydaktycznego, sprzedaży sprzętu, warunków socjalnych panujących w bazie nurkowej oraz organizacji wypraw nurkowych.
Aktualnie prowadzone są szkolenia na wszystkie stopnie nurkowe oraz szkolenia specjalistyczne z zakresu nurkowania z wykorzystaniem nitroksu, nurkowania w suchych skafandrach, nurkowania na morzu i wrakach oraz nurkowania pod lodem. Dla bardziej doświadczonych nurków przygotowano zaawansowane programy technicznych nurkowań mieszankowych. Dodatkowo firma uprawniona jest do szkolenia osób niepełnosprawnych zgodnie ze standardem HSA.

Oferta szkoleniowa jest połączona z ofertą turystyczną w sposób umożliwiający aktywne spędzenie urlopu lub weekendu w najpiękniejszych zakątkach Polski i świata. Centrum Nurkowe Nowa AMA specjalizuje się również w organizacji imprez motywacyjnych dla firm, w czasie których realizowany jest program podwodny z równoczesną aranżacją i wdrożeniem procesów integracyjnych w atmosferze nauki, twórczej rozrywki, zabawy i odpoczynku.

Zespół CN Nowa AMA przyczynił się do powstania wielu opracowań i publikacji związanych z techniką i bezpieczeństwem nurkowania. Przesłaniem firmy jest uczynienie nurkowania bezpieczną, przyjemną i dostępną dla wszystkich formą rekreacji.

SZCZEGÓŁY CENTRUM NURKOWEGO
Federacje: CMAS
Gdzie szkolenie: Polska, Świat
Sprzęt nurkowy: Sklep Internetowy, Sklep
Serwis sprzętu: TAK
Serwis - Zakres usług: Przeglądy i naprawy sprzętu nurkowego
Serwis - Marki/Firmy: Bez ograniczeń
Napełnianie butli: Powietrzem
Wyjazdy: Zagraniczne, Krajowe
Region: Cały Świat / Cała Polska / Cała Polska
E-Mail: piotrek@nowa-ama.pl
Nazwa firmy: Centrum Nurkowe Nowa AMA
Adres: Batorego 20/362, 01-914 Warszawa
Telefony: (0-22) 825 04 49
Miasto: Warszawa
Województwo: Mazowieckie
Strona www: http://www.nowa-ama.pl
Adres e-mail: biuro@nowa-ama.pl
  Czy niepełnosprawni są dyskryminowani???


Gdzie tu zatem ryzyko? Gdzie podstawa do obserwowanej przez Ciebie niechęci??

***

Po stronie pracodawcy istnieją nie tylko pewne przywileje, ale także obowiązki i to cały stos obowiązków …
Podstawowy obowiązek, to właściwa adaptacja miejsca pracy i to dotyczy samego stanowiska, ale też wszystkich miejsc socjalnych ( toalety, stołówka) i w otoczeniu firmy – nie wszystkim warto to wszystko robić…
Kolejny, to dodatkowe prawa pracownicze np. dłuższy urlop i przerwa śniadaniowa, nie wszystkich np. można zatrudniać w systemie trzyzmianowym ,i kilka jeszcze innych, które łatwo znaleźć w necie… TUTAJ
I problem polega, podobnie jak w sprawach podatkowych – nie na tym, że te przepisy są, bo one być powinny, ale na ich mnogości i ich skomplikowaniu. Czasami gdy się te przepisy czyta, to Az śmiech ogarnia, że komuś chciało się coś ujmować w paragrafy. I tylko dla zobrazowania mały wycinek
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
2) zobowiązanie pracodawcy do:

a) zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, której dotyczy refundacja, w terminie do 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy,

b) przedstawienia:

-- kopii listy płac zatrudnionych osób niepełnosprawnych, których dotyczy refundacja, oraz dowodu opłacenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne tych osób w formie potwierdzenia realizacji zlecenia płatniczego utworzonego na podstawie dokumentów płatniczych określonych w art. 47 ust. 4a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74, z późn. zm.3)) -- w terminie do końca miesiąca, w którym opłacił należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne,

-- kopii umowy o pracę i orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osoby, której dotyczy refundacja -- wraz z dokumentami, o których mowa w tiret pierwsze, za pierwszy miesiąc zatrudnienia pracownika,

c) niedokonywania zmian wysokości wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej w okresie 12 miesięcy od dnia jej zatrudnienia powodujących przekroczenie kwoty refundacji ustalonej w wyniku negocjacji,

d) udokumentowania realizacji umowy na wezwanie starosty,

e) umożliwienia wykonania przez starostę czynności, o których mowa w pkt 1 lit. b,

f) informowania starosty o wszelkich zmianach dotyczących realizacji umowy w terminie 7 dni od dnia wystąpienia tych zmian,

g) rozliczenia otrzymanej refundacji w terminie określonym w umowie,

h) zwrotu:

-- otrzymanej refundacji oraz

-- odsetek od refundacji naliczonych od dnia jej otrzymania w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wezwania starosty do zapłaty lub ujawnienia naruszenia co najmniej jednego z warunków umowy,

i) zabezpieczenia zwrotu kwoty refundacji -- w formie poręczenia, weksla z poręczeniem wekslowym (awal), gwarancji bankowej, zastawu na prawach lub rzeczach, blokady rachunku bankowego lub aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.
To wytłuszczenie pokazuje, że starosta, czyli jego urzędnicy, w praktyce z takim pracodawcą mogą wszystko!

I to, wydaje się. jest największy problem dla pracodawców. Jak to w Polsce bywa najczęściej, ten ogrom pracy papierkowej… Wszelka ewidencja zatrudnionych osób NN z pełnymi danymi dotyczącymi ich stopnia niepełnosprawności i przebiegu pracy. Obowiązek systematycznego zgłaszania tego do PFRN-u i ZUS. Wiążące się z tym ciągłe kontrole , mocno zniechęcają. A jak pewnie wiecie polscy urzędnicy potrafią być mocno upierdliwi…

Ponieważ znam bardzo dobrze leszczyńską firmę „Spinko” , która zatrudnia ok. 400-500 osób z których większość to niepełnosprawni …Choć na rynku mogą funkcjonować tylko dlatego, że taką formę zatrudnienia prowadzą od bardzo wielu lat i mają już w tym wielkie doświadczenie i rzeczywiście osiągaja z tego tytułu szereg profitów, to mimo wszystko, czasami mocno zastanawiają się czy z tego nie zrezygnować ? Szczególnie kiedy doświadczają takich sytuacji jak np. p. inspektor przychodzi z kontrolą i stwierdza, że klozet jest o 3( trzy ) centymetry zbyt blisko ściany – oczywiście bywał pod tym klozetem dziesiątki razy i to mu nie przeszkadzało wcześniej- albo zbyt daleko, albo, bo jeden kafelek przy umywalce jest wyszczerbiony… Oczywiście PAN INSPEKTOR ! w takiej sytuacji może wszystko, nawet nakazać wstrzymanie produkcji... Więc, jakoś (?) sprawę trzeba załatwić… No polska rzeczywistość !...

Ten przykład, dotyczy rzeczy banalnych , ale jak się weźmie pod uwagę sprawy poważne, to łatwo sobie wyobrazić, że wielu chcących zatrudnić niepełnosprawnych, trafiających na tę wszechobecną biurokrację, szybko się to odechciewa.
  Dotyczy zapytania od Wykonawcy - Nr spr. 17/2006
Nr sprawy: 17/2006 Lubliniec, dn. 27.11.2006r.

ZAMAWIAJĄCY:
Jednostka Wojskowa Nr 4101
42 - 700 Lubliniec
ul. Sobieskiego 35
tel. 034/ 35 20 518
faks 034/ 35 20 380
e-mail: przetargi@psk.mil.pl

ZAWIADOMIENIE

Dowódca Jednostki Wojskowej 4101 w Lublińcu informuje, że Zamawiający otrzymał zapytanie od Wykonawcy (pismo-faks Nr 3203/Faks z dnia 24.11.2006r.) dotyczące przetargu nieograniczonego Nr sprawy 17/2006 pn: całodobowa ochrona obiektów, mienia i osób Jednostki Wojskowej Nr 4101 w Lublińcu.

TREŚĆ ZAPYTANIA

1.W projekcie umowy §6 pkt. 1-2 Zamawiający zawarł zapis " 1. pracownicy ochrony obiektu podlegają bezpośrednio Wykonawcy i TYLKO od niego otrzymują polecenia. 2 Obowiązki Wykonawcy określone w §3 umowy wykonywane będą pod kierownictwem Dowódcy zmiany i nadzorem pracowników Zamawiającego zajmujących stanowiska określone w §4 umowy".
Jak zapisy w pkt 1 oraz pkt 2 mają się do siebie, prosimy od doprecyzowanie powyższego zapisu.
2.W projekcie umowy §15 pkt. 4 Zamawiający zawarł zapis: "Umowa może ulec rozwiązaniu ze skutkiem natychmiastowym po pisemnym powiadomieniu Wykonawcy w wyniku zagospodarowania przez Zamawiającego przedmiotowego obiektu w sposób określony w art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 30 maja 1996 roku o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego Wykonawcy nie będzie z tego tytułu przysługiwało jakiekolwiek odszkodowanie.
W związku z powyższym, zwracamy się z zapytaniem czy Zamawiający widzi możliwość zmiany powyższego zapisu gdyż jest on dla Wykonawcy bardzo niekorzystny i może narazić na poważne straty finansowe poniesione w związku z realizacją przedmiotu umowy (koszty umundurowania, sprzęt, narzędzia itd.)?
3. W SIWZ Opis przedmiotu zamówienia pkt 3.5.6 Zamawiający zawarł zapis: "wykaz osób niezbędnych do zabezpieczenia wykonania usługi powinien zawierać nazwiska co najmniej 36 pracowników ochrony posiadających licencję I i II, nie posiadających statusu osoby niepełnosprawnej, stosownie do pkt. 8.3.3. SIWZ, ze wskazaniem listy pracowników zastępujących (urlop, choroba, itd.) Czy lista pracowników zastępujących ma się zawierać w wykazie 36 -osobowym czy ma to być dodatkowa lista innych osób?.

ODPOWIEDŹ ZAMAWIAJĄCEGO

Na podstawie art. 38. ust. 1-2 ustawy z dnia 29.01.2004r. Prawo zamówień publicznych ( Dz. U. z 2004r. Nr 19, poz.177 z późn. zm. ), wyjaśniam co następuje :

1) Postanowienie pkt. 1 §6 przewiduje, iż pracownicy ochrony wykonują polecenia otrzymane bezpośrednio od dowódcy zmiany (pracownika, który jest pracownikiem Wykonawcy), a więc podlegają bezpośrednio Wykonawcy.
Natomiast nadzór pracowników Zamawiającego (Oficer dyżurny, Komendant ochrony) polega na wydawaniu przez nich poleceń dowódcy zmiany i nadzorze nad ich wykonaniem.
2) Odnośnie pkt. 2 zapytania informujemy, iż zgodnie z powołanym w §15 pkt 4 przepisem Ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz Agencji Mienia Wojskowego gospodarowanie tym mieniem polega między innymi: na sprzedaży lub zamianie mienia, oddaniu gruntów w użytkowanie wieczyste, oddaniu mienia w użytkowanie najmu, dzierżawę, użyczenie, trwały zarząd w administrowanie lub wnoszeniu go do spółek.
Dokonanie takiej czynności spowodowałoby bezprzedmiotowość kontynuowania umowy o ochronę. W Związku z tym tego rodzaju postanowienie powinno znaleźć się w umowie mimo, że prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest w praktyce znikome.
3) Odpowiadając na pytanie zawarte w pkt 3 informujemy, iż lista pracowników zastępujących jest listą dodatkową nie zawartą w wykazie 36 osobowym; może być jednak umieszczona w Załączniku Nr 6.

DOWÓDCA
Jednostki Wojskowej 4101
w Lublińcu
_________________________
płk Dariusz DACHOWICZ
  Orzeczenie o niepełnosprawności
W mojej opinii ( lekarza orzecznika do celów pozarentowych w dwóch powiatach: gdańskim i gdyńskim)
praca, którą Pani wykonuje jest dla Pani odpowiednia.

Kiedy my orzekamy osoby niepełnosprawne o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rubryce odnośnie pracy piszemy : "warunki pracy chronionej" lub : "praca chroniona".
Zakłady pracy chronionej są według dyrektyw unijnych przeznaczone do stopniowej likwidacji ( o tym dlaczego - za dużo by tu mówić...) a osoby niepełnosprawne powinny pracować na tzw. otwartym rynku pracy ( jak Pani) ale w warunkach zgodnych co do ich możliwości.
W Pani przypadku powinna być to praca bardzo lekka fizycznie (żadne 15 kg!) i do 7 godzin dziennie oraz 10 dni dodatkowego urlopu ( na rehabilitację).
Wiele instytucji korzysta z tych przepisów a dodatkowo - ma ulgi za zatrudnienie osób niepełnosprawnych w bonifikacie opłat za pracownika a nawet dotacji jego pensji !

W Trójmieście wiele Urzędów zatrudnia osoby niepełnosprawne (bo któż lepiej rozumie np. sprawy osób w gorszym położeniu) podobnie jak Pani pracującą korzystają z tych przywilejów.

Jako lekarz zastanawiam się jednak, czy oprócz endoprotezy nie ma Pani jeszcze innych problemów zdrowotnych ( np. słaby wzrok, wada serca? skrzywienie kręgosłupa? ), które to problemy nie zachęciły lekarza do dania I grupy?
Znam wiele osób ze znacznym stopniem ( odpowiednik I grupy) które pracują ( często bardzo dobrze) ale z powodu ograniczeń np. nie w pozycji siedzącej ale siedząco - chodzącej czy na 1/2 etatu bo te 3,5 godziny pracy dziennie są wystarczające dla nich bo mają jeszcze rentę.
Skoro w miejscowości, gdzie Pani mieszka zespół orzeczniczy pisze ( trochę przestarzałe określenie) : zakład pracy chronionej ( u nas już od kilku lat nie używa się tego sformułowania) to może Pani Pracodawca też nie zna przepisów, dotyczących zatrudniania niepełnosprawnych i dlatego proponuję:
--- spróbować odwołać się od decyzji Zespołu jeśli jeszcze nie minęły 2 tygodnie od wydania orzeczenia i oprócz określenia w odwołaniu, że chce Pani wrócić na tzw "otwarty rynek pracy " i dlatego prosi Pani o określenie "praca chroniona" w punkcie dot. pracy
---- jeśli te 2 tygodnie minęły to nie przejmować się i przejść się do urzędu pracy ( np. xero mojej odpowiedzi można mieć w torebce aby ew. pokazać oraz koniecznie orzeczenie Zespołu dz. Orzekania) i zorientować się czy są tam osoby, znające przepisy, o których mówimy.
W trakcie rozmowy wyjaśni Pani " na żywo" swoje wątpliwości.

Pani PFRON zachodniopomorski (zapewne w Szczecinie) na pewno zna przepisy, dot. zatrudniania osób niepełnosprawnych. Ja teraz podaję Pani telefon Infolinii w PRFON w Warszawie do celów informowania pracodawców osób niepełnosprawnych czynny w dni pracujące: 0800 533 335;

Może tam zadzwonić Pani kadrowa, sama Pani; myślę, że również Urząd Pracy, jeśli nie ma tych wiadomości.
Dużo też zależy, czy w Pani zakładzie już praktykują zatrudnianie niepełnosprawnych ( Może tak, a Pani nie wie o tym) warto więc, mając już trochę wiadomości zgłosić niepełnosprawność.
Nasze Stowarzyszenie realizowało 2 projekty Unijne o pracy osób niepełnosprawnych.
Mamy poradniki na ten temat ( jeden autorstwa Gabrysi Hadyk – jest również na naszej Witrynie www.marfan.pl ). W formie drukowanej zostało nam jeszcze kilka egzemplarzy. Możemy nieodpłatnie dosłać je Pani o ile otrzymamy adres do korespondencji.
Pozdrawiam, życzę zdrowia, odwagi i dobrej pracy na stanowisku chronionym na otwartym rynku pracy.
Polska jest jedna, przepisy jednakowe ale w niej co miejscowość to inna interpretacja.
Proszę z moich wiadomości skorzystać, aby były Pani pomocne.
Pozdrawiam Hanna Kawalec
  Niepełnosprawni w pracy
Kto i na jakich zasadach ma prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego (fragm. artykułu D. Cichockiej; źródło: GP)

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom prawo do wypoczynku w wymiarze 20 bądź 26 dni w roku kalendarzowym. Istnieją jednak kategorie pracowników, którzy z uwagi na swój stan zdrowia bądź szczególne warunki wykonywania pracy mają ustawowo zagwarantowane prawo do dłuższego wypoczynku.

Zgodnie z art. 154 kodeksu pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy i wynosi:
- 20 dni dla pracownika zatrudnionego krócej niż 10 lat oraz
- 26 dni dla pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat.

Ten podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego nie dotyczy jednak wszystkich pracowników. Pewnym kategoriom zatrudnionych ustawodawca zagwarantował bowiem prawo do dłuższego wypoczynku. Wydłużenie wymiaru urlopu wypoczynkowego może być uzasadnione stanem zdrowia pracowników (osoby niepełnosprawne, inwalidzi wojenni), szczególnym rodzajem wcześniejszej działalności (kombatanci) bądź szczególnymi warunkami wykonywania przez nich pracy (nauczyciele, sędziowie, prokuratorzy, pracownicy socjalni, funkcjonariusze służb mundurowych)

Osoby niepełnosprawne

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewiduje trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki. Specjalne przywileje w zakresie dłuższego wypoczynku dotyczą wyłącznie tych pracowników, którzy zostali zaliczeni do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Zgodnie bowiem z art. 19 ustawy, pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Do dodatkowego urlopu stosuje się przepisy kodeksu pracy dotyczące urlopów wypoczynkowych. Oznacza to m.in., że dodatkowy urlop musi być udzielony niepełnosprawnemu pracownikowi w naturze, a wypłata ekwiwalentu za urlop jest możliwa tylko wówczas, gdy dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Zasady nabywania

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego niepełnosprawny pracownik nabywa po przepracowaniu roku od dnia zaliczenia go do jednego w wymienionych wcześniej stopni niepełnosprawności. Pojęcie przepracowanie odnosi się do ogólnego stażu pracy niepełnosprawnego pracownika, nie zaś do stażu pracy u konkretnego pracodawcy. Warto podkreślić, że urlop dodatkowy nie przysługuje temu pracownikowi, który jest uprawniony do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych (np. nauczyciele) lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (chyba że jego wymiar jest niższy niż 10 dni).

Obliczanie wymiaru

Urlop dodatkowy pracownika niepełnosprawnego zwiększa wymiar urlopu wypoczynkowego, określonego w art. 154 k.p. (20 lub 26 dni). Oznacza to, że pracownikowi niepełnosprawnemu, który nabył prawo do dodatkowego urlopu, będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy odpowiednio w wymiarze: 30 dni (20 dni urlopu + 10 dni urlopu dodatkowego) bądź 36 dni (26 dni urlopu + 10 dni urlopu dodatkowego). Dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy. Obliczając wymiar urlopu, trzeba jednak pamiętać, że czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać siedem godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Zasada ta nie dotyczy jedynie osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz niepełnosprawnych, które na ośmiogodzinny czas pracy posiadają zgodę lekarza. Co do zasady zatem, dobowy wymiar czasu pracy niepełnosprawnego pracownika zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jest niższy niż w przypadku pełnosprawnych pracowników i wynosi nie osiem, lecz siedem godzin. W przypadku zatem osoby niepełnosprawnej zaliczonej do jednego ze wskazanych stopni niepełnosprawności jeden dzień urlopu będzie odpowiadać siedmiu godzinom pracy. Wobec tego pracownik ten nabędzie w ciągu roku prawo do: 210 godzin urlopu (140 godzin urlopu wypoczynkowego i 70 godzin urlopu dodatkowego) lub 252 godzin urlopu (182 godziny urlopu wypoczynkowego i 70 godzin urlopu dodatkowego).

Dodatkowy urlop a rehabilitacja

Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo również do szczególnego, płatnego zwolnienia z pracy w wymiarze 21 dni roboczych w danym roku w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Łączny wymiar urlopu dodatkowego oraz zwolnienia z pracy przeznaczonego na udział w rehabilitacji nie może jednak przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Oznacza to, że pracownik niepełnosprawny nie będzie mógł skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego w sytuacji, gdy wykorzystał on już 21 dni zwolnienia na udział w turnusie rehabilitacyjnym.
  Bezrobocie
Procedury nie powinny zniechęcać

Zamiast płacić kary, przedsiębiorca może zyskać dobrych pracowników
Dając pracę osobom niepełnosprawnym, przedsiębiorca nie powinien obawiać się zwiększenia kosztów. Otrzyma on bowiem dofinansowanie do ich wynagrodzeń, środki na właściwe wyposażenie stanowisk pracy i częściowy zwrot kosztów szkoleń

Wielu pracodawców jest wciąż przekonanych, że to tylko dodatkowe koszty. Trzeba przystosować budynek dla potrzeb osoby na wózku, kupić dodatkowy sprzęt, jeśli niedosłyszy, przeszkolić innych pracowników, by jej pomagali. Poza tym, niepełnosprawny pracuje przez 7, a nie 8 godzin dziennie, ma dodatkowe przerwy i urlopy. Odstraszają też skomplikowane formalności.
– Procedury są rzeczywiście żmudne. Kierując naszych pracowników do ochrony jakiegoś obiektu, musimy zawiadamiać o tym Państwową Inspekcję Pracy, która kontroluje przystosowanie stanowisk pracy. Jest to uciążliwe w przypadku krótkich kontraktów, na przykład jednotygodniowych. Każdorazowo konieczny jest wniosek i wizyta inspektorów – mówi Sebastian Wasila, prezes DGP Dozorbud Grupa Polska w Legnicy.
Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne dostaje jednak dofinansowanie, które stanowi rekompensatę za zwiększone koszty pracy.

Dofinansowanie kosztów

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dopłaca do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, pokrywa częściowo koszty tzw. doposażenia stanowisk pracy (np. zakupu dodatkowego sprzętu czy urządzeń, które umożliwią niepełnosprawnemu wykonywanie obowiązków), składek na ubezpieczenia społeczne, szkoleń i zatrudnienia asystenta dla osoby niepełnosprawnej.
Przykładowo, dofinansowania do wynagrodzeń wynoszą:
1 dla zakładów pracy chronionej:
* 50 proc. najniższego wynagrodzenia – na osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności,
* 110 proc. najniższego wynagrodzenia – na osobę ze stopniem umiarkowanym,
* 130 proc. najniższego wynagrodzenia – na osobę ze stopniem znacznym.
Kwoty te zwiększają się jeszcze o 75 proc. w przypadku zatrudniania osoby niepełnosprawnej ze schorzeniami szczególnymi (np. niewidomej, z chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, epilepsją).
2 dla przedsiębiorców z otwartego rynku pracy:
* 70 proc. powyższych kwot
* 90 proc. – gdy zatrudniają osoby ze schorzeniami szczególnymi.
– Formalności związane z rozliczaniem dofinansowań są niestety pracochłonne. Musimy dodatkowo przygotowywać i wysyłać do PFRON-u dokumenty: co miesiąc dane dotyczące każdego pracownika, co dwa miesiące zestawienie zbiorcze, a raz w roku rozliczać się z wykorzystanych środków. Zyskujemy za to środki na wynagrodzenia i refundację składek na ubezpieczenie – mówi Teresa Hawliczek ze Spółdzielni Usługowej Odra we Wrocławiu.

Uczciwi i lojalni

Najwięcej korzyści pracodawcy czerpią jednak od samych pracowników.
– Nasi pracownicy bardzo angażują się w pracę i bardzo ją cenią. Są uczciwi, pracowici i lojalni. Mamy dobre doświadczenia i dlatego zamierzamy zwiększyć zatrudnienie w naszej firmie – mówi Sebastian Wasila. •

Kto płaci kary

Korzyścią bezpośrednią wynikająca z zatrudniania niepełnosprawnych jest dla pracodawcy zwolnienie z obowiązku wpłacania kar na konto Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy nie przyjmują do pracy niepełnosprawnych, a zatrudniają więcej niż 25 osób (w przeliczeniu na pełen etat).

Katarzyna Zimna - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

http://wroclaw.naszemiasto.pl/gospodarka/743823.html
  Instalacje dla potrzeb zasilania komputerów !
Szanowny Kolego Krystian i Szanowne Forum.

Wyobrażam sobie Twoje rozgorączkowanie zbliżającym się urlopem i brakiem skupienia w tym momencie. Ale to jest prawdziwa natura ludzka. Dlatego rozumiem Twoje rozgoryczenie,zdziwienie i zacietrzewienie moimi wywodami. Oczywiście nie użycie przeze mnie sformułowania „tak się mnie wydaje” jest dużym nietaktem ,tak się mnie wydaje. Przepraszam za ten incydent. To zastrzeżenie musi tam być. Otóż w dalszym ciągu, tak mnie się wydaje, że jesteś w błędzie mówiąc:
1.Zastosowanie RCD w w/w instalacjach nie jest obowiązkowe ale może być.
2.Przerywanie przewodu (bieguna N) w instalacjach TN-S jest nie obowiązkowe ale
może być.
Już powierzchownie i intuicyjnie widać że „może być " jest użyte co najmniej o dwa razy za dużo, a” czucie i wiara silniej do mnie mówią aniżeli mędrca szkiełko i oko”, chciało by mnie się powiedzieć. Oczywiście rozumiem, że mówimy o instalacjach wykonanych na poziomie stosowania RCD.Bo mówi się, że można zastosować inne rozwiązania byle nie gorsze, a spełniające takie same funkcje.
Ad.1.Jest taka norma o instalacjach zasilających urządzenia informatyczne i
obliczeniowe. Bądź tak uprzejmy i odszukaj ją. Wyczytałem, że jesteś
dystrybutorem, propagatorem tych regulowań. Dla Ciebie to nic.
A, tak dodatkowo, komputer jest urządzeniem szczególnym, jest urządzeniem
przenośnym, nie posiada II kl. ochronności, posiada obudowę
metalową, dotyka go dziecko, osoba z rozrusznikiem serca, osoba
niepełnosprawna. Tak, że zastosowanie się do doktryny bardzo ogólnej i
pierwszoplanowej (oprócz szczegółowych przepisów),a mianowicie
stosowanie ochrony zgodnie z” poziomem wiedzy technicznej ”jest
zastosowanie właśnie tego uzupełnienia dodatkowej ochrony.
Ad.2.Nie skomentowałeś mojej definicji przewodu N. Tylko wysyłasz mnie bym
„chodził" po mieszkaniach. Od chodzenia po mieszkaniach gdzie instalacja
jest przeważnie wykonana przez fuchmistrzów oprócz mdłości niczego
dobrego się nie spodziewaj.

A,tak jeszcze między nami naukowcami, co to jest” potencjał ziemi”. Czy potencjał 1 V przewodu ochronnego względem ziemi odniesienia to jeszcze jest potencjał ziemi czy już nie? A, może 24,50V?

Drogi Kolego Krystyn, a tak poufnie, czy przy cytowanej przez Kolegę normie nie ma czasem uwagi, ze warunki sprawdzenia, czy przewód neutralny ma potencjał ziemi, są w opracowaniu?

W układach TN-C-S o tym czy przewód N ma potencjał ziemi można zacząć dyskutować już bardzo poważnie. Trwa dyskusja czy punkt rozgałęzienia powinien być uziemiony. No i co z definicją przewodu N?.

Kolego EDI - mam pecha. Dobrze, że też jesteś za chodzeniem. Ciągle chodzę po obwodach zasilających kompy i ciągle widzę RCD. I im bardziej chodzę tym bardziej je widzę. Jest to sprzężenie bo co raz więcej chodzę. Myślę, że stosowanie RCD wychodzi na zdrowie i
proszę mnie nie wmawiać, że od chodzenia jest ze mną coś nie w porządku!

I jeszcze Kol. Krystyn, RCD może zawierac w sobie człon prztężeniowy i być wykonanym w sposób eliminujący uciążliwe wyłączenia. A, w jaki sposób odłączanie przez RCD przewodu N na ochronę przeciwpożarową dobrze wpływa i gdzie jest taki wymóg to nie wiem i czuję, że tego nie wychodzę i proszę o oświecenie. Wg. mnie stosowanie RCD usprawiedliwia nie stosowanie dalej w obwodach wyłączania przewodu N.

O tym wszystkim piszę bo to są moje wątpliwości i rozterki ,proszę o wyjaśnienie.Widzę takie instalacje,szczególnie zagraniczne.

Myślę,że to jest małe piwo dla tych co są na forum „przepisy,normy,prawo."
  Instalacje dla potrzeb zasilania komputerów !
Witam Kolegę "ener" i wszystkich Kolegów na FORUM.
Bardzo ciekawy post Kolegi i pouczający. Gdyby wszyscy tak pisali na forum, to byłoby wspaniale.
Odpowiem na pewne pytania i moje wątpliwości:
Szanowny Kolego Krystian i Szanowne Forum.
Nie gniewam się za przekręcenie imienia, lecz imienia Krystian nie lubię i wiele osób moje imię przkręca.
Wyobrażam sobie Twoje rozgorączkowanie zbliżającym się urlopem i brakiem skupienia w tym momencie. Ale to jest prawdziwa natura ludzka. Dlatego rozumiem Twoje rozgoryczenie,zdziwienie i zacietrzewienie moimi wywodami. Oczywiście nie użycie przeze mnie sformułowania „tak się mnie wydaje” jest dużym nietaktem ,tak się mnie wydaje. Przepraszam za ten incydent.
Nie ma za co przepraszać, każdy z nas się nadal uczy. Nie jestem rozgorączkowany, tylko wypowiadam się o tym co wiem lub wydaje mi się, że wiem, i jeżeli mogę podpieram się aktami prawnymi.
Otóż w dalszym ciągu, tak mnie się wydaje, że jesteś w błędzie mówiąc:
1.Zastosowanie RCD w w/w instalacjach nie jest obowiązkowe ale może być.
2.Przerywanie przewodu (bieguna N) w instalacjach TN-S jest nie obowiązkowe ale może być.
Sorry ale nigdy o tym nie pisałem. Zawsze byłem i jestem zdania, że RCD można (i zalecałbym) stosować, wszędzie gdzie jest to możliwe, jak również stosowane wył. nadprądowych 3 i 4 biegunowych jest zalecane. Lecz normy o tym nie mówią.
Ad.1.Jest taka norma o instalacjach zasilających urządzenia informatyczne i
obliczeniowe. Bądź tak uprzejmy i odszukaj ją. Wyczytałem, że jesteś dystrybutorem, propagatorem tych regulowań. Dla Ciebie to nic.
Niestety nie znam takowej normy, aby wymagała stosowania RCD w sieciach informatycznych o czym Kolega pisał:
Zastosowanie RCD w instalacjach informatycznych jest obowiazkowe.Wynika to z normy.
No właśnie skąd te informacje?
A, tak dodatkowo, komputer jest urządzeniem szczególnym, jest urządzeniem przenośnym, nie posiada II kl. ochronności, posiada obudowę metalową, dotyka go dziecko, osoba z rozrusznikiem serca, osoba niepełnosprawna. Tak, że zastosowanie się do doktryny bardzo ogólnej i pierwszoplanowej (oprócz szczegółowych przepisów),a mianowicie stosowanie ochrony zgodnie z” poziomem wiedzy technicznej ”jest zastosowanie właśnie tego uzupełnienia dodatkowej ochrony.
Komputer czy przenośny klimatyzator, wentylator biurkowy, nagrzewnica powietrza, itp. będące w I kl. ochronności są zabezpieczone przewodem PE lub PEN i nikt nie wymaga stosowania RCD.

Jeśli chodzi o pomieszczenia dla osób niepełnosprawnych, to przeczytać więcej literatury w tym temacie i wówczas kontynuować dalszą dyskusję.

Natomiast odnośnie osób z rozrusznikiem serca, to RCD <= 30 mA może nie pomóc.
Osobę z rozrusznikiem serca może dobić nawet ładunek elektrostatyczny przy ściąganiu swetra ze sztucznego tworzywa.
Kolega chyba proponuje rewolucje w instalacjach elektrycznych.
Ad.2.Nie skomentowałeś mojej definicji przewodu N. Tylko wysyłasz mnie bym „chodził" po mieszkaniach. Od chodzenia po mieszkaniach gdzie instalacja
jest przeważnie wykonana przez fuchmistrzów oprócz mdłości niczego
dobrego się nie spodziewaj.
Myślę, że tak jak tabliczki mnożenia nie trzeba komentować, to każdy elektryk zna definicję przewodu N.
A,tak jeszcze między nami naukowcami, co to jest” potencjał ziemi”. Czy potencjał 1 V przewodu ochronnego względem ziemi odniesienia to jeszcze jest potencjał ziemi czy już nie? A, może 24,50V?
Drogi Kolego Krystyn, a tak poufnie, czy przy cytowanej przez Kolegę normie nie ma czasem uwagi, ze warunki sprawdzenia, czy przewód neutralny ma potencjał ziemi, są w opracowaniu?
Owszem znam:
531.2.1.1. Urządzenia ochronne różnicowoprądowe powinny zapewnić odłączenie wszystkich przewodów roboczych w chronionym obwodzie. W układach TN-S nie wymaga się, aby przewód neutralny był odłączony, jeżeli w czasie za-silania przewód neutralny ma potencjał ziemi.
UWAGA - Warunki sprawdzania, czy przewód neutralny ma potencjał ziemi, są w opracowaniu.
Arkusz tej normy został opracowany w 1999 r., i może doczekamy się w/w opracowania za kilka lat, jak to jest podobnie z arkuszem 710.
Nie będę się dalej rozpisywał, gdyż Kolega zapewne ma swoją wiedzę techniczną.
  Orzeczenie o niepełnosprawności-świadczenia,zasiłki, dod
Kasia101 --- szczerze mówiąc trochę pogubiłam się w tym wszystkim: orzeczenie macie do 31 września, tak? Tak to rozumiem, skoro piszesz, że zasiłek macie przyznany do tego czasu? Nie bardzo rozumiem dlaczego nie dostałaś świadczenia (chodzi o zasiłek pielęgnacyjny?)?

Zasiłek pielęgnacyjny powinnaś dostać najpóźniej w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku w MOPS czy też CPR, nie wiem jak jest u Ciebie. Świadczenie to staje się należne od dnia, w którym złożyłaś wniosek, a więc jeśli np. wniosek składasz w maju (choćby i ostatniego dnia miesiąca), mogą Ci wypłacić i w czerwcu, ale wówczas i za maj i za czerwiec razem.

Co do legitymacji; ja czekałam 14 dni na uprawomocnienie się decyzji, po czym złożyłam wniosek w Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności (tam gdzie wydawali decyzję) i za tydzień miałam legitymację na synka.

Jeśli chodzi o przedłużanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego; jest on przyznany na czas, na jaki macie orzeczenie o niepełnosprawności, dlatego jeśli (o ile dobrze zrozumiałam) macie orzeczenie do 31.09, powinnaś w sierpniu złożyć papiery o ponowną komisję. Jeśli komisja wyda orzeczenie na nowy okres - tym samym na ten nowy okres będziesz miała prawo do zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko.

Nie wiem, także, czy jest to dobre miejsce, ale może takich nieświadomych jak ja do niedawna, osób jest więcej. Chciałabym zwrócić uwagę wszystkich, że Nam, Rodzicom czy Opiekunom Dzieci z Orzeczeniem o Niepełnosprawności, należy się urlop wychowawczy na te dzieci aż do ukończenia przez nie 18 r.ż. Bez tego orzeczenia urlop taki przysługuje do 4 r.ż. dziecka.

Wymiar urlopu: 3 lata przy orzeczeniu bezterminowym lub też dłuższym niż 3 lata. Urlop ten można podzielić na 4 części, ale można też wziąć go ciurkiem (tylko jeśli orzeczenie jest na tak długi czas).

Świadczenia z MOPS-u: 400 zł - zasiłek wychowawczy, 153 zł - zasiłek pielęgnacyjny, 64 zł - zasiłek rodzinny, 80 zł - zasiłek zt. kształcenia i rehabilitacji. Dodatkowo 100 zł raz w roku zt. rozpoczęcia roku szkolnego. W sumie miesięcznie (stale), w okresie urlopu wychowawczego wychodzi 697 zł. Warunkiem jest wskazanie do roztoczenia opieki nad takim dzieckiem, pkt. 7 lub 8 orzeczenia.

W takiej sytuacji, ponieważ nie pracujecie, a Wasz "dochód" wyniesie te niecałe 700 zł, możecie ubiegać się o zasiłki celowe w MOPS, co może wspomóc gospodarstwo domowe (o ile oczywiście małżonek nie zarabia tyle, że przekroczycie te 583 zł). Wszystkie świadczenia nie będą się Wam również należały (oprócz zasiłku pielęgnacyjnego) w przypadku przekroczenia stawki 583 zł na osobę w rodzinie (oczywiście wtedy nie bierze się już pod uwagę dochodu osoby, która występuje o urlop wychowawczy).

Poza tym, przepisy dopuszczają możliwość dorobienia w trakcie urlopu wychowawczego, pod warunkiem, że nie odbywa się to kosztem opieki nad dzieckiem, na które mamy urlop wychowawczy. Np. dziecko rano odwozi się do szkoły (integracyjnej, specjalnej, zwykłej), idziesz do pracy na 3-4 godziny, odbierasz dziecko ze szkoły i resztę czasu spędzasz już tylko z nim.

Gdyby ktoś miał jakieś pytania, piszcie.

A co do Kasi101, napisz czy dobrze Cię zrozumiałam, bo nie wiem, czy udało mi się pomóc?

Pozdrawiam,
Justyna
  Orzeczenie o niepełnosprawności-świadczenia,zasiłki, dod
Do Kasi101 ------- być może moje przedmówczynie mają rację, w przepisach nie znalazłam nt. wykluczania się tych świadczeń - to mnie wprowadzono w błąd w moim OPS. Przepraszam Cię, chciałam pomóc zgodnie z moim ówczesnym stanem wiedzy.

Swoją drogą, dziękuję za korektę, mimo tego, że w formie takiego ostrego ataku.

Poniżej, dla Ciebie, Kasiu, a być może też dla innych, którzy czegoś o tych dwóch świadczeniach nie wiedzą, przytaczam info ze strony http://pomocspoleczna.ngo.pl - odnajdziecie tam chyba wszystkie potrzebne informacje.

Świadczeniami opiekuńczymi wymienionymi w ustawie o świadczeniach rodzinnych są:
- świadczenie pielęgnacyjne,
- zasiłek pielęgnacyjny.
Świadczenie pielęgnacyjne

Przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Niepełnosprawność musi być potwierdzona orzeczeniem o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dziecko (do ukończenia 16 roku życia) legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności powinno mieć dodatkowo wpisane w orzeczenie dwa wskazania, o:
- konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, oraz
- konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Świadczenie otrzymuje matka lub ojciec dziecka albo opiekun faktyczny, jeśli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, ponieważ musi opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym. Warunkiem otrzymania świadczenia jest spełnienie kryterium dochodowego z ustawy o świadczeniach rodzinnych (patrz: „Kryterium dochodowe”).

Wysokość świadczenia – 420 zł

Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, obejmowane są ubezpieczeniem.

Kiedy świadczenie pielęgnacyjne nie jest przyznawane:
- jeśli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do: renty, renty socjalnej, emerytury, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
- dziecko przebywa w rodzinie zastępczej, w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym (gdzie korzysta z całodobowej opieki), lub w innej placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu (z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej),
- osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko,
- jeśli osoba wymagająca opieki zawarła związek małżeński.

Świadczenia pielęgnacyjnego nie można łączyć z dodatkiem do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Nie można również pobierać dwóch świadczeń pielęgnacyjnych – tzn. przysługuje tylko na jedno dziecko w rodzinie.

Zasiłek pielęgnacyjny

Skierowany jest do dwóch grup: do osób niepełnosprawnych oraz do osób starszych. Przysługuje:
- dziecku niepełnosprawnemu (z orzeczoną niepełnosprawnością),
- osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym,
- osobie niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym, jeśli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
- osobie, która ukończyła 75 lat.

Znaczny stopień niepełnosprawności oznacza: niepełnosprawność w stopniu znacznym, całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji, stałą albo długotrwałą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji lub zaliczenie do I grupy inwalidów.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności oznacza: niepełnosprawność w umiarkowanym stopniu, całkowitą niezdolność do pracy lub zaliczenie do II grupy inwalidów.

Wysokość zasiłku – 153 zł

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli pobyt osoby i udzielane przez tę instytucję świadczenia częściowo lub w całości finansowane są z budżetu państwa albo z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie przysługuje również osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego (wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z rentą lub emeryturą).
_______________________________________
Zasiłek pielęgnacyjny jest formą wsparcia, zapisaną w ustawie o świadczeniach rodzinnych, o którą mogą ubiegać się osoby nie spełniające kryteriów dochodowych (podobnie jak w przypadku jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka). Oznacza to, że adresatami zasiłku są nie tylko osoby/ rodziny znajdujące się w gorszej sytuacji materialno-bytowej, ale wszyscy - po spełnieniu opisanych powyżej warunków.
 Urlopy wychowawcze Urlop wychowawczy
Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie umowy o pracę
urlop zdrowotny dla nauczycieli wnioski i pisma
urlopy macierzyńskie. W 2007 roku urlop
Urlop a umowa na czas określony
urlop bezpłatny, a umowa zlecenie
urlop bezplatny a wypoczynkowy nauczyciela
Urlop macierzynski a umowa zlecenia
urlop na pisanie pracy magisterskiej
urlop bezplatny mlodocianego
urlop bezpłatny nauczyciela
urlop bezpłatny wzór
Urlop dla poratowania zdrowia
urlop dom do wynajecia
urlop macierzynski dla nauczycieli
  • development bank
  • czyszczenie kurtki ze skF3ry B6wiF1skiej
  • wypozyczalnia namiotow wroclaw
  • exult naomi campbell gdzie kupic
  • on discovery channel