Oglądasz posty znalezione dla słów: urlop okolicznościowy w związku
Wiadomość
  2 dni na urodzenie dziecka
moniu,
urlop okolicznościowy to przywilej pracownika, z którego może on skorzystać usprawiedliwiając swoją nieobecność w pracy.
Będąc na urlopie macierzyńskim, usprawiedliwiającym Twoją nieobecność, nie ma potrzeby korzystania z urlopu okolicznościowego.
W tym przypadku po co być nadgorliwym
Ponadto,
urlopu okolicznościowego udziela się w związku z danym wydarzeniem , a więc powinien być wykorzystany w możliwie bliskim terminie od wystąpienia okoliczności na podstawie których wnioskujemy o urlop.
 
  Urlop okolicznościowy - czy także na pogrzeb
Urlop okolicznościowy – czy także na pogrzeb dziadka małżonka lub byłej teściowej?

Czy urlop okolicznościowy, który przysługuje w związku z pogrzebem dziadka, ogranicza się do dziadka danej osoby, czy też prawo do tego urlopu rozszerza się do dziadka małżonka? Czy taki urlop przysługuje także z powodu pogrzebu byłej teściowej?

Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziesz tutaj:
Urlop okolicznościowy - czy także na pogrzeb dziadka małżonka lub byłej teściowej?
  Formalności
Fiona, o ile mi wiadomo, to nie da się tego załatwić korespondecyjnie (tzn. wystąpić o akt urodzenia). Mój M musiał nieźle naściemniać, bo urzędniczki nie chciały przyjąć wniosku składanego w moim imieniu. Wniosek ewentualnie może złożyć osoba spokrewniona, ale odbiór tylko i wyłącznie osobiście. Dodatkowo należy osobiście we dwoje (tylko i wyłącznie) zgłosić się do kierownika usc po zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku. Odebrać zaświadczenie mozna też wyłącznie osobiście, ale to już może być jedna osoba.
Opowieści w stylu, że osoba mieszka i pracuje w innym mieście niczego nie zmieniają. Urzędniczka impertynencko odpowiedziała, że z okazji ślubu prawo przewiduje 2 dni urlopu okolicznościowego, więc spokojnie można go wykorzystać na sprawy urzędowe bezczelne babsko, dobrze, że mnie tam nie było, bo bym pani poradziła, żeby dysponowała własnym wolnym czasem, a nie innych.
Powyższe informacje pochodzą na świeżo (z 10.07) z usc na Al.Piłsudskiego z Łodzi
  Urlopy okolicznościowe
Z powodu różnych ważnych wydarzeń w życiu osobistym pracownik ma prawo do urlopu okolicznościowego. Jego wymiar jest uzależniony od okoliczności i wynosi:

2 dni – z okazji ślubu pracownika, urodzenia się dziecka, zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;

1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

czyli drogie ciężaróweczki w naszym przypadku macie prawo do

1. 2 dni urlopu z tytułu urodzenia dziecka (tak samo wasi mężowie / ojcowie dzieci), w tym celu należy napisac prośbę o urlop okolicznościowy z w/w tytułu i później donieść akt urodzenia dziecka

2. jeśli jeszcze nie poslubiłyście swoich połówków, a planujecie to pamiętajcie, że to oboje macie prawo do 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu zawarcia związku małżeńskiego, należy napisać prośbę o urlop i później donieść akt małżeństwa

Poza tym na prośbę pracownika urlop okolicznościowy może zostać przesunięty na inny dzień, niekoniecznie konkretną datę urodzenia dziecka lub zawarcia małżeństwa.

SPRAWA KONTROWERSYJNA:
- CZY KOBIECIE TAKŻE PRZYSŁUGUJE 2 DNI URLOPU OKOLICZNOŚCIOWEGO Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA?
 
  Płatny urlop okolicznościowy
Witam

Czy pracownikowi można udzielić płatnego urlopu okolicznościowego np. w związku z nagła trudna szytuacją życiową bliskiego członka rodziny (nagła choroba). Pracownik napisał wniosek o 3 dni. Pracodawca osobiście nie widzi przeciwskazań ale ma wątpliwości natury prawnej
  Płatny urlop okolicznościowy
Witam

Czy pracownikowi można udzielić płatnego urlopu okolicznościowego np. w związku z nagła trudna szytuacją życiową bliskiego członka rodziny (nagła choroba). Pracownik napisał wniosek o 3 dni. Pracodawca osobiście nie widzi przeciwskazań ale ma wątpliwości natury prawnej


A może zwolnienie chorobowe od lekarza na opiekę nad osobą chorą? Tylko sprawdzić, czy pracownik (opiekun) spełnia warunki.
  Pragmatyka: w którą stronę
Całej ustawy znać nie muszą (chociaż niektórzy mogliby, a nawet powinni), ale dobrze by było, gdyby major (z-ca d-cy jednostki) wiedział, że nie ma już urlopu przeniesieniowego, tylko okolicznościowy udzielany w związku z przeniesieniem służbowym do innego garnizonu, żołnierzowi z S-1!!! musiałem "ręcznie" (tzn. z ustawą i stosownym rozporządzeniem w ręku) tłumaczyć, że urlopu okolicznosciowego w związku z przeniesieniem udziela się w ilości od 3 do 5 dni roboczych (z akcentaem na roboczych, bo chcieli mi policzyć 5 dni razem z sobotą i niedzielą.

Niezłe cyrki widać przy opiniowaniu. Opiniujący wstawia podwładnemu dwa razy "X" w rubrykach "spełnia wymagania w ograniczonym zakresie", a ocena końcowa z oipini: 4. Ustalenie właściwej prognozy oficerowi to już wyższa szkoła jazdy. Niektórym trudno jest zrozumieć, że nie można już być dowódcą kompanii przez 6 lat.

Ludzie nie potrafią zrozumieć, że przy zmianie korpusu osobowego muszą iśc na kurs. I wiele takich innych przypadków...

A wystarczyłoby raz przeczytać ustawę, kilka rozporządzeń i po bólu. Może i niektórzy jednak czytają, ale ilu z nich rozumie, co czyta?

Pozdrawiam
  Kącik Pierwszej Pomocy
monika3554, skoro jesteś zatrudniona na pół etatu, to jeśli chodzi o urlop wypoczynkowy, to przelicza Ci się go na godziny, czyli jeśli normalnie przysługiwałoby Ci 26 dni, twój urlop oblicza się dzieląc 26 dni urlopu przez 2 a potem mnożąc przez 8 godzin. Daje to 104 godziny urlopu (czyli "twoje" 26 dni) i tyle Ci przysługuje (jeśli masz 20 dni urlopu, to na pół etatu przysługuje ci 80 godzin urlopu, czyli "twoje" 20 dni). A co do urlopu okolicznościowego - CO ZA BZDURA, że ci nie przysługuje!!! Przysługuje ci jak najbardziej, w wymiarze Twoich 2 dni. Urlopu okolicznościowego nie przelicza się na godziny, więc jeśli ktoś by pracował po 4, 6, 8, 12 godzin dziennie - i tak należą mu się "jego" 2 dni! Niech sobie twoja pani dyrektor poczyta art. 130 § 3 Kodeksu pracy i § 16 ust. 1 w związku z § 15 pkt 1 rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281).

Czasami mnie przeraża, jak to pracodawcy sobie sami interpretują przepisy...
  Trzynastka
Proszę o szybką odpowiedź w sprawie trzynastki. w dniu 18 lipca rozpoczęłam urlop macierzyński, jednakże na trzy dni przed zakończeniem roku szkolnego tj.20 czerwca udałam się na zwolnienie lekarskie. urlop macierzyński trwał do 4 grudnia, pożniej wykorzystałam 6 tygodni zaległego urlopu wypoczynkowego, czy w związku ztym należy mi się trzynastka za przepracowane miesiące. w księgowości poinformowano mnie,że nie. Przejrzałam wszystkie akty prawne, ale w nich jest tylko mowa ze 13 nie podlegają zwolnienia zdrowotne, urlopy macierzyńskie i urlopy okolicznościowe, szkoleniowe nie ma mowy o urlopach wypoczynkowych.biorąc pod uwagę okres odstycznia do czerwca i kawałek grudnia to jest 6 miesięcy
  Urlopy ojcowskie
Są 2 dni tylko a nie 3 (chyba, że zakład udziela - u mojego męża są 3-no ale u nich to chyba związki załatwiły)
W tym roku oprócz planowanego wydłużenia urlopów macierzyńskich o 2 tyg. chcą jeszcze zmienić urlop okolicznościowy z 2 na 5 dni, które trzeba wykorzystać do 14 dni po urodzeniu dziecka.
  Reprezentacja kobiet
Nie wiem czym się kierowała (tylko o tym że chce mieć urlop wspominała) i w sumie mi to wisi. Gra w reprezentacji to zaszczyt ale skoro zawodnik nie chce przyjąć tego zaszczytu to jego sprawa i niech on żałuje ale nie można z tego powodu pozbawiać go możliwości wykonywania swojego zawodu i zarabiania pieniędzy! Bo nie wiem czy wiesz ale sportowiec to w zachodnich krajach taki sam zawód ze strony prawnej jak kucharz albo piekarz a w Polsce już od dawna sportowcy domagają się ustanowienia podobnego prawa tylko władza śpi :/
I nie wiem czy zauważyłeś ale ja nie bronię Barańskiej, podjęła taką decyzję to ok, jej sprawa, przynajmniej szczerze powiedziała o co chodzi i nie bawiła się ciuciubabkę. Mnie boli decyzja PZPS która cofa nas do czasów PRL!

A teraz analogiczna sytuacja pokazująca absurd decyzji władz: Jesteś kucharzem w całkiem niezłej restauracji powiedzmy w Olsztynie i pracujesz 5 dni w tygodniu z weekendami wolnymi. Jesteś świetnym kucharzem i Twoja sława dochodzi do uszów prezesa renomowanej restauracji w Wawie i proponuje Ci obsługę imprez okolicznościowych w weekendy, jeśli impreza się uda dostaniesz z tego całkiem niezłą premię i możesz się wypromować. Ale Ty masz rodzinę/przyjaciół/rybki z którymi chciałbyś odpocząć po całym tygodniu ciężkiej pracy i odmawiasz. I teraz jakiś dajmy na to Związek Kucharzy Polskich zabrania Ci wykonywania zawodu kucharza w jakiejkolwiek knajpie. Tracisz źródło swoich dochodów , zostajesz na lodzie bez pieniędzy i bez pracy, i co PZK miał do tego prawo?!
  JAK TRAKTUJĄ PRACOWNIKÓW TESCO?
NARESZCIE SĄ ZWIĄZKI W NASZYM SKLEPIE!!!!!!!!!!!!!!!!! W DNIU WCZORAJSZYM ZOSTAŁY PRZEPROWDZONE WYBORY................. NO KOCHANI KIEROWNICY ZACZNIJCIE SIĘ BAĆ, KONIEC WYKORZYSTYWANIA, ZMUSZANIE DO PRACY PO GODZINACH, DO WYBIERANIA URLOPÓW NA RZĄDANIE JAKO URLOP OKOLICZNOŚCIOWY ITD................
  Urlopu okolicznościowego udziel w dniach, a nie godzinach
Urlopu okolicznościowego udziel w dniach, a nie godzinach

Dwóch pracowników naszej firmy wstępuje w tym roku w związki małżeńskie. Z tego tytułu przysługują im 2 dni urlopu okolicznościowego. Jednakże jeden z pracowników świadczy pracę w podstawowym systemie czasu pracy, tj. po 8 godzin na dobę, a drugi w równoważnym, tj. po 12 godzin na dobę. Czy w takim przypadku pierwszemu z pracowników należy udzielić 16 godzin, a drugiemu 24 godziny urlopu okolicznościowego?

Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziesz tutaj:
Urlopu okolicznościowego udziel w dniach, a nie godzinach
  urlop wypoczynkowy po macierzyńskim
Co do wymiaru urlopu za 2009 r. to odpowiedź na to pytanie zależy od tego od kiedy dokładnie zamierzasz pracować w obniżonym wymiarze czasu pracy, bowiem za m-ce pracy w pełnym wymiarze będzie Ci przysługiwał urlop proporcjonalny w wymiarze 1/12 z 26 dni, natomiast za okres pozostały do końca roku urlop będzie naliczany w proporcji 1/12 z 13 lub 1/12 z 20 w zalezności od wymiaru etatu.

Natomiast co do urlopu okolicznościowego ... to w zasadzie zgadzam się z Patusią, po tylu miesiącach od dnia porodu trudno byłoby dodszukać się związku czasowego z daną okolicznością jaką jest urodzenie dziecka Niemniej jednak jak zauważyła Patusia może w Twojej firmie takie praktyki sa uregulowane wewnętrznymi przepisami, a jeśli tak to już inna sprawa
  Narodziny dziecka
Szanowny kolego. zgodnie z ustawą należy Ci się do 50 dni roboczych opieki nad najbliższym członkiem rodziny - a żona do takich się zalicza. Więc nikt nie robi Ci łaski że da Ci jakieś wolne za służbe czy coś w tym rodzaju. Z tego prawa możesz skorzystać - lekarz wypisuje Ci zwolnienie na opiekę - a dowódca nie ma prawa tego podważać. I tak do 50dni w ciągu roku. Sam korzystałem z tego. Pozdrowienia i gratulacje z narodzin dzidziusia. PS - Art. 62, pkt 11 Ustawy Pragmatycznej
Cytuję Ustawe:
10. Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy zajmuje stanowisko służbowe, udziela żołnierzowi urlopu wypoczynkowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego, przysługującego w danym roku kalendarzowym, na podstawie planu urlopów.
11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy.
13. Najbliższym członkiem rodziny żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 11 i 12, są jego małżonek, dzieci i rodzice.
  Narodziny dziecka
Według mnie:
1. Porozmawiać jeszcze raz z dowódcą kompani o wykorzystaniu dni wolnych, jak da to spoko jak nie to narazie go olej i zajmij się żoną.
2. Jak ci się urodzi dziecko to napisz do dowódcy JW wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego w związku z narodzinami dziecka - 5 dni (nie mnie nie więcej - jednorazowo) i nie dokońca on należy tak poprostu jesteśmy przecież w wojsku dowódca musi rządzić i jak zauważył jeden z kolegów wcześniej jest takie słowo "żołnierzowi zawodowemu może być udzielony urlop"
3. Pod koniec urlopu okolicznościowego napisz wniosek do dowódcy JW o zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad żoną po porodzie i dzieckiem (należy się 50 dni, jak też wspomnieli wczesniej )(możesz podłączyć jaki dokument od lekarza lub coś innego, u mnie akurat wódz zawsze wyraża zgodę bez żadnych zbędnych kwitków)

(w ramach sprostowania jak pisali wcześniej że urlopu okolicznościowego udziela się od 3 do 5 dni to dotyczy żołnierza wyznaczonego na stanowisko służbowe, jeżli jest z tym związane przeniesienie się do innej miejscowości. Rozporządzenie MON z dnia 28 maja 2004 w sprawie udzielania urlopów żołnierzy zawodowych par. 13 ust. 3 - to bez żadnej złości)
  Proszę o poradę - zwolnienie lekarskie czy urlop (opieka)
Dziękuję bardzo w imieniu swoim i mojej żony.

To znaczy, że mogę być przez te trzy miesiące na zwolnieniu lekarskim na "opiekę" nad żoną i nie będę miał żadnych konsekwencji finansowych, ani też nie muszę starać się o jakiś urlop z tego powodu.
Wolałbym być na zwolnieniu, ponieważ mam takiego dowódcę, że raczej miałbym kłopoty z dostaniem urlopu...

Jeśli coś źle zrozumiałem, to proszę mnie poprawić.

Jeszcze jedno.

A jak się ma to do tego co napisałeś:

11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy.

Pozdrawiam wszystkich, a w szczególności misjonarzy z II zmiany z Al Hillah :):)
  [Pomoc] Urlop na żądanie???
Witam.

W wojsku nie ma pojęcia urlopu na żądanie, jedynie, co możesz zrobić to wystąpić z wnioskiem do dowódcy jednostki o udzielenie dni wolnych z przyczyn osobistych.

Dz.U.04.138.1465
rozporządzenie z dnia 28 maja 2004 r.
Minister Obrony Narodowej
Urlopy żołnierzy zawodowych.
§ 13. 1. Żołnierzowi udziela się urlopu okolicznościowego w razie: zawarcia związku małżeńskiego, urodzenia się dziecka, ślubu dziecka (własnego, przysposobionego, pasierba, dziecka obcego przyjętego na wychowanie i utrzymanie, w tym także w ramach rodziny zastępczej), a także w razie pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców, rodzeństwa, teściów, dziadków i opiekunów.
2. Urlopu okolicznościowego można także udzielić żołnierzowi dla załatwienia ważnych spraw osobistych albo w innych przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie.
3. Żołnierzowi wyznaczonemu na stanowisko służbowe, jeżeli jest związane z tym przeniesienie się do innej miejscowości, udziela się urlopu okolicznościowego w wymiarze od trzech do pięciu dni roboczych w zależności od odległości miejscowości, w której żołnierz ten został wyznaczony na stanowisko służbowe, oraz warunków służbowych i osobistych.
4. Urlopu, o którym mowa w ust. 3, udziela dowódca jednostki, w której żołnierz został wyznaczony na stanowisko służbowe, po stawieniu się żołnierza w tej jednostce, chyba że względy służbowe lub osobiste żołnierza wymagają udzielenia tego urlopu w terminie późniejszym.
  Zwolnienie lekarskie jako opieka nad dzieckiem...
Panowie przez wzajemne uszczypliwości odeszliście od tematu!

Jeśli zaś chodzi o meritum sprawy to pewne rzeczy reguluje tu ustawa pragmatycznna, a dokładnie art.62, którego fragment umiesciłem ponizej. Wystarczyło napisac wniosek z powołaniem sie na zapisy pragmatyki.

Art62
11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie
konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny,
nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku
kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który
wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością
sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi
osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do
dziesięciu miesięcy.
13. Najbliższym członkiem rodziny żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 11
i 12, są jego małżonek, dzieci i rodzice

pozdrawiam

vibovit
  Choroba w rodzinie
Z Ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych art. 62 pkt. 11 i 12:
11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy.

Po napisaniu wniosku o losową zapomogę też nie powinien dowódca odmówić paru zł.

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia i pomyślności
  Zameldowanie a miejsce w którym pracuję?
Pieniądze za zmianę garnizonu należą się w przypadku przeniesienia służbowego ze stanowiska na stanowisko w innym garnizonie niezależnie od zameldowania. Jeżeli zaś żołnierz zawodowy, który zmienił garnizon w związku z przeniesieniem służbowym zamelduje się w nowym garnizonie na pobyt stały, należy się zasiłek osiedleniowy.
W przypadku, gdy rodzina żołnierza zawodowego mieszka poza garnizonem, w którym on służy, żołnierz może ubiegać się o urlop okolicznościowy, motywując swój wniosek chęcią odwiedzenia rodziny. Mój szef w każdym miesiącu kalendrzowym spędza w ten sposób tydzień w domu.
Pozdrawiam!
  Zwolnienie od zajęć i pełnienia służb żołnierza zawodowego
Pozwolę sobie jedna zauważyć, że ustawa pragmatyczna określa sposób zwolnienia żołnierza zawodowego od zajęć służbowych:

11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy.

Art. 60b. Zwolnienie żołnierza zawodowego od zajęć służbowych z powodu choroby następuje na podstawie zaświadczenia lekarskiego wystawionego zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267, z 2006 r. Nr 221, poz. 1615 oraz z 2007 r. Nr 47, poz. 318).

Także jakiekolwiek inne zwolnienia od zajęć nie powinno być honorowane... moim zdaniem.
  Żołnierz zawodowy-ojciec samotnie wychowujący dziecko
Możesz korzystać z cytowanego niżej artykułu ustawy:

Art. 62. 11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy.
13. Najbliższym członkiem rodziny żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 11 i 12, są jego małżonek, dzieci i rodzice.
  urlop wychowawczy
Cytat:
Art. 65.
1. Żołnierzom zawodowym - kobietom będącym w ciąży i po porodzie przysługuje urlop macierzyński na zasadach i w wymiarze określonych w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.)[3].

Czyli nic o wychowawczym. Ale.....

Cytat:
11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy.
13. Najbliższym członkiem rodziny żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 11
i 12, są jego małżonek, dzieci i rodzice.

Proponuję ostrożnie wykorzystanie tego zapisu w ustawie.

Może któryś z szanownych "forumowiczów" powie coś więcej na ten temat bo mnie limit się wyczerpał.

A co do pytania:
- cz 1 macieżyński tak.
- wychowawczego nie znalazłem w ustawach - szukajcie dalej.
  PZPR w wojsku.
PZPR w wojsku w tamtych latach spełniała oprócz funkcji nazwijmy to czysto doktrynackich jeszcze jedna była to zarazem jedyna z możliwości walki z przełożonymi, którzy zapominali o tzw.: człowieczeństwie. W wielu przypadkach sekretarz POP robił za przewodniczącego związku zawodowego - a były sytuacje i ciekawe i zabawne: kolejny przykład żona żołnierza zawodowego ma wyjść po porodzie ze szpitala - zainteresowany występuje z wnioskiem do dowódcy JW o urlop okolicznościowy i otrzymuje odpowiedź: szanowny obywatelu a to nie ma, kto jej odebrać ze szpitala - ojciec, matka, sąsiadka. Dopiero interwencja sekretarza POP u dowódcy JW /po uprzedniej skardze zaiteresowanego/ sprawiła, iż ów żołnierz zawodowy dostaje wolne na odbiór żony z dzieckiem ze szpitala. Z-ca ds poltycznych D-cy JW był prawą ręką D-cy a sekretarz POP sumieniem - dlatego też uważam iż szkoda czasami iż wyprowadzono sztandar - a nie wprowadzono nic wzamian
  najbliższa rodzina żołnierza zawodowego
witam, w ustawie o służbie żz jest napisane(jeżeli chodzi o urlop na opiekę) iż:

Art. 62.
11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy.
13. Najbliższym członkiem rodziny żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 11 i 12, są jego małżonek, dzieci i rodzice.

Jednakże, musisz sprecyzować o jaką sytuację Ci konkretnie chodzi, w zależności od niej mogą być różne definicje najbliższej rodziny, np. Jeżeli świadkiem w Twojej sprawie w sądzie ma być ktoś z najbliższej rodziny to osoba ta ma prawo odmowy składania zeznań. W tym wypadku skład najbliższej rodziny się rozszerza i wygląda tak:Art. 261. § 1. Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia.
pozdrawiam
  Zastępcza służba a cywilny??
Służba kandydacka tj. służba w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, natomiast OPP tj. organizacja pożytku publicznego gdzie występują różne podmioty w których można odbyć służbę zastępczą.
Odpowiadając dosłownie na Twoje pytanie, bez względu na to gdzie pracujesz czy służysz na zawarcie związku małżeńskiego przysługują Ci dwa dni ustawowo wolne lub na Twoją prośbę urlop okolicznościowy od pracodawcy.
Pozdrawiam miki
  urlop tzw. rozłąkowy
Ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. 2003 r., Nr 179, poz. 1750) nie przewiduje urlopu rozłąkowego.
Jednakże jak słusznie zauważono dowódca jednostki wojskowej może (ale nie musi) udzielić żołnierzowi urlopu okolicznościowego dla załatwienia ważnych spraw osobistych albo w innych przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie (§ 13 ust. 2 rozporządzenia ministra obrony narodowej z dnia 28 maja 2004 r. w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych). W przypadku udzielenia takiego urlopu przez dowódcę przysługuje on w wymiarze jednorazowo nie dłuższym niż pięć dni roboczych (a w szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy). Łączny wymiar urlopu wypoczynkowego i dodatkowych urlopów wypoczynkowych, jakim jest urlop okolicznościowy, w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć pięćdziesięciu dni roboczych.
Obecnie obowiązujące prawo nie przewiduje innej możliwości udzielenia urlopu na podobnych zasadach jak ówczesny urlop rozłąkowy czy też urlop okolicznościowy.
  2 dni opieki nad dzieckiem
harris2 Twoja żona stając się żołnierzem zawodowym zaczyna podlegać pod ustawę o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, która w art. 62 mówi:

11.Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy.
13. Najbliższym członkiem rodziny żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 11 i 12, są jego małżonek, dzieci i rodzice.

POZDRAWIAM.
  Urlop na żądanie dla żołnierza zawodowego
Odpowiem krótko w wojsku nie ma czegoś takiego jak urlop na żądanie. Kwestie urlopów reguluje ustawa i rozporządzenia, a dokładnej mówiąc art. 61-63 ustawy oraz rozporządzenie w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych (Dz.U.04.138.1465)

Rozdział 3

Urlop okolicznościowy

§ 13. 1. Żołnierzowi udziela się urlopu okolicznościowego w razie: zawarcia związku małżeńskiego, urodzenia się dziecka, ślubu dziecka (własnego, przysposobionego, pasierba, dziecka obcego przyjętego na wychowanie i utrzymanie, w tym także w ramach rodziny zastępczej), a także w razie pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców, rodzeństwa, teściów, dziadków i opiekunów.
2. Urlopu okolicznościowego można także udzielić żołnierzowi dla załatwienia ważnych spraw osobistych albo w innych przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie.
3. Żołnierzowi wyznaczonemu na stanowisko służbowe, jeżeli jest związane z tym przeniesienie się do innej miejscowości, udziela się urlopu okolicznościowego w wymiarze od trzech do pięciu dni roboczych w zależności od odległości miejscowości, w której żołnierz ten został wyznaczony na stanowisko służbowe, oraz warunków służbowych i osobistych.
4. Urlopu, o którym mowa w ust. 3, udziela dowódca jednostki, w której żołnierz został wyznaczony na stanowisko służbowe, po stawieniu się żołnierza w tej jednostce, chyba że względy służbowe lub osobiste żołnierza wymagają udzielenia tego urlopu w terminie późniejszym.

  Urlop macierzyński dla żołnierza zawodowego
Witam.
U S T A W A z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych Dz.U. z 2003 r. Nr 179, poz. 1750

Art. 62.
8. Żołnierzowi zawodowemu może być udzielony urlop:
1) zdrowotny - w wymiarze do sześciu miesięcy;
2) okolicznościowy - w wymiarze jednorazowo nie dłuższym niż pięć dni
roboczych, z zastrzeżeniem ust. 12.
11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie
konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym.12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który
wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością
sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy.
13. Najbliższym członkiem rodziny żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 11 i 12, są jego małżonek, dzieci i rodzice.


Ten artykuł reguluje sprawy urlopów.
  Urlop wychowawczy dla żołnierza zawodowego
Jestem w nieco innej sytuacji. Moje miejsce pracy jest odległe od miejsca pracy mojej żony o ponad 400km. Z racji umowy o pracę na czas określony prawo chroni żonę do końca urlopu macierzyńskiego. Po tym czasie pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę. Jest jednak deklaracja z jego strony, że jeśli żona będzie chciała wrócić po macierzyńskim to oni oczywiście przedłużą umowę.

Czy żołnierz może pójść na urlop wychowawczy i w jakim wymiarze? na płatny czy na bezpłatny?
Art. 62 ustawy pragmatycznej stwierdza tylko możliwość "pójścia" na 50 dni roboczych opieki i dodatkowo na 10 miesięcy urlopu okolicznościowego. To wszystko odbywa się jednak w wyjątkowych sytuacjach i po wyrażeniu zgody przez dowódcę JW.
W związku z powyższym pytanie o prawo żołnierza do urlopu wychowawczego pozostaje otwarte...

Proszę o pomoc w opisanej sprawie.
Z góry dziękuję.
  Urlop okolicznościowy
Czy aby, w przypadku żołnierzy zawodowych, wymiar pięciu dni roboczych nie został określony tylko w związku z przeniesieniami służbowymi?
Niestety Rozporządzenie MON z 28 maja 2004, (moim zdaniem) nie określa tego czasu w pozostałych przypadkach, uprawniających do otrzymania urlopu okolicznościowego.
Jak zatem interpretować ten przepis jeżeli chodzi np.: o śmierć bliskiej osoby? Ile dni urlopu, dowódca ma prawo udzielić?
  Urlop okolicznościowy
Moim skromnym i zarozumiałym zdaniem:

Urlop okolicznościowy

§ 13. 1. Żołnierzowi udziela się urlopu okolicznościowego w razie: zawarcia związku małżeńskiego, urodzenia się dziecka, ślubu dziecka (własnego, przysposobionego, pasierba, dziecka obcego przyjętego na wychowanie i utrzymanie, w tym także w ramach rodziny zastępczej), a także w razie pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców, rodzeństwa, teściów, dziadków i opiekunów.
2. Urlopu okolicznościowego można także udzielić żołnierzowi dla załatwienia ważnych spraw osobistych albo w innych przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie.


Maks. 5 dni i tyle.

Pozdrawiam.
  Urlop okolicznościowy
Żołnierzowi zawodowemu, w czasie pokoju, urlop okolicznościowy przysługuje w razie:
1) zawarcia związku małżeńskiego,
2) urodzenia się dziecka,
3) ślubu dziecka,
4) pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców lub opiekunów, rodzeństwa, teściów, dziadków,
5) wyznaczenia na stanowisko służbowe, jeżeli jest z tym związane przeniesienie się do innej miejscowości.
W przypadkach wymienionych w pkt 1-4, wymiar urlopu wynosi od 1 do 5 dni roboczych, zaś w przypadku, o którym mowa w pkt 5 - od 3 do 5 dni roboczych.

Ponadto, żołnierzowi zawodowemu w czasie pokoju, urlop okolicznościowy może być udzielony:
1) dla załatwienia ważnych spraw osobistych albo w innych przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie - w wymiarze jednorazowo do 5 dni roboczych,
2) w celu sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny (małżonek, dziecko, rodzic), w szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli żołnierz wykorzystał już limit zwolnienia od zajęć służbowych z tego tytułu, tj. 50 dni roboczych w roku kalendarzowym - w wymiarze do 10 miesięcy (w tym czasie żołnierzowi przysługuje 75% uposażenia).

Podstawa:
1) art. 62 ust. 8 pkt 2, ust. 12 i ust. 13 oraz art. 90 ust. 1 ustawy pragmatycznej;
2) § 13 rozporz. MON z dn. 28.05.2004r. w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych (Dz.U. Nr 138, poz. 1465; zm. Dz.U. z 2008r. Nr 52, poz. 308).
  Koniec kadencji - nibyrezerwa kadrowa a jakoby jej nie było
Z chwilą otrzymania decyzji o zwolnieniu ze stanowiska dowódcy kompanii, powinien mieć wstrzymany dodatek służbowy (tzw. dowódczy), gdyż brak jest podstaw uzasadniających na jego otrzymywanie i tu ma zastosowanie wcześniej wspomniany Art. oraz art 89 cytat:"z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian mających wpływ na prawo do uposażenia lub jego wysokość".

USTAWA z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych
(Dz. U. Nr 179, poz. 1750)

Art. 89. W okresie urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych z powodu choroby albo pozostawania w rezerwie kadrowej lub dyspozycji żołnierz zawodowy otrzymuje, z zastrzeżeniem art. 90 ust. 1, uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym, należne na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian mających wpływ na prawo do uposażenia lub jego wysokość.
Art. 90. 1. Żołnierzowi zawodowemu, któremu udzielono urlopu okolicznościowego w związku ze sprawowaniem opieki nad najbliższym członkiem rodziny, o którym mowa w art. 62 ust. 12, przysługuje 75% uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, z uwzględnieniem powstałych w tym czasie zmian mających wpływ na prawo do uposażenia lub jego wysokość, oraz inne należności pieniężne.
  Opieka nad dzieckiem a wysługa, wlicza się?
Sprawę urlopów reguluje ustawa.

Art. 62. 11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy.
13. Najbliższym członkiem rodziny żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 11 i 12, są jego małżonek, dzieci i rodzice.


Ww. urlop wlicza się do wysługi.
  Zapomoga dla żołnierza mającego inwalidę w rodzinie....
Wnioskodawca swoim podpisem poświadcza że tak jest. Oczywiście że wniosek z załącznikami ma większą "moc" ale nigdzie nie jest to uwarunkowane przepisami - to całe "udowadnianie".

11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy.
13. Najbliższym członkiem rodziny żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 11 i 12, są jego małżonek, dzieci i rodzice.

Ale nie wiem czy rodzice są członkiem najbliższej rodziny jeżeli chodzi o zapomogi...
  kiedy żona rodzi dziecko
Krótkoterminowy urlop okolicznościowy :
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych
z dnia 28 maja 2004 r. Dz. U. z dnia 17 czerwca 2004 r.)

§ 13. 1. Żołnierzowi udziela się urlopu okolicznościowego w razie: zawarcia związku małżeńskiego, urodzenia się dziecka, ślubu dziecka (własnego, przysposobionego, pasierba, dziecka obcego przyjętego na wychowanie i utrzymanie, w tym także w ramach rodziny zastępczej), a także w razie pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców, rodzeństwa, teściów, dziadków i opiekunów.


Odnośnie pieniędzy - podejrzewam,że chodzi Ci o PZU
Stawka za "urodzenie dziecka" jest sztywno określona i zależy od "pakietu" do którego się zapisałeś - inaczej mówiąc zależy od wysokości miesięcznych składek.
  Czy przysługuje mi opieka na chorego ojca ??
Art. 61 ustawy z dn 11 lipca 2003 o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych:

11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie
konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny,
nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku
kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który
wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością
sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi
osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do
dziesięciu miesięcy.
13. Najbliższym członkiem rodziny żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 11
i 12, są jego małżonek, dzieci i rodzice.


Nic się od tamtego czasu nie zmieniło. Wyrazy głębokiego współczucia z powodu choroby ojca. Życzę wytrwałości i udanej walki z chorobą.
  zwolnienie dla męza na opiekę po porodzie
Witam,

na początku sierpnia urodzę dziecko w CZMP, mój mąż niedawno zakończył staż i otrzymał umowę o prace na początku czerwca. W związku z tym nie ma urlopu wypoczynkowego. Bardzo chciałabym, żeby po porodzie oprócz urlopu okolicznościowego (2 dni) pobył z nami parę dni w domu. Czytałam że jest mozliwośc otrzymania zwolnienia po porodzie dla męża na opiekę nade mną. Jednak gdy rozmawiałam o tym ze swoim lekarzem prowadzącym dowiedziałam się ze takie zwolnienie przysługuje tylko i wyłącznie po cesarskim cięciu. To się kłóci z tym, co czytałm w necie.

Dziewczyny może któraś z Was starała się o takie zwolnienie przy porodzie siłami natury?
Czy mamy prawo prosić o takie zwolnienie przy wypisie ze szpitala...Dodam, że nie chodzi nam o pełne 14 dni zwolnienia tylko o tydzień, żeby mój M. mi pomógł trochę w domu z małą i pozałatwiał sprawy urzędowe.:)))))

Za każdą radę będę wdzięczna...:)
  urlop okolicznościowy
witam wszystkich ponownie.
badzo mi się spodobała ta stronka i coś czuje ze będę Was częściej odwiedzać. Mam nadzieje ze nie pożałujecie mi informacji.
Dzisiaj mam pytanko odnoście urlopu okolicznościowego z okazji zawarcia związku małżeńskiego dla mojego męża. Sprawa jest troche skomplikowana. Slub mieliśmy 21 czerwa (w Polsce), i wtedy pracował w pewnej firmie (w Belgii). z dniem 4 lipca zrezygnował z tej pracy i przeniósł się do innej firmy(w Holandii). składki ubezpieczeniowe ma cały czas płacone w Lux, tylko miejsce pracy się zmienia. Ktoś nas poinformował że jeżeli w trakcie pracy w tamtej firmie nie starał się o ten urlop to już po wszystkim. niedawno ktoś nam powiedział że taki urlop dalej mu się należy niezależnie od tego że nie pracuje już w tamtej firmie (podobno to wiadomość z ambasady).
Poratujcie nas, czy faktycznie należą mu się te dni wolne (prawdopodobnie 6 dni- dla pracownika fizycznego) jeśli tak, to co z tym teraz zrobić, (gdzie się udać i z jakimi dokumentami). Będę wdzięczna za najmniejsze podopwiedzi.
  Urlop okolicznościowy
W trakcie urlopu wypoczynkowego za granicą zmarła mi teściowa w związku z powyższym musiałem przyjechać na pogrzeb.O tym fakcie powiadomiłem zakład pracy myśląc że z powodu tej okoliczności należy mi się urlop okolicznościowy.Jednak po powrocie do pracy kadrowa oznajmiła mi że urlop okolicznościowy należy się tylko pracownikowi który w trakcie takiego zdarzenia pracuje. W związku z powyższym urlop okolicznościowy mi przepadł.Jeżeli jest inaczej jak mówi kadrowa to proszę o wskazanie przepisu na jaki mogę się powołać i dojść swoich racji.
  Urlop okolicznościowy
Witam!
Pracuję na umowę na czas określony do 31 maja 2005 ( do wtorku ). 1 czerwca biorę ślub kościelny i cywilny. Nie zamierzam dalej przedłużać umowy z pracodawcą. Czy w związku z tym należą mi się dwa dni (urlop okolicznościowy) wolnego 30 i 31 maja? Proszę o szybka odpowiedź.
  zgon ojca nastąpił w czasie urlopu wypoczynkowego pracownik
Zgadzam się z Alą , urlop okolicznościowy jak sama nazwa wskazuje przysługuje w związku z określoną okolicznością jaką jest np. śmierć ojca. Z oczywistych przyczyn powinien być on wykorzystany w możliwie najbliższym terminie w jakim wystąpiła owa okoliczność - wszak jaki sens miałoby udzielanie wolnego np. w dwa miesiące po pogrzebie członka rodziny.

Pracownik, o którym mowa w czasie kiedy zmarł jego ojciec przebywał na urlopie wypoczynkowym, a zatem de facto nie świadczył pracy więc dodatkowe wolne mu nie przysługuje. Dodam też, że urlop okolicznościowy nie przerywa urlopu wypoczynkowego.A więc jeśli zdecydujesz sie jednak udzielic pracownikowi wolnego to dopiero po urlopie wypoczynkowym.
  2 dni z okazji urodzenia dziecka
Jak sama nazwa wskazuje dni wolnych udziela się w związku ze szczególną okolicznością jaką w tym przypadku jest urodzenia dziecka. Wprawdzie przepisy dokładnie nie określają w jakim terminie od momentu powstania w/w okoliczności pracodawca powinien udzielić wolnego ale jak wyżej napisałam oczywiste jest, że wolne dni powinny mieć związek czasowy ze zdarzeniem tzn. np. w przypadku urodzenia dziecka ojciec może wykorzystać wolne na zarejestrowanie dziecka, odebranie matki i dziecka ze szpitala itd, ... raczej trudno mówić o związku czasowym w kilka miesięcy po wystąpieniu okoliczności uprawniającej do dodatkowych wolnych dni, a zatem moim zdaniem pracownicy nie przysługuje tzw. urlop okolicznościowy z tyt. urodzenia dziecka
  urlop wypoczynkowa a umowa na czas okreslony
Mój pracodawca twierdzi,ze nie należy mi sie urlop gdyz zatrudniony jestem na czas okreslony, jest to moja pierwsza praca, pierwsza umowa była podpisana na czas określony na jeden m-c od 01-12-2003 do 31-12-2003, następnie z tym samym pracodawca podpisałem umowe na czas okresłony na 4 m-ce od 01-01 do 30-04-2004,
na pełny etat, moj wymiar urlopu gdyby mi przysługiwał wynosił by 20 dni na rok. Ile dni urlopu należy mi sie i jeżeli go nie wykorzystam przed rozwiazanem umowy to czy bedzie mi przysługiwał ekwiwalent, i czy w takim przypadku należy mi sie urlop okolicznosciowy w związku z moim slubem. Czy pracodawca ma rację ?
  urlop okolicznościowy z powodu narodzenia dziecka
W czasie gdy urodził mi się syn, jak również gdy wychodził ze szpitala oraz w trakcie załatwiania "formalności prawnych" związanych z narodzinami przebywałem na zwolnieniu lekarskim (łącznie 9 dni).Czy w związku z tym utaciłem prawo do 2-ch dni urlopu okolicznościowego z powodu narodzenia dziecka? Czy istnieje jakiś termin na jego wykorzystanie? Czy ojciec musi się tłumaczyć dlaczego chce urlop? Czy wreszcie kończąc pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu?
  Walczymy z absurdami w kodeksie pracy
Mój postulat dotyczy nie tyle Kp co rozporządzenia dot. tzw. urlopów okolicznościowych - skoro daje się wolny płatny 1 dzień na ślub dziecka to może przydałby się też dzień wolny na ślub rodzica Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się coraz częściej (w mojej praktyce kilku pracowników miało taką sytuację) i nie widzę powodów dla których działa to w jedną stronę.
Druga sprawa - opieka nad zdrowym dzieckiem z Kp nie powinna obciążać finansowo pracodawcy, niech za to będzie zasiłek opiekuńczy np. niewliczany do dotychczasowego limitu a płatny w 80% i oczywiście nieskładkowy
Trzecia rzecz - doprecyzowanie że niedyskryminowanie "w zatrudnieniu" nie dotyczy świadczeń socjalnych, które przecież nie są wynagrodzeniem, nie wiążą się z awansami, szkoleniami itp i że w związku z tym mogę różnicować w regulaminie funduszu świadczeń socjalnych sytuację osób pracujących czynnie od osób biernych zawodowo (bo na macierzyńskim czy wychowawczym) na niekorzyść tych ostatnich, no i że nie muszę równo z pracownikami traktować emerytów bo oni nie są zatrudnieni. A może się mylę i ktoś tu ma odmienne zdanie? Jeśli tak to chętnie poznam argumenty, ale chyba ze mną zgadza się PIP (co ciekawe)
  MUSICBOX (pozytywka lub muzyczne pudełko) nadal działa?
Czesciej wyrzucaja pracownikow za wyrzucenie...

komentarz:

Ustawodawca przewiduje wymierzenie kary (karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat]

-nieprzestrzegania przepisów o czasie pracy
-rodzicielstwie lub zatrudnianiu młodocianych
-nieprowadzenia dokumentacji lub akt osobowych
-nie wydaje świadectwa pracy
-nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Każda osoba zatrudniona legalnie w Wielkiej Brytanii ma od pierwszego dnia pracy następujące podstawowe prawa:

-otrzymywania minimalnego wynagrodzenia za pracę;
-prawa dotyczące wymiaru godzin (w tym prawo do przerw, płatnego i bezpłatnego urlopu, maksymalnej ilość godzin w tygodniu roboczym)
-bezpieczeństwa i higieny pracy
-przynależności do związku zawodowego
-ochrony przed dyskryminacją.

Prawa przysługują także:

-bezpłatny urlop okolicznościowy (nagłe sprawy rodzinne)
-dodatkowe dni wolne na badania lekarskie (dla kobiet w ciąży)
-równe płace niezależnie od płci
-prawo do zażalenia związanego z zerwaniem umowy, zwolnieniem z pracy, etc.
-prawo do równego traktowania bez względu na kolor skóry, wyznanie, płeć, obywatelstwo, orientację seksulaną, a także jakikolwiek rodzaj niepełnosprawności.

więcej info.na priv!
  urlopy macierzyńskie / wychowawcze
Dobry sposób na odwleczenie macierzyńskiego, gdy poród się opóźnia:

Ekspert odpowiada: Urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka też możesz czasem udzielić pracownicy

Czy można przyznać urlop okolicznościowy matce z tytułu urodzenia dziecka przed dniem porodu? Są sytuacje, kiedy zwolnienie lekarskie wystawione kobiecie w ciąży kończy się z dniem planowanego porodu. Poród następuje dopiero po 2 dniach. Kobieta, by usprawiedliwić nieobecność w pracy, na te 2 dni może albo poprosić o wystawienie urlopu macierzyńskiego od dnia zakończenia zwolnienia lekarskiego, albo wystąpić o urlop wypoczynkowy na te 2 dni. Czy może w takiej sytuacji skorzystać z urlopu okolicznościowego z tytułu narodzin dziecka?

Tak, pracownica może skorzystać z urlopu okolicznościowego w sytuacji opisanej powyżej.

Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy (rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

W takich sytuacjach pracodawca jest zobowiązany do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Zwolnienie nie musi jednak nastąpić dokładnie w dniu wystąpienia zdarzenia (okoliczności). Istotne jest, aby między zaistniałym zdarzeniem a zwolnieniem istniała rozsądna więź czasowa (zob. M. Romer, Prawo pracy Komentarz, Wydawnictwo LexisNexis, Warszawa 2005 r., s. 1010). Zatem urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka udzielony w dniach bezpośrednio poprzedzających poród niewątpliwie pozostaje w związku z tym zdarzeniem i zdaniem autora tej odpowiedzi może być udzielony także matce dziecka.

Podstawa prawna:

* § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 281).

?ródło
  Kącik Pierwszej Pomocy
monika3554,
Dziewczyny potrzebuje rady.
Pracuje w sekretariacie szkolnym na pół etatu.
dzisiaj rozmawiałam z dyrektorką o urlopie.
Po kilku zdaniach o "niczym" ona mi mówi: " Przecież jak pracujesz na pół etatu to nie przysługują Ci te dni z okolicznościowego!"
Czy to prawda? Nie mogę mieć tych dwu dni wolnego?
A ile dni normalnego urlopu mi przysługuje?
Zgłupiałam już przez tą babę


Co do zasady, gdy byłaś zatrudniona krócej niż 10 lat (u wszystkich pracodawców, czasem dolicza się tu też okresy pobierania nauki) to przysługuje Ci 20 dni urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracujesz już co najmniej 10 lat, to przysługuje Ci 26 dni urlopu.

Gdy pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze godzin, to jego prawo do urlopu wypoczynkowego wylicza się proporcjonalnie do jego wymiaru czasu pracy. I tak np. jeżeli jesteś zatrudniona na 1/2 etatu, to gdy pracujesz:
- krócej niż 10 lat, to 1/2 * 20 dni = 10 dni urlopu wypoczynkowego ,
- co najmniej 10 lat, to 1/2 * 26 dni = 13 dni urlopu wypoczynkowego.

Gdy jest się zatrudnionym w innym wymiarze ułamkowym (np. 3/5) i zdarzy się tak, że po zastosowaniu takiego obliczania wychodzi ułamek dnia, to wtedy ten ułamek zaokrąglany jest w górę do pełnego dnia urlopu.

Napisałaś o urlopie okolicznościowym i w zasadzie nie bardzo wiem, o co Ci chodzi. Czy w tym momencie myślisz po prostu o urlopie na żądanie, czy o urlopie z okazji ważnych okoliczności rodzinnych, czy może na opiekę nad dzieckiem? Bo przez rożne osoby są one często w różny sposób nazywane i dzielone na kategorie.

Wyjdę z założenia (no bo w końcu to ślubne forum ), że chodzi o tzw. urlop okolicznościowy z okazji ważnych wydarzeń rodzinnych i osobistych. W zasadzie wg prawa pracy nie jest to urlop, tylko zwolnienie od wykonywania pracy w danym dniu (bądź kilku dniach). Taki "urlop okolicznościowy" nie zależy od wymiaru pracy, czy nawet od stażu pracy.

Zależy on raczej od zgłoszenia tego urlopu pracodawcy, od stosunku pokrewieństwa, powinowactwa z osobą, której dotyczy oklicznośc, oraz od związku daty "urlopu" z datą okoliczności.

Podsumowując, "okolicznościowy" przysługuje Ci bez względu na wymiar czasu pracy, ale to pracodawca ocenia, czy Ci go dac i czy go np. nie nadużywasz (np. ślub był w połowie lipca, a Ty chcesz urlop na początku sierpnia). Jeśli stwierdzi nadużycie - może Ci go nie udzielic.

To tak od sttony teoretycznej, mam nadzieję, że trochę pomogłam
  Firma RETECH
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników obligatoryjnie muszą tworzyć zakładowe fundusze świadczeń socjalnych. Ci, którzy mają mniejszy stan zatrudnienia mogą, zamiast tworzenia funduszu, wypłacać świadczenia urlopowe.

Obowiązek tworzenia funduszu spoczywa na pracodawcach zatrudniających w dniu 1 stycznia co najmniej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty. Pozostali pracodawcy mogą ale nie muszą tworzyć fundusz na zasadach określonych w ustawie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w firmie nie założyliśmy, mamy obowiązek (o ile nie zamieściliśmy takich ustaleń w regulaminie wynagrodzeń lub zbiorowym układzie pracy) wypłacania pracownikom świadczeń urlopowych, które zrekompensują im wydatki na pokrycie kosztów wypoczynku.

Świadczenia urlopowe są obligatoryjne dla pracowników, którzy wykorzystali co najmniej czternastodniowy urlop wypoczynkowy. Wynoszą one 37,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce w poprzednim roku, lub w II półroczu poprzedniego roku (jeżeli okaże się, że to wynagrodzenie było wyższe).

Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednocześnie, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt.67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym jest wartość rzeczowych świadczeń okolicznościowych otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych.

Oznacza to, że wypłacone pracownikom świadczenia nie zwiększają ich podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to, niestety, wyłącznie środków wypłacanych z Funduszu. Świadczenia urlopowe są przez fiskusa traktowane jak wszelkie inne wypłaty wynikające ze stosunku pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest więc odprowadzenie od nich zaliczki na podatek, oraz wykazanie ich jako "wynagrodzenie w gotówce i w naturze" w prowadzonej ewidencji.
  Sprawowanie opieki nad dzieckiem
Witam wszystkich zainteresowanych tematem

Chciałem powiedzieć na forum dla zainteresowanych sprawowaniem opieki nad dzieckiem, że zwolnienie od wykonywania zajęć służbowych żołnierza zgodnie z art 62 ustawy o służbie żz:

"11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie
konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny,
nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku
kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który
wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością
sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi
osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do
dziesięciu miesięcy."

jest obarczony warunkiem przyznania takiego zwolnienia przez dowódcę zawartym w rozporządzeniu o którym mowa w art 64 ustawy....:

"5) szczegółowe warunki i tryb udzielania żołnierzom zawodowym zwolnienia od
zajęć służbowych, o którym mowa w art. 62 ust. 11."

I tu sprawa jest kiepska, ponieważ żona musi być obłożenie chora (czyli potrzebne najlepiej jest ksero do wniosku o zwolnienie od zajęć służbowych w celu sprawowania opieki nad dzieckiem) lub gdy żona jest w okresie połogu i w gospodarstwie domowym nie zamieszkują inne osoby , które by taką opiekę mogły sprawować.

Także najrozsądniejszym rozwiązaniem jest porozmawiać z dowódcą i jeśli okaże sie człowiekiem zaproponuje inne rozwiązanie problemu, poza ogólnie stosowanym L4. Ja wziąłem 2 razy urlop okolicznościowy (takie rozwiązanie podpowiedział mi dowódca) i to załatwiło mi sprawę więc jestem usatysfakcjonowany.

pozdrawiam i życzę innym powodzenia
  Narodziny dziecka
Witam.

...nie wiem gdzie mój przedmówca doczytał ,że należy się 5 dni?....

§ 13. 1. Żołnierzowi udziela się urlopu okolicznościowego w razie: zawarcia związku małżeńskiego, urodzenia się dziecka, ślubu dziecka (własnego, przysposobionego, pasierba, dziecka obcego przyjętego na wychowanie i utrzymanie, w tym także w ramach rodziny zastępczej), a także w razie pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców, rodzeństwa, teściów, dziadków i opiekunów.2. Urlopu okolicznościowego można także udzielić żołnierzowi dla załatwienia ważnych spraw osobistych albo w innych przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie.
3. Żołnierzowi wyznaczonemu na stanowisko służbowe, jeżeli jest związane z tym przeniesienie się do innej miejscowości, udziela się urlopu okolicznościowego w wymiarze od trzech do pięciu dni roboczych w zależności od odległości miejscowości, w której żołnierz ten został wyznaczony na stanowisko służbowe, oraz warunków służbowych i osobistych.
4. Urlopu, o którym mowa w ust. 3, udziela dowódca jednostki, w której żołnierz został wyznaczony na stanowisko służbowe, po stawieniu się żołnierza w tej jednostce, chyba że względy służbowe lub osobiste żołnierza wymagają udzielenia tego urlopu w terminie późniejszym.

Proponuję zacząć od takiego rozwiazania,a urlop okolicznościowy zostawić sobie na inne czasy np.na dokonywanie formalnościu urzędowych itp.:

§ 21. 1. Dowódca jednostki może udzielić żołnierzowi, pełniącemu służbę w podległej mu jednostce wojskowej, zwolnienia od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania przez żołnierza osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, o którym mowa w art. 62 ust. 13 ustawy.
2. Zwolnienie od zajęć służbowych, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić tylko wówczas, gdy z żołnierzem nie zamieszkują członkowie rodziny, którzy mogą taką opiekę zapewnić, a w razie konieczności zapewnienia opieki dziecku - gdy żołnierz jest samotny albo gdy małżonek z powodu choroby lub matka z powodu połogu nie może zaopiekować się dzieckiem i gdy nie ma innych członków rodziny wspólnie zamieszkałych, którzy mogliby zapewnić opiekę dziecku.

Pozdrawiam.
  Urlop okolicznościowy w celu odwiedzenia rodziny - przepisy
Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 138 poz. 1465

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 28 maja 2004 r.

w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych

(Dz. U. z dnia 17 czerwca 2004 r.)

Rozdział 3

Urlop okolicznościowy

§ 13. 1. Żołnierzowi udziela się urlopu okolicznościowego w razie: zawarcia związku małżeńskiego, urodzenia się dziecka, ślubu dziecka (własnego, przysposobionego, pasierba, dziecka obcego przyjętego na wychowanie i utrzymanie, w tym także w ramach rodziny zastępczej), a także w razie pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców, rodzeństwa, teściów, dziadków i opiekunów.
2. Urlopu okolicznościowego można także udzielić żołnierzowi dla załatwienia ważnych spraw osobistych albo w innych przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie.
3. Żołnierzowi wyznaczonemu na stanowisko służbowe, jeżeli jest związane z tym przeniesienie się do innej miejscowości, udziela się urlopu okolicznościowego w wymiarze od trzech do pięciu dni roboczych w zależności od odległości miejscowości, w której żołnierz ten został wyznaczony na stanowisko służbowe, oraz warunków służbowych i osobistych.
4. Urlopu, o którym mowa w ust. 3, udziela dowódca jednostki, w której żołnierz został wyznaczony na stanowisko służbowe, po stawieniu się żołnierza w tej jednostce, chyba że względy służbowe lub osobiste żołnierza wymagają udzielenia tego urlopu w terminie późniejszym.


Link do całego rozporządzenia odnośnie urlopów żołnierzy zawodowych:

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/1465.htm

Ponadto temat był omawiany na forum tutaj masz link:

http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=16466

Pozdrawiam miki
  Ślub w wojsku???
Proszę napisać do d-cy o udzielenie urlopu okolicznościowego związanego z przygotowaniem oraz zawarciem związku małżeńskiego.
  Interpretacja zwolnienia lekarskiego
Na temat zwalniania żołnierza z zajęć służbowych mówi:

Ustawa z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych

Art.62
...........................

11. Żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, nieprzekraczające jednak łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy.
13. Najbliższym członkiem rodziny żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 11 i 12, są jego małżonek, dzieci i rodzice.

Oraz :

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 28 maja 2004 r.

w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych

(Dz. U. z dnia 17 czerwca 2004 r.)

.............................

§ 21. 1. Dowódca jednostki może udzielić żołnierzowi, pełniącemu służbę w podległej mu jednostce wojskowej, zwolnienia od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania przez żołnierza osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, o którym mowa w art. 62 ust. 13 ustawy.
2. Zwolnienie od zajęć służbowych, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić tylko wówczas, gdy z żołnierzem nie zamieszkują członkowie rodziny, którzy mogą taką opiekę zapewnić, a w razie konieczności zapewnienia opieki dziecku - gdy żołnierz jest samotny albo gdy małżonek z powodu choroby lub matka z powodu połogu nie może zaopiekować się dzieckiem i gdy nie ma innych członków rodziny wspólnie zamieszkałych, którzy mogliby zapewnić opiekę dziecku.

Patrząc na powyższe, dochodzę do wniosku, że udzielenie wolnego (urlopu) na opiekę przez dowódcę nie jest tym samym co otrzymanie L-4 od lekarza (chociaż także dotyczy sprawowania opieki). Po prostu lekarz może także, upraszczając, "dać wolne na opiekę" - tyle tylko, że "z innej ustawy".

UWAGA. To tylko moje przypuszczenie. Jeśli ktoś mógłby dorzucić więcej konkretów to bardzo proszę.

----------------------
UWAGA 2. Edytuję swoją wypowiedż, przypuszczenia były, łagodnie mówiąc, nie do końca słuszne ->> patrz niżej.
  jestem w ciazy a moj facet idzie do wojska....pomocy
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 2 lipca 2004 r.
w sprawie urlopów żołnierzy niezawodowych
(Dz. U. z dnia 19 lipca 2004 r.)

§ 8. 1. Urlopu w celu odwiedzenia rodziny udziela się żołnierzom, o których mowa w § 1 pkt 1 - tj. odbywających:
a) zasadniczą służbę wojskową,
b) nadterminową zasadniczą służbę wojskową,
c) przeszkolenie wojskowe,
d) okresową służbę wojskową,
e) ćwiczenia wojskowe,
z wyjątkiem żołnierzy odbywających przeszkolenie wojskowe studentów szkół wyższych.
2. Urlopu, o którym mowa w ust. 1, udziela się wyłącznie żołnierzom żonatym.
3. Urlopu, o którym mowa w ust. 1,udziela się w wymiarze trzech dni kalendarzowych za każdy miesiąc odbywania czynnej służby wojskowej.W przypadku żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe urlopu tego udziela się za każde trzydzieści dni odbywania tych ćwiczeń.
4. Urlop, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje za okres, w którym żołnierz przebywał na innym urlopie, z wyjątkiem urlopów wymienionych w § 2 pkt 1 i 2.
tj.:
1) w drodze wyróżnienia;
2) z tytułu honorowego krwiodawstwa;

§ 9. 1. Urlopu wypoczynkowego udziela się żołnierzom, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, b i d.
tj.:
a) zasadniczą służbę wojskową,
b) nadterminową zasadniczą służbę wojskową,
d) okresową służbę wojskową,

2. Urlopu, o którym mowa w ust. 1, udziela się w jednym nieprzerwanym okresie żołnierzom:
1) odbywającym zasadniczą służbę wojskową - raz w czasie jej odbywania w wymiarze dziesięciu dni kalendarzowych, po odbyciu co najmniej trzech miesięcy tej służby;
3. Na wniosek żołnierza dowódca jednostki wojskowej może udzielić urlopu wypoczynkowego w dwóch częściach.

Polecam również
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 maja 2004 r.
w sprawie należności żołnierzy niezawodowych za podróże służbowe
(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2004 r.)

1. Zawrzeć związek małżeński;
2. Napisać wniosek do dowódcy jednostki o wypłatę należności związanych z uznaniem żołnierza za jedynego żywiciela rodziny;
3. Do wniosku dołączyć
a) zaświadczenie z Urzędu Pracy, że małżonka nie pracuje,
b) zaświadczenie z Urzędu Gminy, że żołnierz jest jedynym żywicielem rodziny,
c) skrócony odpis aktu małżeństwa.

Związek małżeński można zawrzeć w trakcie pełnienia służby, przysługuje urlop okolicznościowy. Proponuję poczytać cytowane wyżej ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 2 lipca 2004 r. w sprawie urlopów żołnierzy niezawodowych
(Dz. U. z dnia 19 lipca 2004 r.)

Bez zawarcia związku małżeńskiego nie będzie pieniędzy ani urlopu w celu odwiedzenia rodziny.
Życzę powodzenia!
  opieka nad małoletnimi dziećmi po rozwodzie
Sprawa sprawowania przez żołnierza zawodowego osobistej opieki nad małoletnimi dziećmi poruszona została w ustawie z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z dnia 20 października 2003 r.). Artykuł 62 ust. 11 ww. ustawy określa, że żołnierz zawodowy może otrzymać zwolnienie od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, w wymiarze nieprzekraczającym łącznie pięćdziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym. Natomiast ustęp 12 tego artykułu ustawy stanowi, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi zawodowemu, który wykorzystał zwolnienie od zajęć służbowych w związku z koniecznością sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny i nadal opiekę tę musi osobiście sprawować, może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do dziesięciu miesięcy. Najbliższym członkiem rodziny żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 11 i 12, są jego małżonek, dzieci i rodzice (ust. 13 art. 62).

Zgodnie z upoważnieniem, zapisanym w art. 64 ust. 1 i 2 ww. ustawy, Minister Obrony Narodowej w rozporządzeniu z dnia 28 maja 2004 r. w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych (Dz. U. z dnia 17 czerwca 2004 r.) określił szczegółowe zasady udzielania zwolnienia od zajęć służbowych oraz udzielania urlopu okolicznościowego, o których mowa w art. 62 ust. 11 i 12 ww. ustawy. Zgodnie z § 21 pkt. 1 i 2 rozporządzenia:
1. Dowódca jednostki może udzielić żołnierzowi, pełniącemu służbę w podległej mu jednostce wojskowej, zwolnienia od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania przez żołnierza osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, o którym mowa w art. 62 ust. 13 ustawy.
2. Zwolnienie od zajęć służbowych, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić tylko wówczas, gdy z żołnierzem nie zamieszkują członkowie rodziny, którzy mogą taką opiekę zapewnić, a w razie konieczności zapewnienia opieki dziecku - gdy żołnierz jest samotny albo gdy małżonek z powodu choroby lub matka z powodu połogu nie może zaopiekować się dzieckiem i gdy nie ma innych członków rodziny wspólnie zamieszkałych, którzy mogliby zapewnić opiekę dziecku.

Takie same zasady obowiązują przy udzielaniu urlopu okolicznościowego, o którym mowa w art. 62 ust. 12 ww. ustawy.
  urlop okolicznościowy na zmarłego męża teściowej-ratunku!
..A skąd wiesz że jego ojciec żyje ???......Jeden z naszych pracowników zawarł związek małżeński. W związku z tym udzieliliśmy mu 2 dni tzw. urlopu okolicznościowego. Następnie po trzech latach rozwiódł się. Obecnie ponownie zawiera związek małżeński. Czy muszę udzielić mu ponownie zwolnienia z tego tytułu?
Tak. Powinna Pani udzielić pracownikowi 2 dni tzw. urlopu okolicznościowego. Nie występują bowiem żadne limity w udzieleniu dni wolnych z tytułu ślubu w przypadku ponownego zawarcia przez pracownika związku małżeńskiego. Dlatego jeżeli pracownik po rozwodzie lub owdowieniu zawiera kolejny związek małżeński, ponownie ma prawo do 2 dni wolnych od pracy z tego tytułu. Także późniejsze unieważnienie związku małżeńskiego nie zmienia faktu, że ślub był zawarty, a w związku z tym zwolnienie zostało udzielone pracownikowi prawidłowo........................................ albo taki przykład..............................................
.......................................................Jeden z naszych pracowników rozwiódł się. Obecnie 2 lata od tego zdarzenia zmarła jego była teściowa. Pracownik w związku z tym wystąpił do mnie o udzielenie 1 dnia tzw. urlopu okolicznościowego. Czy przysługuje mu do niego prawo?
Tak. Pracownikowi należy udzielić 1 dnia zwolnienia okolicznościowego. Stosunek powinowactwa między teściami a małżonkiem ich dziecka nie kończy się wraz z uprawomocnieniem się wyroku rozwodowego.
WAŻNE!
Rodzice byłego małżonka nadal są dla pracownika teściami, nawet gdy wstąpi on w nowy związek małżeński......................................................................................................................................
I co teraz .. będzie miał 2 teściowe i dwóch teściów.....
  urlop okolicznosciowy PILNE!!!!!
Tobie i Mężowi przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego notomiast rodzicom 1 dzień. Wystarczy akt zwarcia związku małżenskiego przedstawić w zakładzie.
  urlop okolicznościowy a ślub?
urlop okolicznosciowy jak sama nazwa wskazuje jest udzielany w zwiazku z okolicznoscia, tutaj w tym przypadku ze slubem i powinien byc wykorzystany w miare mozliwosci jak najszybciej w stosunku do daty slubu.
  u.okolicznościowy
pracownikowi urodziło się martwe dziecko. Jak wygląda w tym przypadku udzielenie urlopu okolicznościowego? czy należy sie urlop okolicznościowy w wymiarze dwóch dni w związku z urodzeniem dziecka? A może 4 dni-dwa dni na urodzenie dziecka oraz dwa dni z powodu śmierci dziecka?
  Urlop okolicznościowy
Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie 1 dnia urlopu okolicznościowego w związku ze zgonem i porzebem swojej teściowej.Jednak jakiś czas temu rozwiodła się z mężem. Czy w takiej sytuacji przysługuje jej ten dzień urlopu okolicznościoweg? Dzięki za odpowiedź.
  urlop okolicznościowy
Pracownikowi urodziło się dziecko.Czy w związku z tym należy mu się dodatkowy urlop okolicznościowy ? Ile dni ?
  urlop okolicznościowy
Czy w zwiazku ze smiercia bylej tesciowej pracownikowi przysluguje urlop okolicznosciowy? To samo pytanie ale w odniesieniu do smierci babki zony/meza pracownika.Czy z tego tytulu pracownikowi rowniez przysluguje okolicznosciowy.Prosze o podpowiedz?
  urlop okolicznościowy
Pracownik jest na okresie wypowiedzenia i wykorzystuje zaległy urlop wypoczynkowy. W tym czasie wstępuje w związek małżeński?
Czy należy mu się urlop okolicznościowy podczas urlopu wypoczynkowego?
  URLOP OKOLICZNOŚCIOWY - ŚLUB
Moja siostra wychodzi za mąż, w związku z tym pytam, czy przysługuje jej urlop okolicznościowy i na jaki czas?? Gdzie mogę znaleźć przepisy o takich urlopach?
  W Łodzi bez mandatów?
W Łodzi bez mandatów?

Łódzcy policjanci ograniczyli do minimum wypisywanie mandatów. W tym tygodniu ukarali nimi tylko 130 osób. Jeszcze dwa tygodnie temu wystawiali trzy razy więcej mandatów!

- W ten sposób protestujemy przeciwko niskim płacom, fatalnym warunkom pracy oraz przygotowywanym po cichu niekorzystnym dla policjantów zmianom w przepisach emerytalnych i dotyczących wynagrodzeń - mówi jeden z łódzkich organizatorów policyjnego protestu.

- Chcemy też skończyć z dofinansowywaniem naszej firmy przez policjantów. Zaprzestajemy więc używania na służbie prywatnych długopisów, notatników, komputerów, robienia za własne pieniądze kserokopii druków urzędowych oraz używania prywatnych samochodów do załatwiania spraw służbowych.

Z informacji, które docierają do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Łodzi wynika, że tymi działaniami kieruje utworzony nieformalnie Komitet Obrony Policjantów. Informacje o podejmowanych działaniach, ze względu na represje grożące uczestnikom protestu, przesyłane są pocztą pantoflową i za pośrednictwem Internetu.

- My nie utożsamiamy się z tym ruchem. Jesteśmy w sporze zbiorowym z Komendą Główną Policji. Do akcji protestacyjnej przystąpimy dopiero wówczas, gdy zostaną wyczerpane przyjęte procedury - mówi podinsp. Zbigniew Jagiełło, przewodniczący NSZZP w Łodzi.

9 marca planowany jest ogólnopolski protest policjantów. Na służbie nie pojawi się wielu funkcjonariuszy, a ci którzy przyjdą do pracy, mają nie wypisywać mandatów. Stróże prawa chcą tego dnia wykorzystać wypracowane godziny nadliczbowe, przysługujące im urlopy okolicznościowe, pójdą na zwolnienia lekarskie lub do stacji krwiodawstwa, by honorowo oddać krew.

Żeby nie dopuścić do sytuacji, w której 9 marca zabraknie policjantów do patrolowania ulic, szefostwo łódzkiej policji prowadzi rozmowy z protestującymi funkcjonariuszami. Ustalono, że w sytuacji krytycznej w Łodzi służbę będą pełnić funkcjonariusze oddziału prewencji oraz policjanci z innych miast.

Protestujący doczekali się już częściowego zrealizowania swoich postulatów. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, decyzją komendanta głównego każdy policjant ma otrzymać 170 zł podwyżki. Zwiększony ma być również fundusz motywacyjny.

Zarobki policjantów (na rękę):
- nowo przyjęty funkcjonariusz w stopniu posterunkowego - 1100 zł
- starszy posterunkowy (po roku służby) - 1350 zł
- sierżant (5 lat służby) - 1600 zł
- starszy sierżant (10 lat służby) - 1700 zł
- podkomisarz (10 lat służby) - 1990 zł

źródło: http://www.motofakty.pl/a...z_mandatow.html

!!!
zarobki według mnie nie są wcale takie niskie skoro świeżo zatrudniony policjant zarabia na rękę 1100zł. Tyle samo zarabia lekarz na stażu po 6 latach ciężkich studiów!!!
  Kiedy wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy
Koszty zwolnienia w niektórych przypadkach ponosi pracodawca

Przepisy w kilku przypadkach przewidują obciążenie pracodawcy kosztami zwolnienia pracownika od pracy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tzw. urlopu okolicznościowego. Zasadą jest, że płatne zwolnienia nie dotyczą zwolnień od pracy związanych z obowiązkiem stawiennictwa w urzędach, instytucjach, sądzie itp. Wyjątkowo pracodawca będzie musiał zapłacić także za takie zwolnienie. Obowiązek ten musi jednak wynikać wprost z przepisów wewnątrzzakładowych (np. z regulaminu wynagradzania).

Niezależnie od zapisów regulaminowych pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy, obejmujący:

• posiedzenia komisji pojednawczej, jeżeli pracownik jest stroną lub świadkiem w postępowaniu pojednawczym, lub członkiem tej komisji (art. 257 Kodeksu pracy),

• czas niezbędny do przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych w przepisach o zwalczaniu chorób zakaźnych, o zwalczaniu gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych,

• czas niezbędny do uczestniczenia w akcji ratowniczej i do wypoczynku koniecznego po jej zakończeniu (dotyczy pracownika będącego ratownikiem GOPR),

• czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi (dotyczy pracownika będącego krwiodawcą), a także czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą być one wykonane w czasie wolnym od pracy.

Wynagrodzenie za czas ww. zwolnień należy obliczać na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy (§ 5 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy).

Oznacza to, że zarówno stałe składniki ustalone w stawce miesięcznej, jak i zmienne, takie jak prowizje czy premie, ustalamy z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie. W praktyce nie ma więc potrzeby przeliczać podstawowej pensji pracownika. Otrzyma ją bowiem w takiej samej wysokości, jakby z takiego zwolnienia od pracy w ogóle nie korzystał. Natomiast trzeba będzie ewentualnie uzupełnić przysługujące pracownikowi składniki zmienne.
http://kadry.infor.pl/temat-dnia/70889

Zatem pytanie
Jak potraktować SITLiD czyli uczestnictwo czlonków w posiedzeniach, zjazdach
Z Ustawy żadnej nie wynika przywilej http://www.abc.com.pl/serwis/du/1996/0281.htm.
Z PUZP również nie http://www.zwiazek.lesnik.../2007/PUZP.htm.
Z Zakładowych Regulaminów Pracy chyba również nie wobec powyższego.
Więc płacić czy nie płacić...dodajmy również problem delegacji
To jest pytanie do Kadrowca DGLP
  urlopy okolicznościowe
urlopy okolicznościowe i kiedy przysługują

Urlopy okolicznościowe są to zwolnienia z pracy udzielane przez pracodawcę ze względu na szczególne okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej wykonywanie.

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy:

1. pracownika w okresie wypowiedzenia umowy o pracę w celu poszukiwania pracy w wymiarze:

* 2 dni roboczych - w okresie wypowiedzenia nie przekraczającego 1 miesiąca,
* 3 dni roboczych - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, a także w przypadku jego skrócenia z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z powodu zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy np. zwolnień zbiorowych,

2. pracownicę ciężarną na zlecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy,
3. pracownicę wychowującą przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14 w wymiarze 2 dni w ciągu roku - ta sama zasada stosuje się do pracownika
4. pracownika wezwanego do osobistego stawienia się przed organem właściwym w zakresie powszechnego obowiązku obrony na czas niezbędny w celu załatwienia sprawy będącej przedmiotem wezwania,
5. pracownika na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia,
6. pracownika wezwanego w celu wykonywania czynności biegłego w postępowaniu administracyjnym, karnym przygotowawczym, sądowym lub przed kolegium do spraw wykroczeń. Łączny wymiar zwolnień z tego tytułu nie może przekraczać 6 dni w ciągu roku kalendarzowego.
7. pracownika na czas niezbędny do wzięcia udziału w posiedzeniu komisji pojednawczej w charakterze członka tej komisji. Dotyczy to także pracownika będącego stroną lub świadkiem w postępowaniu pojednawczym.
8. pracownika na czas niezbędny do przeprowadzania obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, o zwalczaniu gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych,
9. pracownika wezwanego w charakterze świadka w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez Najwyższą Izbę Kontroli i pracownika powołanego do udziału w tym postępowaniu w charakterze specjalisty.
10. pracownika:

* będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej - na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także - w wymiarze nie przekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze,
* będącego ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - na czas niezbędny do uczestniczenia w akcji ratowniczej i do wypoczynku koniecznego po jej zakończeniu,
* na czas wykonywania obowiązku świadczeń osobistych,

11. pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.
12. pracownika w celu przeprowadzenia zajęć dydaktycznych w szkole zawodowej, w szkole wyższej, w placówce naukowej albo w jednostce badawczo-rozwojowej. Dotyczy to również pracownika w razie prowadzenia szkolenia na kursie zawodowym. Łączny wymiar zwolnień z tego tytułu nie może przekraczać 6 godzin w tygodniu lub 24 godzin w miesiącu.
13. pracownika będącego członkiem rady nadzorczej, działającej u zatrudniającego go pracodawcy, na czas niezbędny do uczestniczenia w posiedzeniach tej rady.
14. pracownika na czas obejmujący:

* 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
* 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
  Wyjazd za granicę, prośba czy informacja??
Dziamdziak napisał:
Jak znam jednak zycie, dokument pt. ,,informacja" nie jest niszczony niezwłocznie po powrocie zołnierza lecz.... bo brak w ustawie wskazania celu gromadzenia tych informacji.

Znasz zycie...Reguluje tą kwestię Rozporządzenie MON z dnia 13 września 2005 r.
w sprawie ewidencji wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z dnia 5 października 2005 r.).:

§ 12. W dziale, o którym mowa w § 11 ust. 2 pkt 2, gromadzi się dokumenty wymienione w § 8 dotyczące żołnierza zawodowego, a ponadto:
1) życiorys;
2) akt urodzenia;
3) informacje z Krajowego Rejestru Karnego;
4) poświadczone kopie poświadczeń bezpieczeństwa i zaświadczeń odbytych szkoleń w zakresie ochrony informacji niejawnych;
5) opinie szkoły, zakładu pracy, dowódcy jednostki wojskowej i wojskowego komendanta uzupełnień wystawione w związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej;
6) dokument potwierdzający złożenie przysięgi wojskowej;
7) wnioski składane w ramach kontraktu na pełnienie służby terminowej o zawarcie kolejnego kontraktu na pełnienie służby terminowej lub kontraktu na pełnienie służby stałej;
8) karty opisu stanowisk służbowych zajmowanych w trakcie pełnienia czynnej służby wojskowej;
9) potwierdzone na piśmie zapoznanie się z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy na zajmowanym stanowisku służbowym;
10) oceny indywidualne dowódcy jednostki wojskowej uzyskane w czasie inspekcji i kontroli;
11) wnioski o udzielenie urlopu okolicznościowego lub macierzyńskiego;
12) wnioski o zwolnienie ze służby w celu sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny;
13) wnioski o udzielenie zezwolenia na wykonywanie pracy zarobkowej;
14) powiadomienia dowódcy jednostki wojskowej o:
a) zamiarze wyjazdu i pobytu za granicą w celach niezwiązanych z zawodową służbą wojskową oraz decyzje w tych sprawach,
b) przynależności do stowarzyszenia lub innej organizacji krajowej,
c) pobieraniu nauki oraz wnioski o udzielenie pomocy w związku z jej pobieraniem;
15) wnioski o zezwolenie na przynależność do stowarzyszeń lub innych organizacji zagranicznych lub międzynarodowych oraz decyzje w tych sprawach;
16) oświadczenia o wyrażeniu zgody na wyznaczenie na stanowisko służbowe w instytucjach cywilnych, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy;
17) oświadczenia o niewyrażeniu zgody na wyznaczenie na inne stanowisko służbowe;
18) wnioski organu wojskowego o dokonanie wypowiedzenia stosunku służbowego;
19) wypowiedzenia stosunku służbowego dokonane przez organ wojskowy lub żołnierza zawodowego;
20) wnioski o wycofanie wypowiedzenia;
21) wnioski o skrócenie okresu wypowiedzenia;
22) decyzje i rozkazy personalne i finansowe oraz wyciągi z nich inne niż wymienione w § 8 pkt 1-3;
23) zaświadczenia o podstawach podwyższenia wymiaru emerytury wojskowej z tytułu pełnienia służby w warunkach szczególnych określonych w odrębnych przepisach;
24) wyciąg z rozkazu dziennego dowódcy jednostki wojskowej o rozliczeniu i skierowaniu do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego dla miejsca zamieszkania oraz inne dokumenty personalno-finansowe związane ze zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej;
25) inne dokumenty w formie pism, oświadczeń, wniosków lub notatek służbowych - dotyczące spraw personalnych i finansowych.
  Długość zwolnienia lekarskiego, a podstawy prawne.
Witam ponownie w temacie,

Do wszystkich uczestników tej dyskusji.

Zgadzam się z wypowiedzią wojasa, iż wojsko nie posiada rozwiniętej wewnętrznej odpowiedzialności za tzw. ,,czyny niedozwolone,, ponieważ wielokrotnie spotykam się z sytuacjami kiedy żołnierz zawodowy doznał urazu w służbie chociażby podczas wykonywania jakiś czynności w PKT, czy na zajęciach z żołnierzami. W dobie ,,wycinek,, i ,,notorycznego,, wysyłania do WKL żołnierz taki zwyczajnie nie przyznaje się do urazu, często zaciska zęby i wykonuje dalej swoje obowiązki, bo?

Bo w domu żona i dwoje dzieci, a on jest jedynym żywicielem rodziny. Niestety jeżeli uraz był poważny to odezwanie się negatywnych jego konsekwencji to tylko kwestia czasu. Zaczyna się okres zwolnienia lekarskiego, jeden miesiąc, drugi miesiąc i wreszcie magiczna data, po której żołnierz jest kierowany z urzędu do WKL.

Problem polega jak słusznie zauważył wojas bardzo często w tym, iż bezpośredni przełożony nie zainteresuje się dlaczego tak naprawdę żołnierz przebywa na zwolnieniu lekarskim, a przecież leży to w jego obowiązkach. Nie ukrywam, iż wina leży również po stronie samego zainteresowanego, ponieważ jeśli poszedłby do dowódcy i wyłożył sprawę po żołniersku deklarując się, że wyszło jak wyszło i postara się jak najszybciej wrócić do służby - to zapewne nie byłoby tylu zgrzytów.

Ocena takich żołnierzy pod katem ściemniaczy jest zwykle bardzo subiektywna i daleko jej do obiektywizmu, ale to już inna sprawa. Wszyscy dobrze wiemy, iż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Po pewnym czasie nawet koledzy, którzy byli przychylni widząc, że żołnierz jest już kilka miesięcy na zwolnieniu lekarskim, a oni w tym czasie muszą wypełniać obowiązki służbowe zaczynają patrzeć na niego jak na ściemniacza.

To, że armia interesuje się Wami tylko w momencie kiedy ,,zapiep...,, to nie nowość, temat który praktycznie jest nie do wyczerpania zakończę jednym stwierdzeniem. Jeśli przełożony chce wysłać kogoś do Wojskowej Komisji Lekarskiej to nie musi go zaraz wysyłać w celu orzeczenia o dalszej zdolności do zawodowej służby wojskowej, bowiem istnieją jeszcze inne zapisy, chociażby w celu udzielenia ulg w służbie od niektórych czynności służbowych, w celu udzielenia urlopu zdrowotnego.

Taki stan rzeczy spowodowany jest wadliwą interpretacją dowódców przepisu o przymusie wysyłania do komisji lekarskiej żołnierza, który przebywa 90 dni na zwolnieniu lekarskim. Proszę dokonać dokładnej analizy zapisu art. 5.2 oraz 3 ustawy, mowa tam jest o tym, iż

2. Do wojskowej komisji lekarskiej kieruje się:

1) żołnierza zawodowego - z urzędu albo na jego wniosek;

3. Do wojskowej komisji lekarskiej kieruje się z urzędu żołnierzy zawodowych:

1) gdy nie wykonują zadań służbowych z powodu choroby trwającej nieprzerwanie przez trzy miesiące;

2) jeżeli w ich stanie zdrowia nastąpiło pogorszenie uniemożliwiające lub utrudniające wykonywanie zadań służbowych;

3) gdy ulegli wypadkom pozostającym w związku z pełnieniem zawodowej służby wojskowej lub u których została stwierdzona choroba powstała w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej;

4) w celu przeprowadzenia okresowych lub okolicznościowych badań lekarskich - jeżeli zaliczeni zostali do określonych grup osobowych;

........

Zastanawia mnie też jeden fakt, podobno w najbliższym czasie zabraknie nam około 20-30 tysięcy żołnierzy, a zewsząd słyszy się że jak ktoś ,,kichnie,, to zaraz do komisji.

Pozdrawiam Radca WP
  UWAGA NA FIRME EUROJOB
Artykuł 29 Krótki urlop i urlop okolicznościowy
1. Pod pojęciem “krótki urlop” i “urlop okolicznościowy” rozumie się krótki, moŜliwy do wyliczenia okres,
w którym pracownik tymczasowy nie mógł wykonać pracy na skutek spełnienia obowiązku
nałoŜonego przez prawo lub rząd bez rekompensaty finansowej, którego nie mógł on spełnić w
swoim wolnym czasie, albo na skutek bardzo waŜnych wydarzeń w Ŝyciu osobistym.
2. W przypadkach określonych w ustępie 6 niniejszego artykułu, w celu udzielenia krótkiego urlopu lub
urlopu okolicznościowego, pracownik tymczasowy powiadomi agencję pracy tymczasowej o urlopie
w miarę moŜliwości przynajmniej jeden dzień wcześniej. W pozostałych przypadkach krótkiego
urlopu i urlopu okolicznościowego naleŜy wcześniej skonsultować taką moŜliwość, z zachowaniem
przepisów ujętych w ustępie 7 niniejszego artykułu.
3. W przypadku krótkiego urlopu lub urlopu okolicznościowego pracownik zatrudniony w fazie A
otrzymuje uzupełnienie, wyraŜone jako procent rzeczywistego wynagrodzenia podwyŜszonego o
rekompensatę za dzień oczekiwania. Ten odsetek został wymieniony w Załączniku II niniejszego
CAO.
4. Uzupełnienie, o którym mowa w ustępie 3 niniejszego artykułu nie jest wypłacane cotygodniowo
podczas cotygodniowej wypłaty, ale “rezerwowane”. Kiedy pracownik tymczasowy zatrudniony w
fazie A, biorąc pod uwagę zapisy niniejszego artykułu, bierze krótki urlop bądź urlop
okolicznościowy, a umowa o pracę tymczasową trwa nadal, uzupełnienie zostaje wypłacone w
zamian za rzeczywiste wynagrodzenie, za czas, w którym przepracowana byłaby normalna lub
średnia liczba godzin, o ile naliczone uzupełnienie jest wystarczające.
5. Pracownik zatrudniony w fazie B lub C ma prawo do ciągłej wypłaty wynagrodzenia tak, jakby w
ciągu tych dni przepracował normalną lub średnią liczbę godzin, pod warunkiem, Ŝe pracownik
tymczasowy stosuje się do przepisów, o których mowa w ustępie 2 niniejszego artykułu.
6. W przypadku pracowników zatrudnionych w fazach B i C udzielany jest urlop okolicznościowy w
następujących sytuacjach:
a. Załatwianie formalności związanych ze ślubem pracownika jeden dzień
b. Ślub/ rejestrowany związek partnerski pracownika dwa dni
c. Ślub/ rejestrowany związek partnerski:
- dziecka, pasierba/-icy, dziecka adopcyjnego, wnuka jeden dzień
- brata lub siostry (w tym szwagra i szwagierki,
przyrodniego i przysposobionego rodzeństwa) jeden dzień
- jednego z rodziców lub teściów jeden dzień
d. Powiększenie rodziny dwa dni
e. Zgon:
- małŜonka/i, partnera od dnia zgonu do dnia pogrzebu
- mieszkającego z pracownikiem dziecka lub kremacji włącznie
f. Zgon:
- jednego z rodziców (w tym jeden dzień + drugi dzień na udział
teściów, ojczyma/macochy lub rodziców adopcyjnych) w pogrzebie lub kremacji
- jednego z dziadków pracownika
lub jej/jego współmałŜonka jeŜeli pracownik jest osobą
- niemieszkającego z pracownikiem dziecka/zięcia/synowej organizującą pogrzeb
- brata lub siostry lub kremację:
okres zgodnie z ustępem e.
g. 25-lecie pracy lub ślubu jeden dzień
h. 40-lecie pracy lub ślubu dwa dni
i. 25-, 40- lub 50-lecie ślubu rodziców,
dziadków i teściów jeden dzień
20
7. W przypadkach nie wymienionych w ustępie 6, agencja pracy tymczasowej moŜe udzielić urlopu
okolicznościowego (płatnego lub bezpłatnego) pracownikowi tymczasowemu zatrudnionemu w fazie
B lub C na jego wniosek, jeŜeli agencja pracy tymczasowej uzna okoliczności za uzasadnione
  Czy radny Barcicki oszukuje swych wyborców?
Na pytanie zadanie przez Lornę nie będę odpowiadał bo ani na Barcickiego ani na LPR nigdy nie głosowałem i głosować nie mam zamiaru. Moje zdanie na temat tego pana zarówno jako człowieka jak i radnego jest zdecydowanie negatywne, a w ostatnią niedzielę tylko się umocniłem w tym twierdzeniu. Mianowice wybrałem się do Wałbrzycha bo kumpel - jeszcze ze studenckich czasów na wrocławskiej polibudzie - po pół roku pracy na kontrakcie w Londynie przyjechał do domu na krótki urlop i zaprosił mnie do siebie na małe co nieco. No a wiecie my nie jesteśmy abstynentami tak jak Murdzek czy Barcicki więc samochód zostawiłem w garażu i pojechałem linią "31". I tak się akurat złożyło, że pan radny i niedoszły "Senator" obecnie studiujący socjologię w Wałbrzychu jechał razem ze mną tym samym pojazdem. Podczas jazdy rozmawiał z jakimś starszym gościem, który jak to wyszło z rozmowy okazał się być działaczem Polskiego Związku Filatelistów. I w trakcie tej interesującej konwersacji usłyszałem o kolejnym pomyśle na jaki wpadł pan Barcicki. Powiedział, że w tym roku mija 350 lat od zakończenia budowy Kościoła Pokoju i w związku z tym świdniccy filateliści powinni zaproponować miastu wydanie okolicznościowej kartki pocztowej. Stwierdził, że jeżeli tylko na kartce będzie zdjęcie JEGO autorstwa to już on na to pieniądze u prezydenta Murdzka ZAŁATWI. Ja nie mam nic przeciwko temu, żeby nasze miasto w ten sposób uhonorowało ten fakt, tylko mam jedno ale. Otóż nie życzę sobie żeby za miejskie pieniądze w roku wyborów samorządowych radny Barcicki ( lub jakikolwiek inny lokalny politykier samorządowy) miał dostać od prezydenta Murdzka prezent w postaci kilku tysięcy kartek pocztowych (czytaj ulotek wyborczych) z własnym nazwiskiem. Niech fotografie zrobi Bożena Pytel albo któryś z członków świdnickich klubów fotograficznych. Mam już dość tego wydawania pieniędzy z miejskiej kasy na kolejne fanaberie pana radnego. Kupuję "Rocznik Świdnicki", a w nim fotki Barcickiego, idę z dzieciakami do naszego muzeum, a tu wystawa zdjęć Barcickiego o katedrze, w katedrze nabywam kartki z okazji ingresu biskupiego z fotografiami Barcickiego, proszę w informacji turystycznej o jakieś pocztówki ze Świdnicą, dają mi dwa zestawy a autorem jest oczywiście Barcicki, zaglądam do MDK-u przy ulicy Nauczycielskiej i co widzę kolejna wystawa zdjęć Barcickiego tym razem o zabytkach. Mija trochę czasu i ta sama wystawa trafia do MDK-u "Bartek" na osiedlu Młodych i tak dalej. A przecież jeszcze nie tak dawno kiedy wiceprezydentem był Andrzej Protasiuk to ówczesna opozycja (w której był i Barcicki) jeździła po nim jak po burej suce między innymi i za to, że bedąc w koalicji rządzącej promuje siebie jako fotografa za publiczne pieniądze i że to skandal. Ile to wówczas z ust radnych klubu AWS - "Liga Świdnicka" padło górnolotnych i patetycznych komunałów o etyce radnego i samorządowca.
A dzisiaj co mamy ? Dokładnie to samo tyle, że miejsce Protasiuka zajął Barcicki. No i jak tu się nie zgodzić z twierdzeniem, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
  pracownik nie przyszedł do pracy - jakie działania może/pow
Czy swoja nieobecnosc w pracy musze usprawiedliwic najpózniej w 2 czy tez 3 dniu nieobecnosci ? Gdzie moge znalezc przepisy dotyczace okolicznosciowych urlopów ? W odpowiedzi na to pytanie nalezy w duzej mierze posilkowac sie literatura zwiazana z prawem pracy ( Prawo pracy, C.H. BECK, L. FLOREK, T. ZIELINSKI ) Nieobecnosc w pracy lub spóznienie sie do pracy powoduja niejednokrotnie zdarzenia , które nazywane sa przez prawo przyczynami uniemozliwiajacymi stawienie sie do pracy. Chodzi tu nie tylko o przeszkody uniemozliwiajace w sposób bezwzgledny(w sensie fizycznym ) przybycie pracownika do pracy ( np. aresztowanie ) ,lecz równiez inne zdarzenia uzasadniajace nieobecnosc pracownika w pracy ze wzgledu na pewne przewidziane przez prawo okolicznosci. W kazdym z tych przypadków zawieszenie obowiazku pracy nastepuje z mocy prawa (niezaleznie od woli pracodawcy) , w terminie wystapienia zdarzenia , z którym prawo laczy taki skutek. Do przyczyn uzasadniajacych nieobecnosc pracownika w pracy zalicza sie w szczególnosci : 1) zdarzenia powodujace niezdolnosc pracownika do pracy ( choroba, macierzynstwo ) oraz zdarzenia zrównane z ta niezdolnoscia ( izolacja z powodu choroby zakaznej , leczenie uzdrowiskowe w okresie uznanym za okres niezdolnosci do pracy. 2) zdarzenia powodujace koniecznosc sprawowania przez pracownika opieki : a) nad zdrowym dzieckiem do lat 8 (np. zamkniecie zlobka ,przedszkola ) b) nad chorym dzieckiem do lat 4 c) nad czlonkiem rodziny pracownika bez wzgledu na wiek ( np. choroba wymagajaca osobistego zajmowania sie chorym ) 3) koniecznosc wypoczynku po nocnej podrózy sluzbowej (Zdarzenia uniemozliwiajace pracownikowi stawienie sie do pracy stanowia podstawe uznania nieobecnosci pracownika w pracy za usprawiedliwiona ,jezeli sa nastepstwem okolicznosci , z powodu których nie mozna przypisac pracownikowi jako po stronie stosunku pracy zadnej winy) W zwiazku z powyzszym nalezy tutaj wspomniec o obowiazkach pracownika. Pracownik jest obowiazany w razie niemoznosci stawienia sie do pracy dokonac okreslonych prawem dzialan umozliwiajacych pracodawcy wprowadzenie odpowiednich zmian w toku pracy ( w szczególnosci przydzielenie zadan nalezacych do zakresu czynnosci nieobecnego pracownika innemu pracownikowi ). W szczególnosci do obowiazków pracownika nalezy: 1) uprzedzenie pracodawcy o niemoznosci stawienia sie do pracy z przyczyny z góry niewiadomej, 2) zawiadomienie pracodawcy o przyczynie nieobecnosci ( z góry niewiadomej )i przewidywanym czasie jej trwania, 3) usprawiedliwienie nieobecnosci w pracy lub spóznienia sie do pracy przez podanie przyczyn nieobecnosci i przedlozenie na zadanie pracodawcy odpowiednich dowodów. Usprawiedliwienie nieobecnosci przez pracownika jest dzialaniem powodujacym ten skutek, ze pracodawca nie moze uznac niestawienia sie pracownika do pracy lub spóznienia sie do niej za naruszenie obowiazku pracowniczego. Samo powstanie zdarzenia uzasadniajacego nieobecnosc w pracy w zasadzie nie wywiera takiego skutku , lecz dopiero usprawiedliwienie tej nieobecnosci w wyzej opisany sposób. ( w celu szerszego poznania tematu odsylam do Rozporzadzenia Ministra Pracy i Polityki Socialnej z 15.05 1996 w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecnosci w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnien od pracy –DZ.U.Nr.60, poz.281 i Rozporzadzenie Ministra Pracy i Polityki Socialnej z 27.07.1999 w sprawie szczególowych zasad i trybu wystawiania zaswiadczen lekarskich, wzoru zaswiadczenia lekarskiego i zaswiadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza ZUS-u – DZ.U.Nr.65,poz.741 ) Konkretyzujac odpowiedz na to pytanie. Otóz nalezy starac sie w jak najszybszym czasie ( mozliwym dla pracownika ) usprawiedliwic swoja nieobecnosc w pracy. Jest to bowiem konsekwencja istoty stosunku pracy oraz w ramach ustalonego przez ten stosunek - czasu pracy. {wg. art.128 kodeksu pracy - czas pracy jest to czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakladzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
  Co Wam to przypomina?
‘Szybkie’ tłumaczenie – interpretacja tekstu NEW OFFICE POLICY – przepraszam za niedopracowany styl, ale się śpieszę bo muszę jeszcze poprawiać Badanie Wyników – ciekawam, czy w Waszych szkołach też się to robi, bo moja we wszystkim wychodzi przed orkiestrę.

Oto polski tekst – życzę wesołego czytania!

Wchodzi w życie od roku 2008
Nowe zasady obowiązujące w miejscu pracy

Regulamin dotyczący ubioru:
1) Radzimy przychodzić do pracy ubranym stosownie do swojego wynagrodzenia
2) Jeśli zobaczymy, ze nosisz buty od Prady i torebkę od Gucci, dojdziemy do wniosku, ze dobrze Ci się powodzi finansowo i dlatego też nie potrzebujesz podwyżki wynagrodzenia
3) Jeśli będziesz się ubierać biednie, to oznacza, że potrzebujesz nauczyć się lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi po to, abyś mógł/-a sobie kupić ładniejsze ubrania i dlatego też nie potrzebujesz podwyżki wynagrodzenia
4) Jeśli ubierasz się odpowiednio, to znaczy, że jesteś na właściwym miejscu i dlatego też nie potrzebujesz podwyżki wynagrodzenia

Chorobowe:
Nie będziemy już akceptować orzeczeń lekarskich jako dowodu Twojej choroby. Jeśli jesteś w stanie iść do lekarza to jesteś w stanie przyjść do pracy

Dni wolne od pracy:
Każdy pracownik otrzyma 104 wolne od pracy dni w ciągu roku. Te dni nazywają się soboty i niedziele.

Urlop okolicznościowy z powodu żałoby:
Nie ma usprawiedliwienia dla nie przychodzenia do pracy. Nic już nie możesz zrobić dla swych nieżyjących przyjaciół, krewnych czy współpracowników. Powinno się dołożyć wszelkich starań, aby na Twoje miejsce zorganizować udział uroczystościach pogrzebowych osób nie będących pracownikami firmy. W rzadkich przypadkach, kiedy udział pracownika jest konieczny, pogrzeb powinien zostać zorganizowany w późnych godzinach popołudniowych. Chętnie pozwolimy Ci pracować podczas godziny na lunch po to, abyś mógł wyjść 1 godzinę wcześniej.

Przerwy na korzystanie z toalety:
Zdecydowanie zbyt wiele czasu spędza się w toalecie. Teraz obowiązuje ścisłe ograniczenie czasu przebywania w kabinach toalety do 3 minut. Pod koniec tego czasu włączy się alarm, rolka papieru toaletowego się zwinie, drzwi kabiny się otworzą i zostanie Ci zrobione zdjęcie. Po drugim tego typu wykroczeniu Twoje zdjęcie zostanie wysłane do biuletynu firmowego i będzie umieszczone na tablicy w kolumnie „Chroniczni ‘wykroczyciele’(przestępcy)”. Każdy, kto zostanie przyłapany na uśmiechaniu się do zdjęcia, będzie umieszczony w rubryce „Firmowa strategia zdrowia psychicznego”.

Przerwa na lunch:
• Ludzie bardzo chudzi dostają 30 minut na lunch, ponieważ potrzebują jeść więcej, aby mogli wyglądać zdrowo
• Ludzie o normalnych wymiarach dostają 15 minut, aby mogli zjeść zrównoważony (kalorycznie) posiłek w celu podtrzymania swej przeciętnej figury
• Ludzie pulchni dostają 5 minut na lunch, ponieważ jest to tyle czasu, ile potrzeba, żeby wypić Slim-Fast.

Dziękujemy za Waszą lojalność względem naszej firmy. Jesteśmy po to, aby zapewniać Wam pozytywne doświadczenia w związku z zatrudnieniem. Dlatego też wszelkie pytania, komentarze, wyrazy niepokoju, skargi, frustracje, irytacje, zdenerwowanie, insynuacje, zarzuty, oskarżenia, kontemplacje, konsternacje i pomysły powinny być kierowane w inne miejsce.

Kierownictwo
  Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy i czy jest płatny?
Przepisy zobowiązują pracodawcę do zwolnienia pracownika z pracy, aby mógł on uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach rodzinnych, stawić się na wezwanie sądu albo prokuratury czy brać udział w uroczystościach religijnych.
Sytuacje, kiedy pracodawca musi dać pracownikowi wolne, wymienia m.in. rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281). Zgodnie z nim pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy w związku ze: ślubem pracownika lub ślubem jego dziecka, urodzeniem się dziecka pracownika, a także w związku ze śmiercią i pogrzebem: małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma, macochy, siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka pracownika oraz innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Zwolnienia ze względu na ważne wydarzenia rodzinne pracodawca nie może udzielić pracownikowi z własnej inicjatywy. Pracownik musi się sam zwrócić o udzielenie urlopu okolicznościowego.
Bardzo istotny jest termin, w jakim pracownik może skorzystać z prawa do urlopu okolicznościowego. W zasadzie to pracownik decyduje, kiedy chce skorzystać z takiego urlopu. Nie jest powiedziane, że musi on go wykorzystać, np. w dniu ślubu czy innego ważnego wydarzenia rodzinnego wymienionego w rozporządzeniu. Oczywiście najczęściej urlop okolicznościowy jest wykorzystywany w dniu pogrzebu czy narodzin dziecka ale często pracownik potrzebuje czasu na załatwienie formalności w urzędach i załatwienie innych spraw natury organizacyjnej. Dlatego nie zawsze urlop musi być wykorzystany w dniu uroczystości.
W niewielkich firmach, gdzie pracownicy "wiedzą o sobie wszystko", często pracodawca nie wymaga dokumentów potwierdzających zaistnienie okoliczności uprawniających do urlopu okolicznościowego, takich jak świadectwo urodzenia dziecka czy akt zgonu. Może się jednak zdarzyć, że kadry poproszą o taki dokument i pracownik powinien go dostarczyć.
Zwolnienie na pogrzeb innych bliskich osób, np. szwagra, bratowej, nie przysługuje. Pracownik nie może w związku z ich śmiercią domagać się zwolnienia od pracy. W takiej sytuacji, by uczestniczyć w pogrzebie bliskiej osoby, o której nie mówią przepisy, powinien poprosić pracodawcę o urlop wypoczynkowy.
Zwolnienie od pracy w związku z ważnymi okolicznościami z życia rodziny może trwać jeden bądź dwa dni. Wszystko zależy od tego, z kim związane są okoliczności dające prawo do urlopu okolicznościowego. Zasada jest prosta - im bliższa osoba, tym dłuższe zwolnienie.
Zwolnienie od pracy w związki z ważnymi okolicznościami rodzinnymi jest płatne. Pracownik za jego czas otrzymuje wynagrodzenie liczone według zasad określonych w przepisach określających zasady obliczenia tzw. wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
 Urlopy wychowawcze Urlop wychowawczy
Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie umowy o pracę
urlop zdrowotny dla nauczycieli wnioski i pisma
urlopy macierzyńskie. W 2007 roku urlop
Urlop a umowa na czas określony
urlop bezpłatny, a umowa zlecenie
urlop bezplatny a wypoczynkowy nauczyciela
Urlop macierzynski a umowa zlecenia
urlop na pisanie pracy magisterskiej
urlop bezplatny mlodocianego
urlop bezpłatny nauczyciela
urlop bezpłatny wzór
Urlop dla poratowania zdrowia
Urlop dodatkowy niepełnosprawnego
urlop dom do wynajecia
  • wlosy srednie cieniowane
  • daewoo cmc 1424x
  • trawa z ilawy ktora wybrac
  • windykacja naleBFnoB6ci czynszowych
  • ranking edonkey