Oglądasz posty znalezione dla słów: uroczystości szkolnych dla szkół podstawowych
Wiadomość
  Trwały ślad w historii
'Ruda - 900 lat historii'- taki tytuł nosi nowa publikacja, która jest ostatecznym i zarazem trwałym śladem opisującym, to, co działo się w Rudzie we wrześniu 2006 roku.

Jego promocja, na którą przybyło wielu zaproszonych gości, władze miasta i powiatu a także mieszkańcy Rudy odbyła się kilka dni temu w rudzkiej szkole podstawowej. Na uroczystości nie mogło naturalnie zabraknąć proboszcza rudzkiej parafii ks. Lechosława Szymanka, podkreślającego znaczenie historyczne tej publikacji, która jest pełnym zapisem referatów wygłoszonych na obu sesjach naukowych, które odybyły się na kilka dni przed głównymi uroczystościami. Wydawnictwo zawiera sporo zdjęć, które prezentują praktycznie całą historię tej podwieluńskiej miejscowości w tym naturalnie obszerny fotoreportaż z ubiegłorocznych uroczystości kościelnych związanych z konsekracją kościoła p. w. Św. Wojciecha oraz koronacją obrazu Matki Bożej Rudzkiej. Dodajmy, że autorem wielu zdjęć jest nasz redakcyjny kolega Mirosław Grabczak.

W organizację ubiegłorocznych obchodów bardzo zaangażowany był również radny miejski Jan Kępiński obecny naturalnie na tym uroczystym spotkaniu. W części artystycznej wystąpiła młodzież ze szkoły podstawowej Rudzie. Program artystyczny przygotowany został na naprawdę wysokim poziomie, co zresztą nie umknęło uwadze publiczności, która występy uczniów nagrodziła gromkimi brawami a w prezencie od UM dzieciaki otrzymały słodki upominek. Obszerne fragmenty tego programu zaprezentujemy w szkolnym magazynie Szortpress.

Źródło: http://www.tvk.wsm.wielun.pl
 
  ERA sponsoruje uzdolnione dzieci

Dzięki operatorowi ERA rzeczywiście, można więcej. Zwłaszcza, jeśli jest się szczególnie uzdolnionym uczniem szkoły podstawowej mazowieckiej wsi. Dzięki funduszom uzyskanym podczas “Szóstej Świątecznej Aukcji Charytatywnej”, zorganizowanej w grudniu 2007 w Polskiej Telefonii Cyfrowej, ponad 400 uczniów ma szansę otrzymać stypendia naukowe na 2 semestr roku szkolnego 2007/2008 oraz - po wakacjach - na cały rok szkolny 2008/2009.

W poniedziałek 17 marca br. w Szkole Podstawowej w Słubicach, w województwie mazowieckim, odbyła się uroczystość wręczenia pierwszych 43 stypendiów naukowych uzdolnionym uczniom ze szkół podstawowych w Świniarach, Piotrkówku i Słubicach oraz gimnazjum w Słubicach. Dzieci otrzymają 140 złotych miesięcznie, dzięki którym być może będą mogły rozwijać swoje zdolności.

W wakacje zaś 20 dzieci weźmie udział w warsztatach teatralnych. Będą one mogły rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

Polska Telefonia Cyfrowa i blisko 800 jej pracowników przekazali na ten cel ponad 120 tysięcy złotych.
  Primus Inter Pares  najlepsi brzescy uczniowie
12 czerwca br. w miejskim ratuszu wyróżniono uczniów brzeskich szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w mijającym roku szkolnym osiągnęli sukcesy zarówno w nauce, jak i godnie reprezentowali swoją szkołę i miasto w różnego rodzaju konkursach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Wyróżnienia otrzymali także rodzice tych uczniów oraz nauczyciele. Okolicznościowe listy gratulacyjne i kwiaty wręczali burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński oraz przewodniczący Rady Miejskiej – Mariusz Grochowski.
Zebrani podczas uroczystości mogli obejrzeć także program artystyczny, który przygotowali uczniowie i nauczyciele z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Brzegu.

więcej http://panorama.info.pl/i...d=1162&Itemid=1
  Jubileusz SP nr 4
W piątek odbyły się w Szkole Podstawowej nr 4 uroczystości jubileuszowe z okazji 40-lecia Szkoły.
Niewątpliwą ciekawostką są zamieszczone na naszym portalu fotokopie kronik szkolnych (łącznie 703 strony !) za okres od 1968 do 2008 roku. Jak zauważył to pewien czytelnik: "wiele wspomnień".
Zapraszam do podzielenia się wspomnieniami !

KRONIKI SZKOLNE
Jako ciekawostke podam, że być może uda się wykonać także fotokopie tzw. kronik klasowych.
 
  Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kłodzku
Witam Kaid
Też chodziłam do tej szkoły w latach 66-74 ale do klasy chyba "a" i wychowawczynią była p.Górna. Świadectw szkolnych na razie nie udało mi się odnaleźć do potwierdzenia nazwy.Skutecznie schowane żeby nie zgubić w trakcie licznych przeprowadzek i innych zawirowań. Nazwę kojarzę ze Szkołą Podstawową nr 3 ale zupełnie nie przypominam sobie żeby szkoła miała nadane imię Fryderyka Chopina - czy aby na pewno za naszych czasów to nastąpiło? Musiały się odbyć z tej okazji jakieś uroczystości, koncerty itd. A pamiętam uczestnictwo dość regularne w koncertach ( odbywały się w auli) organizowanych przez Filharmonię wałbrzyską.
Może masz zachowane jakieś zdjęcia z tamtych lat?
pozdrawiam Gemini ( aktualnie też z Wrocławia)
  Roman i jego urozmaicona wyobraźnia!
Do samodzielności i trafnego wyboru, w co się ubierać trzeba dorosnąć. W krajach zachodnich w niektórych szkołach mundurki są wizytówką szkoły i świadczą o jej elitarności. Jak młody człowiek kończy tam szkołę podstawową czy ogólniak to wówczas może decydować jak się będzie ubierać. U nas to niestety, zostało zaniedbane. A przed wojną, nawet po wojnie jeszcze (w latach 60) obowiązkiem było noszenie mudurka. Macie przykład - zobaczcie niektóre zdjęcia z uroczystości 60 lecia LE.
  Zagłębie Dąbrowskie i jego mieszkańcy w mediach.
4 czerwca – 20 rocznica pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce
Z inicjatywy Starosty Będzińskiego – Adama Lazara, w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych odbyło się szereg konkursów, których celem było przybliżenie dzieciom i młodzieży pojęcia demokracji oraz poznawania jej przejawów
w wymiarze Małej Ojczyzny oraz kształtowanie w edukacji młodego pokolenia poczucia tożsamości narodowej, postawy zaangażowania i odpowiedzialności za wspólne dobro. Starosta Będziński zaprasza uczestników konkursów, nauczycieli, dyrektorów szkół, władze miast i gmin Powiatu Będzińskiego oraz mieszkańców na uroczystość podsumowującą to przedsięwzięcie w dniu 4 czerwca 2009 r. o godz. 1000 w Sali 107 Starostwa Powiatowego
w Będzinie ul. Sączewskiego 6.

W programie:

* rozdanie nagród i dyplomów
* występ zespołu wokalnego z III LO im. C.K. Norwida w Będzinie
* wystawa pokonkursowa prac plastycznych na temat: „Moje wyobrażenie demokracji”
* wystawa pamiątek zorganizowana przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury
w Będzinie
* prelekcja pracownika naukowego IPN.

Serdecznie zapraszamy
Krystyna Antosik
- naczelnik WoiK

Małgorzata Piotrowiak
- doradca metodyczny
http://www.starostwo.bedz...2373&templId=31
  Moje nowe wizje
Tylko przyklasnąć Wspaniałe pomysły i każdy kolejny lepszy od poprzedniego Pochody pierwszomajowe pamiętam trochę jak przez mgłę, bo byłem wtedy gdzieś w I może II klasie szkoły podstawowej. Pamiętam wielki rozmach jaki im towarzyszył, staranne przygotowania nawet właśnie w szkołach podstawowych. Papierowe gołąbki na patykach, chorągiewki, flagi, uroczyste stroje Fajnie byłoby przypomnieć sobie te odległe dla mnie czasy, dla ludzi starszych może mniej odległe, a dla dzisiejszej młodziezy znane tylko z filmów. Jestem za, podpisuje się pod każdym pomysłem obiema ręcami i nogami
  Tyś.
***Nowa epoka życia

Jakie to dziwne...
czekałam na ten dzień od początku września... koniec nauki, codziennej harówki i wreszcie wakacje. A teraz...teraz chciałabym ten dzień odwlec... choć o chwilę...

stoję
na skraju jednej epoki a drugiej
w historii życia mojego
krótkiego
myślę
jak sobie poradzę
w nowej szkole
płaczę
tylko dlaczego?
łzy same się do oczu cisną...
boję się
zmian i rozdzielenia
z przyjaciółmi
słuchając wskazówek nauczycieli, rodziców

nagle
uroczystość dobiega końca
wszyscy się żegnają
z wielką nadzieją
że niedługo znów się spotkają
może i w innych klasach
może nawet innych szkołach
jednak przecież
przyjaźń przetrwa wszystko

A szkoła?
nigdy jej nie zapomnimy
ona kilka lat temu przyjęła
siedmioletnich zapłakanych szkrabów
ona
zna wszystkie nasze wybryki
często nie wykryte przez nauczycieli
ona
widziała jak dorastamy

I teraz chcę zwrócić uwagę
pewnej nauczycielce
twierdziła, iż dzisiejszej młodzieży
niepotrzebne przywiązanie
do szkoły, nauczycieli...

Dziś odpowiadam
myliła się Pani
idziemy dziś, niektórzy zapłakani
żegnać się ze Szkołą Podstawową

ale przecież zostaną
najpiękniejsze, lepszych nie można mieć
wspomnienia
z pierwszych lat edukacji
  25. Niedziela Zwykła - 23.09.2007.
¨ Informujemy rodziców z małymi dziećmi o możliwości uczestniczenia w niedziele w czasie dopołudniowych Mszy św. w kaplicy, gdzie jest zamontowany głośnik, a miejsce umożliwia bardziej swobodne zachowanie dzieci, właściwe dla pewnego wieku; takie rozwiązanie nie przeszkadza dorosłym w spokojnym uczestniczeniu we Mszy św. w kościele.
¨ Informujemy, że podobnie jak w ubiegłych latach, także w bieżącym roku szkolnym, t. j. w roku 2008 odbędzie się w naszym kościele uroczystość I. Komunii św. Termin spotkania rodziców: wtorek. 2. października o godz. 1845 w salce w klasztorze. Wszystkich zainteresowanych prosimy o obecność; chodzi bowiem o zsynchronizowanie daty i godziny z Niepubliczną Szkołą Podstawową „Absolwent”, która mieści się na terenie naszej Parafii.
¨ Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj po Mszy św. zbiórka do puszek na Katolicki Uniwersytet Lubelski w połączeniu za zbiórką na Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie.
¨ W liturgii Kościoła w piątek obchodzimy święto świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała.
  Szkoła Podstawowa w Mysiadle ul. Osiedlowa 4
Rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008 w SP w Mysiadle

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008 w Szkole Podstawowej w Mysiadle ul. Osiedlowa 4 rozpoczyna się o godz. 13.00. Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego 2007/2008 życzę uczniom i nauczycielom, radości, miłej zabawy oraz aby ten nowy rok szkolny, był czasem zdobywania kolejnych etapów wiedzy oraz zawierania nowych przyjaźni.
  Radosne pomysły wesołego Romka
Skąd to ujadanie? Przecież Romek jeszcze nic nie popełnił

I stało się, popełnił. Jest już zalecenie wesołego Romka odnośnie uroczystości szkolnych i nauki Hymnu Narodowego. J tam nie mam nic przeciwko hynmowi, ale już planuje zakładanie szkół niekoedukacyjnych, umundurowania i powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej, ze nie wspomnę o programie "zero tolerancji"
  SP 1
200 lat jedynki

08.12.2008

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Łodzi świętuje dziś jubileusz 200-lecia istnienia. Uroczystość z udziałem uczniów, pedagogów i rodziców rozpocznie się o godz. 14 w Teatrze im. S. Jaracza. Szkoła ma bogatą tradycję, w czasie II wojny nauczyciele organizowali tajne nauczanie i z narażeniem życia przechowywali szkolny sztandar. Jedynka jako jedna z pierwszych wprowadziła w latach 80. laboratorium językowe, a na początku lat 90. pracownię komputerową.

(mp.) - POLSKA Dziennik Łódzki
  SP 1
2008-12-08

200 lat „1”

Najstarsza szkoła w mieście, kontynuatorka tradycji pierwszej łódzkiej szkółki elementarnej obchodzi jubileusz 200-lecia istnienia. Mowa o Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza mieszczącej się obecnie przy ul. Sterlinga 24.

Dziś uczniowie i absolwenci, grono pedagogiczne, rodzice, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przyjaciele placówki spotkali się na „urodzinach jedynki” w Teatrze im. S. Jaracza. W imieniu łódzkiej Rady Miejskiej życzenia całej społeczności SP nr 1 złożył przewodniczący Tomasz Kacprzak. List gratulacyjny przesłał prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

- 200 lat to wyzwanie i zobowiązanie. W naszej szkole pielęgnujemy tradycję, staramy się dawać poczucie bezpieczeństwa i pilnujemy porządku – mówiła podczas uroczystości dyrektor SP nr 1 Mirosława Marciniak – Nasze szkolne więzi są bardzo silne. Z radością i pasją w szkolnym życiu uczestniczą ci, którzy dawno wyrośli ze szkolnych mundurków. Odwiedzają nas dawni uczniowie, ich dzieci są dziś naszymi wychowankami.

Pierwsza wzmianka o łódzkiej szkółce elementarnej mówi, że założono ją 18 października 1808 roku. W ciągu 200 lat istnienia szkoła była wielokrotnie przenoszona do różnych budynków w całym mieście, miała też przerwy w swej edukacyjnej działalności. Obecnie w SP nr 1 w dziewiętnastu klasach uczy się prawie 500 uczniów. Wiedzę zdobywają pod okiem 38 pedagogów. Szkoła jest członkiem – założycielem Stowarzyszenia Szkół Europejskich o Długoletniej Tradycji. (M.Ka.)

ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.pl
  To już pierwszaki
W dniu 27 września w Szkole Podstawowej nr 5 odbyło się uroczyste pasowanie uczniów na pierwszoklasistów. W największej szkole podstawowej miasta naukę w klasach pierwszych rozpoczyna w br. szkolnym 122 uczniów, a w całym mieście 775. Aktu pasowania -po przygotowanym z udziałem pierwszaków! programie artystycznym w obecności burmistrza , Rady Pedagogicznej oraz licznie zgromadzonych rodziców dokonała Dyrektor Szkoły Marlena Dzierka wraz z zastępcami Przemysławą Korneluk i Andrzejem Weychanem.

Roman Latosiński
Naczelnik Wydziału Promocji i Informacji UM
  Początek roku w DSP Tęcza
W Dwujęzycznej Szkole Podstawowej „Tęcza" w Zgorzelcu, rozpoczęto uroczyście nowy rok szkolny pod kierownictwem Dyrektor Janiny Rymanowskiej. Słowo wstępne wygłosiła również Katarzyna Hübner - prezes organu prowadzącego szkołę -DPFA Europrymus. Licznie przybyli na uroczystość rodzice, dziadkowie oraz zaproszeni goście: Roman Brodniak - poseł na sejm, Kazimierz Szczech - wicestarosta zgorzelecki, Bogusław Białoń - sekretarz powiatu zgorzeleckiego, Barbara Majecka - naczelnik wydziału edukacji w UM w Zgorzelcu oraz Władysław Wróblewski - przewodniczący Komisji Oświaty w UM w Zgorzelcu oraz Christine Möckel - kierownik Wydziału Współpracy Międzynarodowej DPFA Akademiegruppe.
Nowi uczniowie i goście zostali przywitani dwujęzycznie przez pięcioro uczniów drugiej klasy, którzy również w języku polskim i niemieckim przygotowali program uroczystości. Nowi uczniowie otrzymali od starszych kolegów baloniki ze swoim imieniem a od Dyrektor dyplom oraz „Zuckertüte" z łakociami.
Następnie uczniowie, rodzice i goście udali się do nowych, pięknie wyremontowanych pomieszczeń, gdzie wspólnie mogli obejrzeć nowe klasy oraz poczęstować się tortem ze zdjęciem szkoły.
Uczniom, rodzicom oraz gronu pedagogicznemu życzymy samych sukcesów w nowym roku szkolnym!

Na podstawie: http://www.gazetaregionalna.pl
  Politpoprawny terror w brytyjskiej szkole
Uczniowie zmuszeni do przebrania się za muzułmanów

Uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej w Lye w Anglii zostali zmuszeni do przebrania się za muzułmanów i odbycia uroczystego apelu z okazji końca ramadanu - pisze portal ChristianPost.com.

Wśród 257 wychowanków szkoły nie ma żadnego muzułmanina, a w gronie 41-osobowej kadry nauczycielskiej islam wyznają dwie osoby-nauczyciel pracujący na pół etatu i jedna stażystka. Szkoła zorganizowała imprezę, by "promować tolerancję i wielokulturowość społeczeństwa brytyjskiego".

Krewny jednego z nauczycieli twierdzi, że imprezę zorganizowano szantażując opornych członków ciała pedagogicznego. Działało to na zasadzie: jeśli nie włączysz się w organizację apelu, to jesteś rasistą. A za takie oskarżenie można stracić pracę. Nie wszystkim się to podobało, ale cóż, robili, bo musieli - mówi.

Uroczystość zakończenia ramadanu rozpoczęła się porannym zgromadzeniem wszystkich uczniów w auli szkoły, natomiast po południu odbyło się party tylko dla kobiet - żeby przypomnieć zasadę, iż w islamie mężczyźni i kobiety świętują osobno.


http://wiadomosci.wp.pl/w...=1194464278.212

Kurwa, nawet nie wiem jak to skomentować. Tolerancjonistyczny reżim w miejsce Świąt Bożego Narodzenia (a raczej Holyday - bardziej na czasie) niedługo umieści ramadan, w szkołach będą wisieć półksiężyce a kobiety będą musiały zapierdalać w kwefach. Trza szykować Białą Rewolucję
  Ekonomia - Czy warto ?

To się w najbliższej przyszłości ma zmienić, tak że profesorowie będą mogli
uczyć w (chyba) 2-och szkołach góra. Pieniążki się dodatkowe pojawią i
szkoły państwowe zatrzymają swoich najlepszych wykładowców. Poza tym w
prywatnych szkołach często jest tak, że profesorowie JEDYNIE figurują w
spisie wykładowców, ale żaden ze studentów nie widział ich częściej niż dwa
razy do roku ;)
!!!


Co sie ma zmienić? idziesz na ekonomie a podstawowej zeczy nie wiesz.

jestem akurat absolwentem AE poznan i tak sie składa ze na podyplomowe studia
to sie zapisałem na wsb a nie na ae bo mam dość tego ze wykładowcy odwalają
pańszczyzne, a w dziekanacie traktują jak zło konieczne. potrafią nawet cie
nie wpuscic do biura bo "koleżanka ma imieniy i mamy uroczystosć"
tyle tylko ze ta renoma tej uczelni sie trzyma na rynku i to jest to ze potem
wszyscy najlepsi sie tam pchaja jednakze samo studiowanie jest rozczarowujące

Owa "lepszość" jest rozległą kwestią. Wystarczy zacząć jednak od samego
początku - rekrutacji. Na prywatną uczelnię w większość wypadków o przyjęciu
na studia decyduje kolejność zgłoszeń. Gdzie logika wybierania najlepszych
tak jak na uczelniach państwowych. Zapewne zaraz pojawi się argument o tych
studentach którzy do państwowej szkoły dostali się po znajomościach.
Owszem - zdarza się, jednak skala tego zjawiska w tym przykładzie jest na
tyle nieistotna, że nie warto jej w ogóle poruszać.


pojawi sie taki argument ze to nie szkoła decuduje jakim bedziesz studentem
tylko ty

Pozdrawiam
losten

pozdrawiam,
coach


--
Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -http://www.gazeta.pl/usenet/

  Najaktywniejsze Szkolne Koło Turystyczne 2007 roku
14 stycznia 2007r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzesku odbyło się podsumowanie VIII edycji konkursu na „Najaktywniejsze Szkolne Koło Turystyczne 2007 roku”. Oficjalnego otwarcia i powitania zaproszonych gości dokonała dyrektor szkoły Małgorzata Jasion. Dużo ciepłych słów o działalności PTTK w regionie pyrzyckim wraz z życzeniami w Nowym Roku złożyli: Burmistrz Pyrzyc Kazimierz Lipiński, Starosta Pyrzycki Wiktor Tołoczko i Jerzy Winsze – prezes Regionalnego Oddziału PTTK w Szczecinie.

W dalszej części przedstawiona została przez pana Wojciecha Zalewskiego prezentacja multimedialne podsumowująca rok turystyczny 2007. Część artystyczną prowadził chór szkolny pod kierunkiem pani Beaty Hedzielskiej. Przypomniane zostały także najważniejsze zagadnienia regulaminu konkursu oraz punktacja zdobyta przez poszczególne koła turystyczne. W ostatniej części programu zostały ogłoszone oficjalne wyniki konkursu oraz wręczone nagrody i wyróżnienia. Fundatorami pucharów i nagród byli: Burmistrz Pyrzyc Kazimierz Lipiński , Zarząd PTTK w Szczecinie, ,Starosta Pyrzycki Wiktor Tołoczko oraz Burmistrz Lipian Krzysztof Boguszewski. Pomysłodawcą projektów pucharów i tabliczek był Wojciech Zalewski nauczyciel w SP Brzesko.

Po oficjalnej części można było obejrzeć wystawę promującą idee turystyki w regionie pyrzyckim, którą przygotowało Szkolne Koło Turystyczne w Brzesku oraz kolekcję sprzętu kolarskiego Ireneusza Czaboćko.

W uroczystości brały udział władze gminy , powiatu, dyrektorzy szkół gminy i powiatu oraz opiekunowie szkolnych kół PTTK Ziemi Pyrzyckiej.

Wyniki klasyfikacji punktowej.

Równorzędne I miejsce zajęły:
Szkoła Podstawowa w Brzesku i Zespół Szkół w Lipianach z 4250 pkt.

Na kolejnych pozycjach znalazły się kolejno:

SP nr 2 w Pyrzycach – 4150 pkt,
Publiczne Gimnazjum w Pyrzycach – 3750 pkt,
Szkoła Podstawowa w Mielęcinie –3750 pkt,
Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Pyrzycach – 3550 pkt,
Szkoła Podstawowa w Żabowie - 2900 pkt,
Szkoła Podstawowa w Okunicy – 1900 pkt,
O.R.E.W Nowielin – 1700 pkt,
Dom Dziecka w Czernicach – 750 pkt,
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowielinie – 300pkt.

źródło: pyrzyce.um.gov.pl
  Hall wprowadza szkolny komunizm
Nie generalizujmy, większość nauczycieli szkół podstawowych jest za tym, aby dziecko sześcioletnie zostało w przedszkolu, gdyż tam są nauczyciele odpowiednio przygotowani do pracy z małymi dziećmi. To nie nam zależy na tym, aby obniżyć wiek dziecka, rozpoczynającego naukę szkolną.
Jestem nauczycielem o 25-letnim stażu pracy i zawsze liczyłam się ze zdaniem rodziców moich uczniów. Wszelkie innowacje w kierunku rozwoju indywidualności każdego dziecka omawiałam najpierw z rodzicami. Każdą uroczystość szkolną również konsultujemy z rodzicami. Mają oni w każdym momencie wgląd do dokumentacji szkolnej i indywidualnej każdego nauczyciela. Kalendarz imprez i uroczystości szkolnych jest ustalany wspólnie z rodzicami. Czytając propozycje minister edukacji nie spostrzegłam takich obwarowań, które dostrzega p. Paweł Toboła-Pertkiewicz.
A już najbardziej krzywdzący jest dla mnie jego osąd: Dlaczego oni to robią? Bo chcą mieć dla siebie więcej gwarancji miejsc pracy, większe zarobki - a to nie ma nic wspólnego z dobrem dzieci.
A może ktoś porozmawia z samymi nauczycielami. Jeżeli chcemy wyższych pensji to, gdyby ktoś się zastanowił, należą się nam one. Jestem nauczycielem dyplomowanym, przez media roztrąbione, że najdroższym, w ciągłej gotowości pracy poza godzinami. Ktoś mądry powiedział, że przecież pani wraca do domu czasami po trzech godzinach. w pewnym sensie ma rację, gdyż tak to widzi. Jednakże kiedy zasuwam do pracy po południu to tego chyba nikt nie zauważa. Kiedyś nasz poprzedni wójt kazał założyć zeszyty z dokładnym obliczeniem czasu, w którym pracujemy. Większość nauczycieli udowodniła, że tygodniowo pracujemy ponad 60 h. Pytam się, czy ktoś o tym wie. Gdzie jest druga taka praca, gdzie ciągle jesteśmy sponsorami naszych działań, podjętych z dziećmi. Tachane do szkoły drogie pomoce, materiały plastyczne etc. Jeżeli chcemy przeprowadzić z dziećmi ciekawa lekcje to robimy to najczęściej za własne pieniądze. A gdzie pieniądze na ciągłe dokształcanie. Nie chcemy, aby nauczanie dziećmi zatrzymało się na średniowieczu, stąd poszukiwanie nowoczesnych dróg dotarcia do dziecka, a poza tym dobry nauczyciel to taki, który dba o swój samorozwój.
Mam nadzieje, że moje słowa trochę rozświetliły sytuację nauczyciela w Polsce, więc może nadszedł w końcu czas szacunku dla nas. Kiedy rozglądnięcie się wokół siebie to gwarantuję, że takich nauczycieli dostrzeżecie.
Pozdrowienia od nauczyciela
A jeżeli komuś nie odpowiadamy my nauczyciele to zachęcam do www.edukacjadomowa.piasta.pl (wspaniała sprawa).
  gmina z ,,klasą"-słowniki w dłonie
Czytam na stronie prowadzonej przez gminę o sporcie w szkołach i...skóra mi cierpnie!
Litości-urzednicy,władzo, słowniki ortograficzne w dłonie. Ludzie ,,czytajooo i kumajooo" i wstydzą się za was.Gdzie cenzura?

Strona 1 z 2

16.10.2008 w Hali Sportowo-Widowiskowej OLIMPIA w Babimoście odbyło się podsumowanie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży województwa lubuskiego w ramach: „Lubuskiej Olimpiady Młodzieży” za rok szkolny 2007/2008. Na uroczystość przybyli nauczyciele wychowania fizycznego, dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych a także przedstawiciele samorządów gminnych, miejskich i powiatowych. Wyróżnienia otrzymały pierwsze szóstki w każdej kategorii. Gości i młodzież gimnazjum uczestniczącą w uroczystości powitał Burmistrz Babimostu Bernard Radny oraz Prezes Lubuskiego Szkolnego Związku Sportowego „Ziemia Lubuska” Zbigniew Bermes. Program uświetnił występ folklorystycznej kapeli koźlarskiej złożonej z uzdolnionej muzycznie młodzieży Nowego Kramska, Podmokli i Lasek. Podsumowanie prowadził Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Babimoście Zdzisław Krupa.

Podsumowanie Lubuskiej Olimpiady Młodzieży '2008

Strona 2 z 2
W kategorii gimnazjów klasyfikacja generalna przedstawia się następująco:
I miejsce Gimnazjum w Babimoście a kolejne miejsca zajęły Gimnazjum nr 3 w Żarach, Gimnazjum w Sulęcinie, ZS w Sulechowie, Gimnazjum w Rzepinie i PG nr 1 w Gubinie. Sklasyfikowano 106 gimnazjów.

W klasyfikacji generalnej szkół ponad gimnazjalnych kolejność była następująca: I miejsce Liceum Ogólnokształcące w Żarach, a miejsca kolejne zajęły: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku, I Liceum Ogólnokształcące w Sulęcinie, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie i Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp. W tej kategorii sklasyfikowano 67 szkół.

W klasyfikacji generalnej powiatów: zwyciężyły: Żary, przed powiatem Zielona Góra /ziemski/, Żaganiem, Krosnem Odrzańskim, Nową Solą i Świebodzinem.

W klasyfikacji generalnej miast zwyciężyły Żary, przed Zieloną Górą, Sulechowem, Gorzowem Wlkp. Gubinem i Świebodzinem.

W klasyfikacji generalnej gmin zwyciężył Babimost, kolejne miejsca zajęły: Rzepin, Drezdenko, Trzciel, Korzuchów i Witnica.

Pamiątkowe gadżety z rąk Burmistrza Bernarda Radnego otrzymali także członkowie zarządu Lubuskiego Szkolnego Związku Sportowego.

«« start « poprz. 1 2 nast. » koniec »»

WSTECZ
  Mundurki
Ja z mundurkami nie mam problemu, ale dlaczego musi to być dekretowane centralnie? Nie wystarczyło wdrożyć oryginalnego pomysłu, czyli dawanie szkołom (dyrektorom, radom rodziców, itp.) wolnej ręki we wprowadzaniu ich? Ja rozumiem, że nie jestem taki mądry jak pan Giertych, ale może jednak wypadałoby uznać fakt, że większość rodziców jest dorosła i umie podejmować własne decyzje?
Panie Szymonie, jestem ojcem dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym, pochodzę z rodziny nauczycielskiej, więc co nieco wiem jak funkcjonuje polska szkoła i jak funkcjonują w niej uczniowie, nauczyciele, rodzice i dyrekcja. Bez tzw. wytycznych z góry mundurków w szkołach po prostu by nie było!
Pamiętam ubiegłoroczną I Komunię św. mojej córci, a właściwie zebrania rodziców przed tą uroczystością. Gdyby katechetka odgórnie nie narzuciła (po burzliwej dyskusji), że alby dla chłopców będą za 80 zł z firmy X, a sukienki dla dziewcząt po 110 zł z firmy Y, że będzie dwóch operatorów wideo i dwóch fotografów, to pewnie albo komunii by nie było, albo dzieci poszłyby do niej jedne nagie i bose, a drugie w strojach od Armaniego.
Najciekawsza zaś była już końcówka dyskusji, gdzie większość rodziców dziewczynek zgodziła się, by nasze "komunistki" nie miały rękawiczek. Na takie pstanowienie wstaje jedna pani (myślałem, że pracuje na bazarze Różyckiego, ale okazało się, że jest dr. pedagogiki) i jak nie wydrze gęby: "A MOJA CÓRKA I TAK PÓJDZIE W RĘKAWICZKACH!!!!".
I podobnie jest z mundurkami. Odgórnie narzucone, muszą być noszone. A jakby zostawić sprawę w rękach rodziców, to nadal w szkołach (podstawowych i gimnazjach), królowałby goły brzuch z pępkiem ozdobionym kolczykiem.
  Obiekty Edukacyjne
ujawnila?? na stronie www wszystko pisze
z tą historią poczekam, aż ukaze sie nasz pierwszy numer gazetki szkolnej bo tam cos bedzie na ten temat

Dodano po 121 godzinach 26 minutach:

SZKOŁA Z PRZESZŁOŚCIĄ

Na pewno każdy zabrzanin zna duży budynek mieszczący się przy ulicy Wajdy. Trudno go nie zauważyć, spiesząc się ulicą Goethego na autobus. Czy wiecie, że ten budynek ma już prawie 100 lat?

Uroczyste otwarcie szkoły nastąpiło w roki 1910. Jednak historia szkoły zaczyna się wcześniej, bo już w 1907 roku. Wtedy władze gminy Zabrze postanowiły wybudować nową szkołę przy ulicy, która nosił wówczas nazwę Redena. W tym celu zakupione zostały nieruchomości o powierzchni 5068 m² od czterech właścicieli: Carla Wolffa, Johanna Pozińskiego, Juliusza Blumenthalla oraz Lohla Landau i Georgsa Schalscha za łączną, oszałamiającą kwotę 114000 marek. Koszt budowy też nieźle nadszarpnął ówczesny budżet gminy, a wyniósł 220000 marek. Nic dziwnego. Jak na owe czasy budynek był niezwykle nowoczesny – posiadał centralne ogrzewanie parowe i prysznice dla dzieci.
Oczywiście naówczas nie znano jeszcze dobrodziejstw koedukacji, budynek podzielono więc na szkołę żeńską (skrzydło północne) i męską (skrzydło południowe).
W czasie II wojny światowej budynek zmieniono na szpital wojskowy, jednak tuż po zakończeniu wojny w 1945 roku wznowiono naukę w dwóch szkołach – męskiej nr 13 i żeńskiej nr 14. w pierwszych latach powojennych praca nauczycieli była bardzo ciężka. Brak było podręczników szkolnych, dzienników lekcyjnych, a klasy liczyły 50 – 60 osób. Do tego dochodziły typowe problemy wychowawcze: „Karność w szkole jest haniebna, młodzież zupełnie nie ułożona, brutalna, w czasie przerw gwiżdże nie wiadomo dlaczego” – odnotowała jedna z kronik szkolnych. Jak widać w pewnych sprawach niedużo się zmienia…
Idąc z duchem czasu, w roku 1945 zamiast szkoły żeńskiej i męskiej otwarto dwie szkoły koedukacyjne – nr 13 i nr 14. Ta druga przestała istnieć w roku 1972.
Pozostała Szkoła Podstawowa nr 13 przyjęła imię Górnika Polskiego.
Do najsłynniejszych uczniów, choć nie absolwentów SP 13 należą: Janusz Gajos i Aleksander Hall. Natomiast szkołę tę ukończył Krystian Zimerman.
W roku 1999 w budynku przy ulicy Wajdy 7 zaczęło funkcjonować Gimnazjum nr 13.
Od tego roku szkolnego (2005/2006) w budynku tym ma swoją siedzibę Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13 im. Marii Skłodowskiej - Curie, w skład którego wchodzą Gimnazjum nr 13, Gimnazjum nr 27 oraz VI Liceum Ogólnokształcące

artykul udostepniony przez redackje szkolnej gazetki
  podsumowanie współzawodnictwa
Dnia 7 grudnia 2005 r. w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się uroczyste podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół województwa opolskiego za rok szkolny 2004/2005.
We współzawodnictwie sportowym w finałach wojewódzkich i zawodach ogólnopolskich Szkolnego Związku Sportowego wzięło udział 255 szkół: 106 szkół podstawowych, 80 gimnazjów i 63 szkoły ponadgimnazjalne.
Obok zaproszonych dyrektorów i nauczycieli wychowania fizycznego wyróżnionych szkół, uroczystość uświetnili swoją obecnością marszałek woj.opolskiego Grzegorz Kubat, kurator Oświaty i Wychowania Aleksander Iszczuk, Przewodnicy Rady Wojewódzkiej LZS Władysław Czaczka i sekretarz WSZS w Opolu Włodzimierz Gos. .
W klasyfikacji szkół ze środowiska wiejskiego ogromny sukces odniosła Publiczna Szkoła Podstawowa w Olszance, która uzyskując 39 pkt. zajęła I miejsce w województwie. Na tak wysoką pozycję złożyły się wyniki uzyskane przez szkołę w wiodącej dyscyplinie sportowej - tenisie stołowym. Drużyny dziewcząt w ubiegłym roku szkolnym zdobyły mistrzostwo województwa w kategorii kl.IV i młodszych i w kategorii kl.V-VI w turniejach woj. o Puchar Przewodniczącego WSZS w Opolu. Również bezkonkurencyjne okazały się w Finale Wojew. Drużynowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej, gdzie również zajęły I miejsce. W klasyfikacji indywidualnej mistrzostwo województwa zdobyła Jagoda Kawula, a jej koleżanka z drużyny wywalczyła III miejsce.
W młodszej kategorii wiekowej Katarzyna Iwasyszyn również zdobyła złoty medal.
Drużyna z Olszanki reprezentowała wojew. opolskie na Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych, które odbyły się w Brzegu Dolnym.
Za te osiągnięcia szkoła została uhonorowana pamiątkowym pucharem, który został wręczony dyrektorowi PZSzP w Olszance pani Dorocie Woźniakowskiej przez marszałka woj. Grzegorza Kubata, kuratora Oświaty i Wychowania Aleksandra Iszczuka i przewodniczącego Rady Woj. LZS Władysława Czaczkę. Szkoła również otrzymała sprzęt sportowy ufundowany przez marszałka województwa. W poprzednim podsumowaniu współzawodnictwa sportowego PSP w Olszance równie zajęła wysokie II miejsce w województwie.
W klasyfikacji gimnazjów ze środowiska wiejskiego na ponad 80 sklasyfikowanych szkół gimnazjalnych PG w Olszance za jęło IX miejsce plasując się tym wynikiem w czołówce województwa. Uczniowie gimnazjum-Łukasz Pańkowski zajął II miejsce w biegu na 1000 m, a Karol Oliwa III miejsce w rzucie oszczepem podczas Finału Wojewódzkiego Gimnazjady w lekkiej atletyce. Tak dobre wyniki uzyskane w sporcie szkolnym nie byłyby możliwe bez zaangażowania nauczycieli wychowania fizycznego - Stanisława Smogorzewskiego, Dariusza Ilów, Mariusza Oliwy, uczniów, Dyrekcji, rodziców oraz wsparcia finansowego Rady Rodziców przy PZSzP w Olszance.
  [14.10.2006r.] 40-lecie szkoły
Jubileusz 40-lecia placówki oświatowej mieszczącej się przy ul. Monte Cassino w Brzegu odbył się 14 października br. Obecnie w tym budynku znajduje się Publiczne Gimnazjum nr 3, dawniej była tu Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele garnizonowym, po której zebrani przeszli do szkoły, gdzie poświęcono i odsłonięto pamiątkową tablicę z napisem: "9 to liczba szczęśliwa, jak szczęśliwy nauki czas." Wśród uczestników uroczystości byli m.in. byli i obecni dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy i uczniowie placówki. Władze miejskie reprezentował burmistrz Wojciech Huczyński, zresztą absolwent "dziewiątki".
Po odsłonięciu znajdującej się w korytarzu przy wejściu do szkoły tablicy, zebrani przeszli do sali gimnastycznej, gdzie obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów PG nr 3. Chwilę później dyrektor gimnazjum Jerzy Wrębiak wręczył pedagogom nauczycielom i pracownikom szkoły nagrody z okazji Dnia Nauczyciela.
Następnie nadszedł czas wspomnień. Głos zabierali m.in. byli pracownicy placówki z Panem Zenonem Turczakiem (pierwszym dyrektorem "dziewiątki") na czele. Mówił on m.in. o tym, jak jednolity kolektyw stanowili pracownicy szkoły. Z kolei burmistrz Wojciech Huczyński wyraźnie wzruszony wspominał swoje szkolne czasy w murach tej placówki. - To także dzięki temu, że tutaj miałem tak wspaniałych nauczycieli, moje losy potoczyły się tak, że dzisiaj jestem burmistrzem miasta - mówił.
Po części oficjalnej w szkolnych kuluarach dyskusjom i wspomnieniom nie było końca.

Sławomir Mordka
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu
  Biskupiecki Kalendarz
K O M U N I K A T__O R G A N I Z A C Y J N Y

Mistrzostw Województwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadpodstawowych

Cel:
1. Popularyzacja biegania wśród młodzieży
2. Umożliwienie młodzieży współzawodnictwa i samorealizacji w sporcie.
Termin i miejsce:
1. 17.10.2007 r. /środa/ godz. 10.00 – uroczyste otwarcie
2. Stadion Miejski w Biskupcu /powiat olsztyński/, ul. Wiosenna
Organizatorzy:
1. Urząd Miasta Biskupiec
2. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
3. Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty
4. Ministerstwo Sportu
5. Warmińsko-Mazurska Federacja Sportu w Olsztynie
6. Biskupiecki Szkolny Związek Sportowy
7. Rada Miejsko-Gminna Zrzeszenia LZS w Biskupcu
8. Warmińsko-Mazurski Szkolny Związek Sportowy
9. Biskupiecki Klub Sportowy „Tęcza”
10. Gimnazjum Nr 1 w Biskupcu
Uczestnictwo:
Patrz Regulamin str 21 /SP/, str. 34 /Gim/, str. 45/46 /SPG/ - Wojewódzki Kalendarz Szkolnych Imprez Sportowych 2007/2008.
Rozpoczęcie biegów o godz. 10.15
Zgłoszenia.
O udziale szkoły w zawodach należy powiadomić:
Kol. Dariusz Marchlewski tel. Kom. 0607213029 lub e-mail: dariuszmarchlewski@o2.pl
Nagrody:
Za m-ca 1 – 3 medale, 1 – 6 puchary, 1 – 10 dyplomy.
Finansowanie:
Koszty organizacyjne pokrywają organizatorzy, a koszty udziału szkól pokrywają jednostki delegujące.
Postanowienia końcowe.
Przed rozpoczęciem zawodów należy złożyć u organizatora listę startujących podpisaną przez dyrektora szkoły i nauczyciela wf.
Startujący w zawodach powinni posiadać na koszulkach wyraźne numery startowe i nazwę szkoły.
Zawodniczka/ik kończący sztafetę dodatkowo powinien posiadać przypiętą do koszulki kolorową wstążkę. Wszyscy zawodnicy/czki startują bez kolców ze swoją pałeczką sztafetową. Organizator nie zapewnia pałeczek sztafetowych.
Wszelkie informacje dot. w/w zawodów zawarte są i aktualizowane będą na stronie www.szs.olsztyn.pl

Wiceprzewodniczący W-M SZS
Wacław Wasiela
  Biskupiecki Kalendarz
KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY
MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH DLA KLAS IV, V, VI
SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ORAZ MŁODZIEŻY SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH I SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

I. Cel.
1. Popularyzacja biegania wśród młodzieży szkolnej.
2. Umożliwienie młodzieży współzawodnictwa i samorealizacji w sporcie.

II. Termin i miejsce.
1. 28.04.2008 r.(poniedziałek) godz. 10.00 – uroczyste otwarcie
2. Stadion w Biskupcu (powiat olsztyński), ul. Wiosenna 1a.

III. Organizator:
Warmińsko-Mazurski Szkolny Zwiazek Sportowy.
IV. Wwspółorganizatorzy”:
1.Urząd Miejski w Biskupcu.
2. Biskupiecki Szkolny Związek Sportowy.
3. Rada Miejsko-Gminna Zrzeszenia LZS w Biskupcu
4. BKS „Tęcza” Biskupiec.
5. Biskupiecka Rada Sportu
6. Gimnazjum Nr w Biskupcu

IV. Uczestnictwo.
Patrz: regulamin str. 19, 20, 35, 47 Wojewódzki Kalendarz Szkolnych Imprez Sportowych 2007/08.
V. Rozpoczęcie biegów:
VI.
Szkoły Podstawowe – godz. 10.20
Gimnazja – godz. 11.50
Szkoły Ponadgimnmazjalne – godz 12.20

VI. Zgłoszenia.
O udziale szkoły w zawodach należy powiadomić telefonicznie: Dariusz Marchlewski
tel. 089 715 31 86 lub 0607 213 029.

VII. Nagrody.
Za miejsca 1-3 medale; 1-6 puchary; 1-10 dyplomy.

VII. Zasady finansowania.

Koszty organizacyjne pokrywają organizatorzy, a koszty udziału szkół pokrywają jednostki delegujące.
Zawody są dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Wojewówdztwa Warmińsko-mazurskiego.

IX. Postanowienia końcowe.
Przed rozpoczęciem imprezy należy złożyć w biurze zawodów listę startujących podpisaną przez dyrektora szkoły i nauczyciela w-f.
Startujący w zawodach powinni posiadać na koszulkach wyraźne numery startowe i nazwę szkoły. Zawodniczka/ik kończący sztafetę dodatkowo powinien posiadać przypiętą
do koszulki kolorową wstążkę. Wszyscy zawodnicy startują bez kolców ze swoją pałeczką sztafetową. Organizator nie zapewnia pałeczek sztafetowych.
Wszelkie informacje związane z ww imprezą zawarte są i aktualizowane będą na stronie www.szs.olsztyn.pl .

Wiceprzewodniczący
Warmińsko-Mazurskiego SZS
Wacław Wasiela
  Krzysiek Socha - "Pismak Roku 2008"
Krzysiek Socha z klasy Ib LO w Jeżowem został "Pismakiem Roku 2008", czyli najlepszym szkolnym dziennikarzem w Polsce. Takich dziennikarzy w całej Polsce jest tylko 11. Zadecydowali o tym jurorzy najbardziej w tej chwili prestiżowego konkursu gazetek - XIII Ogólnopolskiego Konkursu Gazetek Szkolnych "Forum Pismaków 2008" w Wałbrzychu. O werdykcie zadecydowali przede wszystkich dziennikarze i pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Umiejętności w Poznaniu. Tam też pod koniec marca nastąpi uroczystość wręczenia nagród, a tytułem "Pismaka Roku 2008: może się Krzysiek w różnych okolicznościach posługiwać. Oto grono najlepszych dziennikarzy szkolnych w Polsce, tytuły gazetek i nazwy szkół, z których pochodzą:
Magdalena Pilawa, "Świat Trójki", Szkoła Podstawowa w Jelczu – Laskowicach
Piotr Dobrowolski, "Mig 13", Gimnazjum nr 13 w Wałbrzychu
Maciej Radoszko, "Echa z MDK-a”, MDK we Wrocławiu
Bartek Heliński, "Zbliżenia", VI Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie
Anna Kopcińska, "Tak!", I LO w Łukowie
Katarzyna Koślacz, "Tak!", I LO w Łukowie
Tomek Leśniak, "Osa", II LO w Tychach
Michał Łabędź, "Peryskop", I LO w Wadowicach
Krzysztof Socha, "Post scriptum", Zespół Szkół w Jeżowem
Filip Stańczyk, "Dyszka", X LO we Wrocławiu
Radomir Wit, "Generatio", ZSO 5 we Wrocławiu

Krzysiek Socha jest jedynym "Pismakiem" z Podkarpacia. Portal "wiadomosci24.pl" przeprowadza dodatkowy konkurs internetowy na najlepszy tekst, mozna więc wziąć udział w głosowaniu na tekst Krzyśka, przeczytać ten tekst i pozostałe teksty "Pismaków 2008". By wziąć udział w głosowaniu, wpisać uwagę pod tekstem, trzeba się zalogować na tym portalu. Informacje o tym konkursie można znaleźć także na stronie "Forum Pismaków". Link do strony "Pismaków' na portalu "wiadompsci24" można znaleźc także na forum Zespołu Szkół w Jeżowem (gazetki szkolnej).
Zachęcam do głosowania na Krzyśka!
  II Fest. Śpiewająca Polska-Filharmonia-10.XI.2008 Warszawa
10 listopada 2008 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się II Festiwal Ogólnopolskiego programu rozwoju chórów szkolnych „Śpiewająca Polska”

Przez trzy lata funkcjonowania Programu wpisał się on na dobre w przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i licea całego kraju. Idee Programu, wspierające rozwój chórów szkolnych poprzez dofinansowanie godzin lekcyjnych oraz opiekę metodyczną nad pedagogami kierującymi chórami – traktowane są przez dyrygentów, dyrekcje placówek, władze samorządowe i oczywiście samych chórzystów, jako jedyna szansa na upowszechnianie i rozwój muzykowania chóralnego na poziomie dziecięcym i młodzieżowym. Dziś "Śpiewająca Polska" obejmuje 408 szkół z całej Polski.

Wielkim podsumowaniem ostatniego roku funkcjonowania Programu, będzie II Festiwal, który przyjął nazwę „Kocham Cię, Polsko”. Koncert – Festiwal został zaplanowano na 10 listopada 2008 roku w Filharmonii Narodowej. Będzie to koncert łączący uroczyste obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski z kształtowaniem postaw patriotycznych. Celem organizatorów jest nie tylko odświeżenie repertuaru patriotycznej pieśni polskiej, ale także pokazanie młodym ludziom, że ich wykonywanie może dawać taką samą radość, jak innych utworów. W Festiwalu wezmą udział zespoły z grupy A (chóry wykonają swój własny repertuar) oraz chóry z grupy B (ok. 1200 chórzystów) - śpiewające wspólnie 10 utworów patriotycznych, historycznych, żołnierskich, harcerskich i współczesnych. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Honorowy Patronat nad Festiwalem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji Narodowej.

Koncert dedykujemy pamięci generała Augusta Fieldorfa „Nila”.

Wydaje mi się że będzie 'grubo'. Ktoś może się tam wybiera?
  STRAJK W REGIONACH
Napiszcie coś jak u Was było...

Opolskie:

Opolszczyzna: strajkuje 38 proc. szkół i przedszkoli
Jednodniowy strajk zorganizował w całym kraju Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Największy zasięg strajk miał w powiatach: oleskim (33), namysłowskim (32), kluczborskim i brzeskim. W Kędzierzynie-Koźlu lekcji nie było w 37 placówkach, a w Opolu w 40. Najsłabiej strajkowali w powiecie strzeleckim i krapkowickim. W samych Strzelcach Opolskich pracy nie przerwała ani jedna szkoła. Najmniej aktywni okazali się nauczyciele w szkołach ponadgimnazjalnych, gdzie trwają jeszcze matury ustne.

W Opolu strajkowało 11 podstawówek, 7 gimnazjów, 13 przedszkoli i 9 szkół średnich.

- Rodzice okazali zrozumienie dla naszej akcji - uważa Wanda Sobiborowicz, szefowa ZNP na Opolszczyźnie. - Nieliczne dzieci, które pojawiły się w szkołach i przedszkolach miały zapewnioną opiekę.

Strajkujący nauczyciele spędzili dzień w pokojach nauczycielskich. Uzupełniali szkolną dokumentację, poprawiali przeprowadzone wcześniej sprawdziany, przygotowywali dekoracje na szkolne uroczystości, a także dyskutowali o sytuacji polskiej edukacji.

- Bo taki jest polski nauczyciel, nie potrafi siedzieć bezczynnie - twierdzi Grażyna Gugnacka, szefowa ogniska ZNP przy szkole podstawowej nr 1 w Opolu.

W opolskiej PSP nr 29, gdzie związkowcy nie zdążyli załatwić formalności związanych z przystąpieniem do strajku, popierający akcję nauczyciele prowadzili lekcje ubrani na czarno, z wpiętymi biało-czerwonymi kokardkami. Szkoła była też oflagowana i oplakatowana.

ZNP domaga się od rządu 50-procentowych podwyżek pensji (do 2010 roku), zachowania praw i obowiązków gwarantowanych przez Kartę Nauczyciela oraz zachowania uprawnień nauczycieli do wcześniejszej emerytury.
  Szkolnictwo w Mysłowicach
SPORTOWCY Z PIASKU
( Życie Mysłowic )

Ćwierć wieku temu, istniejącą na Piasku od 95 lat Szkołę Podstawową nr 4 im. Wincentego Pstrowskiego, przekształcono w szkołę sportową. Akt jej powołania poprzedzały wieloletnie przygotowania praca ludzi, dla których stworzenie mysłowickim dzieciom możliwości nauki w szkole o profilu sportowym stało się niemal życiowym celem.

Dokładnie 10 października 197r. z inicjatywy dyrektora KWK ,,Mysłowice" Eugeniusza Sakwerdy rozpoczęła działalność Sekcja Pływacka przy Klubie Sportowym ,,Górnik 09" Mysłowice. Sekcja rosła w siłę, a wspaniała atmosfera sprawiła, że młodzi mysłowiccy pływacy, zaczęli donościć pierwsze poważne sukcesy i już dwa lata później wygrali Drużynowe Mistrzostwa Śląska. Dodać należy, że byli to w dużej mierze uczniowie ,,starej czwórki", trenowali m.in. przez uczących w szkole nauczycieli. To właśnie oni przede wszytskim dążyli do tego, by szkoła miała profil sportowy.

Rok szkolny 1982/83 był ukoronowaniem ich działalności- był to pierwszy rok Szkoły Sportowej. Pierwszy złoty medal w Mistrzostwach Polski uczeń szkoły zdobył już w 1985 roku był to Artur Rojek (400m dow.). Późniejsze lata to pasmo sukcesów sportowych. Obok sekcji pływania prężnie działają i rozwijają się sekcje: tenisa stołowego, szachów, piłki nożnej, zapasów. największym osiągnięciem Zespołu Szkół Sportowych jest umiejętne połączenie sportu z nauką. Mylą się Ci, którzy uważają, że te dwa pojęcia chodzą odrębnymi ścieżkami. To właśnie najlepsi sportowcy, którzy opuszczali bramy szkołybyli dobrymi i bardzo dobrymi uczniami. Jednym słowem ,,w zdrowym ciele...". Szkoła łączy też tradycję z nowoczesnością, bowiem w murach sędziwego budynku znajdują się dwie pracownie internetowe, a dzięki zabiegom i staraniom dyrekcji wkrótce powstanie trzecia. Za dwa lata obok zasłużonej sali gimnastycznej ma powstać nowoczesny obiekt sportowy.

Od 1999 roku szkoła przekształciła się w Zespół Szkół Sportowych, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazium. Kształci się tu 406 uczniów. Trenują pływanie, tenis stołowy i ziemny, szachy, piłkę nożną, zapasy, judo, lekkoatletykę oraz siatkówkę. Treningi odbywają się na terenie szkoły oraz w klubach sportowych, a także na pływalni przy KWK ,,Mysłowice".

W związku z jubileuszem dyrekcja szkoły zaprasza absolwentów i byłych pracowników na uroczyste obchody 14 i 15 grudnia br.
  SP 1
Wielki jubileusz Szkoły Podstawowej nr 1

09.12.2008

"Nasza szkoła jest jak sędzia Soplica, który dba o szlachetne obyczaje z przeszłości. Ale mamy też serdecznego woźnego Protazego - to pan Rysio. Zna plan lekcji i rodziców każdego ucznia" - tak w duchu "Pana Tadeusza" Mirosława Marciniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, przemawiała do gości, świętujących dwieście lat jedynki. Uroczystość odbyła się wczoraj w Teatrze im. Jaracza.

Dużą salę, oprócz oficjeli, wypełniło kilka pokoleń nauczycieli. Oczywiście, każdy z nich najbardziej chwalił własne roczniki.

- Moje klasy uczyły się na pamięć "Koncertu Jankiela". W lekturze były całe księgi "Pana Tadeusza", a nie tylko ich fragmenty jak teraz - wspominała Krystyna Walczak, polonistka SP nr 1 z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Obok niej zasiadła Teresa Dębowska, bibliotekarka od 1973 r.

- Wtedy młodzież zaczytywała się przygodami Tomka Wilmowskiego z serii powieści Alfreda Szklarskiego - wzdychała pani Teresa. Zaś Adam Cybulski, nauczyciel wychowania fizycznego, który zaczął pracę pół wieku temu, nie omieszkał dodać, że za jego "kadencji" szkoła zdobyła 76 mistrzowskich tytułów w prawie wszystkich konkurencjach.

- Za moich czasów popularny był aktor Cybulski, więc część uczniów mówiła na mnie Zbyszek, ale mi to nie przeszkadzało - mówi wuefista. Za to dzisiaj dawnemu nauczycielowi przeszkadza, że w wielu szkołach zajęcia wf. polegają na rzuceniu uczniom piłki i braku innych pomysłów.

Niestety, zabrakło najstarszej żyjącej nauczycielki - Henryki Bary. Pomogła jednak przygotować prezentację multimedialną na temat historii jedynki - udowadniając, że początków edukacji w Łodzi można szukać już w XV wieku. Na koniec uroczystości obecni uczniowie wystawili przedstawienie na motywach "Świtezianki". Po występie absolwenci zgodnie twierdzili, że gdyby Adam Mickiewicz, patron szkoły, urodził się w Łodzi, pisać nauczyłby się właśnie w jedynce. A potem wieszcz poszedłby do I LO, bo jak wspomniała Wiesława Zewald, była dyrektor tego ogólniaka i obecny kurator oświaty, najlepsi licealiści w I LO biorą się najczęściej z SP nr 1.

Maciej Kałach - POLSKA Dziennik Łódzki
  Wanda Chotomska - patronką szkoły w Łagowie
„...Nie lubię określenia patronka. Brzmi to bardzo górnolotnie. Ja raczej mówię o sobie – matka chrzestna. To takie „bliżej ziemi”. Po za tym, jak mnie historia Kościoła katolickiego naucza, wszystkie patronki to były męczennice. A ja bym nie chciała. Do tej roli nie jestem przygotowana...” W taki dowcipny sposób pani Wanda Chotomska rozpoczęła swoje przemówienie w czasie uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej w Łagowie. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w pobliskim kościele. Potem dzieci oraz zaproszeni goście w asyście orkiestry BOT Elektrowni Turów przeszli do szkoły, gdzie odbyła się zasadnicza część imprezy. W szkolnym święcie oprócz dostojnej patronki m. in. wziął udział Wójt Gminy Zgorzelec Kazimierz Janik oraz zaproszeni goście w osobach Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Szymona Pacyniaka i Starosty Powiatu Zgorzeleckiego Andrzeja Tyca. Obaj goście nie przyszli z pustymi rękami. Przywieźli ze sobą podarunki w postaci sprzętu sportowego. Przewodnicząca Rady Gminy Zgorzelec Janina Słabicka przekazała uroczysty akt nadania imienia dyrektorce szkoły a Wójt Gminy Zgorzelec podkreślił, że nie często zdarza się, aby patron szkoły był obecny na uroczystości nadania imienia. Dokonano również uroczystego otwarcia kompleksu boisk sportowych zlokalizowanych przy szkole. Boiska i bieżnie pokryte są sztuczną, kolorową nawierzchnią odporną na działanie czynników atmosferycznych. Obiekty rekreacyjne poświęcił proboszcz ks. Stanisław Polonis. Odbyło się także uroczyste pasowanie i ślubowanie pierwszoklasistów. Wanda Chotomska osobiście za pomocą olbrzymiego ołówka pasowała maluchy na pierwszaków i podpisała książki jej autorstwa podarowane przez Kazimierza Janika pierwszoklasistom. W kolejce po autograf oprócz najmłodszych uczniów ustawili się także: ofiarodawca-Kazimierz Janik, proboszcz tutejszej parafii Stanisław Polonis i starosta zgorzelecki Andrzej Tyc. Po części oficjalnej rozpoczęły się występy uczennic i uczniów szkoły, którzy przygotowali dowcipne przedstawienie składające się z wierszy Wandy Chotomskiej. Pani Wanda sama ochoczo wzięła udział w inscenizacji jednego z wierszy wzbudzając powszechny aplauz widowni. Kolejnym punktem programu było zasadzenie klonu nazwanego imieniem Wandy Chotomskiej. Poetka zabrała się do dzieła w asyście Kazimierza Janika udowadniając, że prace ogrodnicze nie są jej obce. Następnie udała się do szkoły gdzie odsłoniła tablicę upamiętniającą nadanie imienia szkole.

Uroczysty poczęstunek zakończył imprezę.

Mirosław Kłys / Urząd Gminy Zgorzelec
  Nagrody dla uczniów i przedszkolaków
5 czerwca bieżącego roku w Miejskim Domu Kultury odbyła się akademia, podczas której Burmistrz Miasta Zgorzelec Mirosław Fiedorowicz wręczał nagrody najlepszym uczniom szkół podstawowych w roku szkolnym 2005 – 2006 w trzech kategoriach: najlepsi uczniowie, najlepsi sportowcy i najlepsi „olimpijczycy” oraz przedszkolakom laureatom konkursów recytatorskich. Rodzice wszystkich wyróżnionych otrzymali specjalne listy gratulacyjne. Uroczystość umilały występy artystyczne przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Poniżej lista wyróżnionych:

Wyróżnione przedszkolaki: Sandra Bojar - Przedszkole nr 6, Jakub Leszczyński – Przedszkole nr 6, Nikola Kasprzak – Przedszkole nr 8, Zuzanna Duszyńska– Przedszkole nr. 8
Julia Meller – Przedszkole nr 12, Nikola Wojtków – Przedszkole Nr 1, Martyna Fijałkowska – Przedszkole nr 3, Wiktoria Zabiegła – Przedszkole nr 3.

Najlepsi uczniowie: Sebastian Nowakowski – SP 2, Agnieszka Harłukowicz – SP 2, Michał Depa – SP 2, Dominika Pogódek – SP 3, Łukasz Chamer – SP 3, Rafał Szponowski – SP 3, Jacek Gil – SP 3, Karolina Kiełbińska – SP 3, Patrycja Średniawa – SP 5, Natalia Worobiej – SP 5, Bartosz Rec – SP 5, Kamil Moszczyński – SP 5, Michał Kochanowski – SP 5, Monika Wypych – SP 5

Najlepsi „olimpijczycy”: Kinga Kociełowicz – SP 2, Paulina Brodniak – SP 2, Aleksandra Przytulska – SP 2, Nikola Szulc – SP 2, Karolina Szymańska – SP 2, Jakub Kobzik – SP 3, Marta Oleszkiewicz – SP 3, Jakub Buzała – SP 3, Marlena Ferens – SP 3, Natalia Wasiluk – SP 3, Jędzrzej Biernacki – SP 3, Kamila Wisny – SP 3, Ewa Dudek – SP 5, Katarzyna Michalczyk – SP 5, Karolina Krążyńska – SP 5, Jakub Zioła – SP 5, Michał Nowakowski – SP 5, Daniel Danielski – SP5, Szymon Gancewski – SP 5, Wojciech Barczyk –SP 5.

Najlepsi sportowcy: Daria Krupińska – SP 2, Karina Kozłowska – SP 2, Paweł Chalupa – SP 2, Patrycja Karasiewicz – SP 2, Agata Kakuba – SP 2, Michał Kopaczyński – SP 3, Przemysław Sosnowski – SP 3, Michał Wiśniewski – SP 3, Adam Downar – SP 3, Karolina Gorszanów – SP 3, Aleksandra Majewska – SP 3, Gabriela Kupińska – SP 3, Tomasz Bryndzia – SP 5, Bartosz Kossakowski – SP 5, Konrad Malinowski – SP 5, Władysław Spanier – SP 5, Dagmara Palewicz – SP 5, Martyna Płażewska – SP 5, Katarzyna Tubielewicz – SP 5, Marta Karwacka – SP 5.

Roman Latosiński
Naczelnik Wydziału Promocji i Informacji UM

  Miejska Inauguracja roku szkolnego 2007/2008
W dn. 31 sierpnia w Szkole Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu nastąpiła uroczysta Miejska Inauguracja roku szkolnego 2007/2008. Podczas uroczystości, w której udział wzięli dyrektorzy oraz nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli, Burmistrz Rafał Gronicz, Zastępca Burmistrza – Radosław Baranowski, Przewodniczący Rady Miasta – Artur Bieliński, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta – Roman Brodniak, Przewodniczący Komsiji Edukacji Kultury, Młodzieży i Sportu – Władysław Wróblewski, podziękowano odchodzącym na emeryturę dyrektorom, wręczono nowe nominacje dyrektorskie, złożono gratulacje nauczycielom, którzy uzyskali wyższy stopień awansu zawodowego w roku szkolnym 2006/2007. Odbyło się również uroczyste ślubowanie nauczycieli.
Inaugurację grą na pianinie uświetnił Przemysław Bawół, z wdziękiem zaprezentowała się w tańcu flamenco grupa dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 5 „Dorki” prowadzona przez Dorotę Baranowską.

Nowo powołani dyrektorzy to:
- Jadwiga Buciuto - dyr. Szkoły Podstawowej Nr 2
- Dorota Wilczyńska-Woś - dyr. Szkoły Podstawowej Nr 3
- Marlena Dzierka - dyr. Szkoły Podstawowej Nr 5
- Elżbieta Nowak - dyr. Gimnazjum Nr 2

Akceptację komisji kwalifikacyjnej na wyższy stopień awansu zawodowego - stopień nauczyciela mianowanego otrzymali:
- Agnieszka Gładysz - nauczyciel z Gimnazjum Nr 1,
- Agnieszka Dworzyńska - nauczyciel z Gimnazjum Nr 3,
- Wojciech Bednarz - nauczyciel ze Szkoły Podstawowej Nr 5

Nauczyciele, którzy w ubiegłym roku szkolnym 2006/2007 otrzymali stopień nauczyciela dyplomowanego to:
- Piotr Zubrzycki - ze Szkoły Podstawowej Nr 2
- Beata Michalczuk-Walczak - ze Szkoły Podstawowej Nr 3
- Tomasz Brudniak - ze Szkoły Podstawowej Nr 3
- Agnieszka Brzozowska - ze Szkoły Podstawowej Nr 3
- Elwira Machowska - ze Szkoły Podstawowej Nr 3
- Piotr Pietryk - ze Szkoły Podstawowej Nr 5
- Krystyna Weychan - ze Szkoły Podstawowej Nr 5
- Sylwia Olszak - z Gimnazjum Nr 3
- Teresa Walczak - z Przedszkola Publicznego Nr 2
- Ilona Jakubowska - z Przedszkola Publicznego Nr 2
- Jolanta Sobczyk - z Przedszkola Publicznego Nr 2
- Jolanta Kotwicka - z Przedszkola Publicznego Nr 2
- Anna Gruszecka - z Przedszkola Publicznego Nr 8
- Alicja Zajączkowska - z Przedszkola Publicznego Nr 8
- Krystyna Kułakowska - z Przedszkola Publicznego Nr 8
- Marzena Drzazga - z Przedszkola Publicznego Nr 12
- Jadwiga Witkowska - z Przedszkola Publicznego Nr 12

Życzymy wszystkim dyrektorom i nauczycielom owocnego roku szkolnego 2007/2008 i wielu sukcesów zarówno na niwie zawodowej jak i osobistej.

Roman Latosiński
Naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą
  Prawdziwy DJ - Kto z Was??
Rafael Rock

Od najmłodszych lat muzyka wkomponowana jest w jego życie. Pierwsze kroki stawia na chińskim mini pianinie, przygrywając osiedlowej grupie kolędowników. Jego pasja do biało-czarnych klawiszy przerodziła się w coś więcej i w wieku 7 lat zaczyna uczęszczać do Ogniska Muzycznego w Domu Kultury gdzie przegrał kolejnych kilka lat ze swojego życia. Rafael Rock wykazuje jednocześnie talent wokalny który szybko dostrzega siostra zakonna rozbudzając powołanie do Chóru Kościelnego. Szkoła Podstawowa to kariera solisty, gra na keyboardzie w zespole „3 na szynach” niekiedy szkolnych uroczystościach oraz przed kamerami Telewizji Lublin. Pierwsze lata Liceum Ogólnokształcącego zbiegają się w czasie gdy coraz bardziej modna staje się muzyka klubowa. Album ATB – 9PM, utwory Chciane – Offshore oraz wiele innych produkcji (m.in. Dj Tonki, Tom Novego, Jerry Ropero, Antoine Clamarana, Blank & Jones) z tamtych lat kształcą w nim pasję muzyczną która butami wdziera się w jego życie. Znajomość z lokalnym Dj-em Danielem G. oraz częste klubowanie dolały tylko oliwy do ognia i w niedługim czasie zbiorek płyt CD i winyli zaczął nabierać kształtu kolekcji. W późniejszym czasie rytm i energia taneczna muzyki klubowej odpowiadała mu najbardziej w formie House, lecz inne inspiracje tak bardzo odległe jak Rock, Pop czy Hip-Hop a w ostatecznym kształcie Trance nie są mu obojętne. Lata doświadczeń na rynku muzycznym i ich obserwacji dają mu pole do własnych rozważań i poglądów. Wyjazdy na Zachód pozwoliły mu na zakup pierwszej konsolety a przywiezione z Wielkiej Brytanii czarne placki umożliwiają intensywny codzienny trening który bardzo często przysłania obowiązki na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. Na pierwszym roku studiów śpiewa i tańczy w Zespole Tańca Ludowego UMCS a 50-lecie zespołu jest okazją do wyróżnienia dyplomem. Pierwsze sety na żywo to prywatki dla przyjaciół oraz imprezy organizowane wspólnie z Danielem G. w klubach i akademikach Lublina. Podgląd na takie gwiazdy jak Armin van Buuren, Sander van Doorn, Markus Schulz, Leon Bolier, Joop, Andy Moore, Rank 1, Cosmic Gate, Gabriel Batz, Above & Beyond czy ATB zarówno na eventach jak i ich setach mają na niego ogromny wpływ.
Rafael Rock w swoich setach prezentuje wystylizowane połączenie progressive trance, elektro house, uplifting trance czy też tech – trance. Jego sety nikogo nie pozostawiają obojętnym, ich energia leczy rany, burzy zmysły. Wysublimowane połączenie progresywnego klimatu z epickimi melodiami trance’u są wymyślną formą odlotowej zabawy w przestworza poezji szybującej na rytmicznie oszalałych dźwiękach.
  Pod znakiem F-16

Armia boi się przylotu F-16

Nie jesteśmy przygotowani do obsługi amerykańskich myśliwców

W polskiej armii może zabraknąć pieniędzy i czasu na przyjęcie pierwszych myśliwców F-16, które 9 listopada br. mają wylądować w Krzesinach pod Poznaniem.

Do tej pory więcej starań włożono w zaproszenie na uroczystość przyjęcia myśliwców prezydenta USA George’a Busha niż w przygotowanie naszej armii do eksploatacji nowych maszyn. Wg naszych informacji, szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor już kilka tygodni temu alarmował szefa MON, że nie jesteśmy gotowi na przyjęcie myśliwców.

Ta sprawa była też omawiana 3 kwietnia podczas posiedzenia Kolegium Sił Powietrznych, w którym uczestniczył minister Radosław Sikorski.

Nie ma koordynacji

W MON do dziś nie ma jednego ośrodka koordynującego przygotowanie baz, oraz programu szkolenia personelu latającego i specjalistów obsługi naziemnej. Do tej pory mamy zaledwie jednego pilota z licencją latania na F-16. W listopadzie ub.r. zdobył ją ppłk pil. Rościsław Stepaniuk. A podpisany w 2003 r. kontrakt na zakup F-16 zakładał przeszkolenie w USA 13 pilotów. Dopiero 10 lutego br. podpisano wartą 40 mln dolarów umowę dotyczącą szkolenia kolejnych 24 żołnierzy.

Podstawowe szkolenie pilota F-16 trwa kilkanaście miesięcy i kosztuje 2 mln dolarów. Obecnie w USA kształci się 25 polskich pilotów. 12 z nich odbywa dopiero specjalistyczne kursy językowe, 6 kończy loty na samolotach szkolnych T- 38C , a jedynie siedmiu zapoznaje się z arkanami latania na F-16 w bazie Tucson w Arizonie.

Brakuje fachowców

Jeszcze gorzej jest ze szkoleniem polskiego personelu technicznego. Na kursach w USA przebywa zaledwie 21 żołnierzy, choć kontrakt przewiduje przeszkolenie 184 osób. Według norm obowiązujących w lotnictwie amerykańskim, do obsługi 48 myśliwców F-16 potrzeba ponad 1,5 tys. wysoko kwalifikowanych fachowców.

Choć F-16 wylądują za siedem miesięcy, do tej pory nie podjęto decyzji o pozyskaniu koniecznych do treningu pilotów samolotów szkolnych. Nie ma też realnych planów stworzenia w Polsce ośrodka szkolenia personelu technicznego. Za to wszystko przyjdzie nam więc słono płacić za oceanem.


Pozdrawiam
Earpman
  Armia boi się przylotu F-16


Nie jesteśmy przygotowani do obsługi amerykańskich myśliwców

W polskiej armii może zabraknąć pieniędzy i czasu na przyjęcie pierwszych myśliwców F-16, które 9 listopada br. mają wylądować w Krzesinach pod Poznaniem.

Do tej pory więcej starań włożono w zaproszenie na uroczystość przyjęcia myśliwców prezydenta USA George’a Busha niż w przygotowanie naszej armii do eksploatacji nowych maszyn. Wg naszych informacji, szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor już kilka tygodni temu alarmował szefa MON, że nie jesteśmy gotowi na przyjęcie myśliwców.

Ta sprawa była też omawiana 3 kwietnia podczas posiedzenia Kolegium Sił Powietrznych, w którym uczestniczył minister Radosław Sikorski.

Nie ma koordynacji

W MON do dziś nie ma jednego ośrodka koordynującego przygotowanie baz, oraz programu szkolenia personelu latającego i specjalistów obsługi naziemnej. Do tej pory mamy zaledwie jednego pilota z licencją latania na F-16. W listopadzie ub.r. zdobył ją ppłk pil. Rościsław Stepaniuk. A podpisany w 2003 r. kontrakt na zakup F-16 zakładał przeszkolenie w USA 13 pilotów. Dopiero 10 lutego br. podpisano wartą 40 mln dolarów umowę dotyczącą szkolenia kolejnych 24 żołnierzy.

Podstawowe szkolenie pilota F-16 trwa kilkanaście miesięcy i kosztuje 2 mln dolarów. Obecnie w USA kształci się 25 polskich pilotów. 12 z nich odbywa dopiero specjalistyczne kursy językowe, 6 kończy loty na samolotach szkolnych T- 38C , a jedynie siedmiu zapoznaje się z arkanami latania na F-16 w bazie Tucson w Arizonie.

Brakuje fachowców

Jeszcze gorzej jest ze szkoleniem polskiego personelu technicznego. Na kursach w USA przebywa zaledwie 21 żołnierzy, choć kontrakt przewiduje przeszkolenie 184 osób. Według norm obowiązujących w lotnictwie amerykańskim, do obsługi 48 myśliwców F-16 potrzeba ponad 1,5 tys. wysoko kwalifikowanych fachowców.

Choć F-16 wylądują za siedem miesięcy, do tej pory nie podjęto decyzji o pozyskaniu koniecznych do treningu pilotów samolotów szkolnych. Nie ma też realnych planów stworzenia w Polsce ośrodka szkolenia personelu technicznego. Za to wszystko przyjdzie nam więc słono płacić za oceanem.

Data: 2006-04-18

ANDRZEJ WALENTEK
  Marzec

Trzydziesci lat temu, osmego marca przed czwarta po poludniu jechalem
tramwajem z Saskiej Kepy do Palacu Mlodziezy na czekajacy mnie trening
sekcji siatkarskiej. Mialem pietnascie lat i osobista mala domowa kolekcje
prohibitow - kilkanascie paryskich Kultur i troche emigracyjnie wydanych
ksiazek.

Na rondzie pod KC zobaczylem grupe w studenckich czapkach, niosacych
bialo-czerwona flage. Wysiadlem z tramwaju i od przypadkowych przechodniow
dowiedzialem sie, ze dzieje sie cos pod Uniwerkiem. Poniewaz Nowy Swiat
zaczal byl blokowany przez milicjantow - kolo liceum Zamojskiego zszedlem w
dol skarpy Powisla i dolem przebieglem pod Palac Kazimierzowski. Niebawem
bylem juz na Krakowskim Przedmiesciu.

Sprawe "Dziadow" znalem z potepien prasowych i z Wolnej Europy. Glupio mi
bylo, ze nie mam na glowie bialego uniwersyteckiego kaszkietu. Troche
ciekawosci, troche dumy, troche strachu - co dalej bedzie.

Do domu wrocilem juz po dziewiatej. Zaniepokojonym starym powiedzialem, ze
przedluzyl sie trening. Ojciec uprzedzil mnie, bym sie nie szwendal po
ulicach, bo za mlody jeszcze jestem na to, co sie dzieje. Potem rodzinnie
wysluchalismy serwisu Wolnej Europy. Do bycia pod Uniwerkiem przyznalem sie
rodzicom dopiero po paru miesiacach.

Nastepnego dnia dostalem wysokiej goraczki - stwierdzono ciezkie
przeziebienie. Mama pomstowala troche na trenera, ze wypuscil rozgrzanych i
swiezo po prysznicu chlopakow na chlodna wieczorem ulice. Ja zalowalem, ze
nie moge pobiec pod Uniwerek.

Po paru tygodniach roztrzesiona Mama opowiadala, jak to w Wydawnictwach
Kartograficznych, gdzie pracowala  - zwolniono z pracy Zyda - glownego
ksiegowego przedsiebiorstwa. Po dostaniu pisemka od dyrekcji podobno stal
przy oknie i bezglosnie plakal. Mial opinie uczciwego wobec swoich
pracownikow czlowieka. Niedlugo potem wyjechal z Polski.

Zniknal takze Igor, moj serdeczny przyjaciel z pierwszych klas szkoly
podstawowej. Chlopak watly, co rok jezdzacy do Izraela do rodziny dla
"podreperowania" zdrowia. W 1973 - juz nie pamietam kto przyniosl mi
wiadomosc, ze Igor zginal na polwyspie Synaj.

Kiedy czasami chodzilem do swojej bylej podstawowki po mlodsza o pare lat
siostre - nie spotykalem juz takze starego woznego, niezwykle przyjaznego
dla dzieciakow czlowieka, z ktorym lubilismy z Igorem gadac o sadach
pomaranczowych - wozny byl w Palestynie z polskim wojskiem. Chyba byl
polskim Zydem - nie wiazalbym przeciez w pamieci jego postaci z tamtym
Marcem.

Potem wyszla "Glupia sprawa" Dobrowolskiego, a w moim liceum na pare
miesiecy zawitala na zastepstwo studentka bodajze ostatniego roku
anglistyki, zona Henryka Szlejfera. Dziesiec minut przed dzwonkiem
opowiadala inne historie niz Dobrowolski. Nikt z klasy nie doniosl, co sie
dzieje pod koniec lekcji. Zreszta - przewazajaca czesc ciala - byla takze
przyzwoita.

Liceum mialo tradycje pierwszego uruchomionego po Powstaniu Warszawskim, w
ktorym zajecia zaczely sie pare tygodni od wejscia Rosjan na Prage. Na
kazdych  uroczystosciach szkolnych spiewalismy hymn szkoly: "Na tamten brzeg
na chwile przenies wzrok. Jasnieja tam postacie bohaterow, coz mowia Ci
przejasne Ich oblicza? Tak, czolo schyl, to Polski sa rycerze, padli u bram,
abysmy mogli zyc".

Pamietam, jak po poczatku roku szkolnego we wrzesniu 68 zaczynal sie V Zjazd
PZPR. Wszystkie klasy musialy wyslychac inauguracyjnego przemowienia
Gomulki. Nam Gomulka wypadl na matematyke. Postrach uczniow, Profesor
Fabianski - postawil na swoim stole rosyjski tranzystor. A potem przez
moment zrobil pare malpich min do radia i juz wiedzielismy, jaki ma stosunek
do Awangardy. Dalej pozostal straszny, ale swoj.

Cecylian

  7-10.06.2007 r. - czy w Kozienicach będą (.....)??
Cytat: CZERWIEC

1-3 czerwca 2007

Obchody Dni Puszczy Kozienickiej połączone z Międzynarodowym Dniem Dziecka
obiekt / miejsce: teren Kozienic
organizator: Kozienickie Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu im. B. Klimczuka

1-3 czerwca 2007

XI Mistrzostwa Polski Honorowych Dawców Krwi w Szachach
obiekt / miejsce: teren Kozienic
organizator: Klub HDK Elektrowni Kozienice, Kozienickie Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu im. B. Klimczuka

1 czerwca 2007

Festyn z okazji Dnia Dziecka. Dzień Wolontariusza
obiekt / miejsce: Ogród Jordanowski w Kozienicach
organizator: Ogród Jordanowski w Kozienicach

Dzień Dziecka – spotkanie z autorem literatury dziecięcej
obiekt / miejsce: Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice
organizator: Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice im. ks. Franciszka Siarczyńskiego

2 czerwca 2007

”Gry i Zabawy” dziewcząt i chłopców (kl. II-V) – finał gminy Kozienice
obiekt / miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Kozienicach
organizator: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Kozienicach

3 czerwca 2007

Ogólnodostępne zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka
obiekt / miejsce: jezioro kozienickie
organizator: Polski Związek Wędkarski okręg radomski koło nr 10 i nr 4 Kozienice

9 czerwca 2007

”Gry i Zabawy” dziewcząt i chłopców (kl. II-V) – finał powiatu
obiekt / miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Kozienicach
organizator: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Kozienicach

15 czerwca 2007

„Barwy lata”- otwarcie wystawy malarstwa Urszuli Pawlak
obiekt / miejsce: Muzeum Regionalne w Kozienicach
organizator: Muzeum Regionalne w Kozienicach, Związek Plastyków Warmii i Mazur w Olsztynie oddział Fenix w Kozienicach

Uroczyste podsumowanie działalności kół zainteresowań
obiekt / miejsce: Ogród Jordanowski w Kozienicach
organizator: Ogród Jordanowski w Kozienicach

16 czerwca 2007

Kozienicki Dwubój Królewski (tenis + szachy) / Symultana szachowa z królem
obiekt / miejsce: Ogród Jordanowski w Kozienicach
organizator: Ogród Jordanowski w Kozienicach

23-24 czerwca 2007

VI Festiwal Piosenki Polskiej im. B. Klimczuka
obiekt / miejsce: Amfiteatr
organizator: Kozienickie Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu im. B. Klimczuka

Ponadto na czerwiec zaplanowano:

Konkurs plastyczny pt. „Impresje muzyczne w plastyce” - impreza towarzysząca w ramach VI Festiwalu Piosenki Polskiej im. B. Klimczuka
obiekt / miejsce: teren Kozienic
organizator: Związek Plastyków Warmii i Mazur oddział „FENIX” w Kozienicach, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej

Festyn Rodzinny
obiekt / miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Ryczywole
organizator: Publiczna Szkoła Podstawowa w Ryczywole

XIII edycja konkursu „Mieszkamy wśród kwiatów i zieleni”. Podsumowanie konkursu podczas Dożynek Gminnych 2007
obiekt / miejsce: gmina Kozienice
organizator: Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice im. ks. Franciszka Siarczyńskiego, Pracowniczy Ogród Działkowy „DOLINKA”, Gmina Kozienice

Konkurs dla młodzieży „Wakacje bez nałogów”.
obiekt / miejsce: Publiczne Gimnazjum nr 1 w Kozienicach
organizator: Publiczne Gimnazjum nr 1 w Kozienicach, Ośrodek Profilaktyki Uzależnień

Wieczór Grupy Poetyckiej
obiekt / miejsce: Dom Kultury w Kozienicach
organizator: Kozienickie Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu im. B. Klimczuka

Rozstrzygniecie Konkursu „Szkolny karmnik 2007”
obiekt / miejsce: Dom Kultury w Kozienicach
organizator: Kozienickie Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu im. B. Klimczuka, Kozienicki Park Krajobrazowy

Festyn (Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej – Dzieciom)
obiekt / miejsce: Ośrodek Rekreacji w Kozienicach
organizator: Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Kozienicach, Kozienickie Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu im. B. Klimczuka

Grand Prix Gminy Kozienice w pływaniu szkół podstawowych i gimnazjów
obiekt / miejsce: Kryta Pływalnia „DELFIN” w Kozienicach
organizator: Kozienickie Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu im. B. Klimczuka

Jarmark Królewski
obiekt / miejsce: Ogród Sztuki – pasaż przy ul. Bat. Chłopskich
organizator: Związek Plastyków Warmii i Mazur w Olsztynie oddział Fenix w Kozienicach, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice im. ks. Franciszka Siarczyńskiego

Muzyczna Scena Młodych – cykliczne prezentacje młodzieżowych zespołów muzycznych
obiekt / miejsce: Dom Kultury w Kozienicach
organizator: Kozienickie Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu im. B. Klimczuka
  Trwa VII edycja konkursu Chorzowski Przedsiębiorca Roku
W dniu 12 stycznia 2009 roku odbyła się uroczysta Gala podsumowująca siódmą edycję Konkursu Chorzowski Przedsiębiorca Roku. Organizatorami Konkursu jest Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o. o. w Chorzowie oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Miasta Chorzowa. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2003 roku, kiedy to wybierano Przedsiębiorcę Roku 2002 w kategoriach: handel, gastronomia i usługi. Cechą charakterystyczna konkursu jest fakt, że o zwycięstwie w poszczególnych kategoriach decydują klienci, którzy oddają swój głos na daną firmę wysyłając wypełnione kupony zamieszczone w prasie lub za pośrednictwem internetu. O ostatecznym wyborze laureata decyduje jednak Kapituła Konkursu, która kieruje się liczbą oddanych głosów.

Począwszy od szóstej edycji Organizatorzy wprowadzili czwartą kategorię konkursu – Chorzowski Przedsiębiorca Jutra. W ten sposób wyróżniani są uczniowie chorzowskich szkół ponad gimnazjalnych, którzy charakteryzują się cechami przedsiębiorczymi, działają aktywnie w różnego rodzaju inicjatywach szkolnych i pozaszkolnych, posiadają wiedzę z zakresu podstawowych zagadnień ekonomicznych i prowadzenia działalności gospodarczej. Wyróżnienie lub nagroda w konkursie dodaje tym młodym osobom motywacji do dalszej działalności i rozwijania cech przedsiębiorczych tak potrzebnych w każdej dziedzinie życia. Partnerem merytorycznym, odpowiedzialnym za wyłonienie laureatów w tej kategorii jest Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K. Goduli w Chorzowie.

Sponsorami VII edycji Konkursu były następujące firmy:

ELGÓR + HANSEN Sp. z o. o. - Sponsor Główny

PZU SA

PZU Życie SA

Bank PKO BP SA,

Bank Polbank EFG

Eltrans Sp. z o. o. w Chorzowie

FOSA Sp. z o. o.

Patronat medialny nad Konkursem sprawowały: TVP 3 Katowice, Polska Dziennik Zachodni.

Dzięki uprzejmości patronów medialnych konsumenci mogli głosować na swojego ulubionego przedsiębiorcę, a wśród osób, które nadesłały kupony, lub głosowały za pośrednictwem internetu rozlosowane będą atrakcyjne nagrody. Informacje o wylosowanych nagrodach ukażą się w mediach i na stronie www.centrum.pub.pl

LAUREATAMI VII EDYCJI KONKURSU ZOSTALI:

– kategoria „HANDEL” – „Handlowa Spółka Ruch” Sp. z o. o. – właściciel sklepu sportowego przy ul. Wolności 48 w Chorzowie,

– kategoria „GASTRONOMIA” – kawiarnia Cafe Milano – Natal Sp. z o. o., Chorzów, Rynek,

– kategoria „USŁUGI” – NZOZ Medicor - Agata Kamińska.

Laureaci otrzymali statuetki, dyplomy oraz nagrody w postaci reklamy w Dzienniku Zachodnim

w KATEGORII CHORZOWSKI PRZEDSIĘBIORCA JUTRA:

Wyróżnienie dla Dawida Łopot z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Chorzowie,

Wyróżnienie dla Moniki Kluba z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Chorzowie,

Wyróżnienie dla Sebastiana Wojdakowskiego z Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie,

Wyróżnienie SPECJALNE dla Marcina Kawki z III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie,

Tytuł „Chorzowski Przedsiębiorca Jutra” dla Jana Trojanowskiego z Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie.

Nagrodą główną w tej kategorii ufundowaną przez Sponsora – PZU SA jest laptop. Osoby wyróżnione otrzymały dyplomy i walkmany mp3, (wyróżnienie specjalne – palmtopa) oraz certyfikaty uprawniające do obniżenia czesnego w I semestrze studiów w GWSP. Nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez PZU SA.

W edycji Chorzowski Przedsiębiorca Roku 2008 organizatorzy przyznali następujące wyróżnienia:

– wyróżnienie honorowe Organizatorów Konkursu za całokształt działalności związanej ze wspieraniem małej i średniej przedsiębiorczości - p Tadeusz Donocik – prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach

– wyróżnienie Organizatorów Konkursu dla Cechu Rzemieślników, Handlowców i Przedsiębiorców w Chorzowie z okazji 130-lecia istnienia. Cech powstał w 1879 r, mieści się w Chorzowie przy ul Dąbrowskiego 63. Posiada własny Dom Rzemiosła. Działa w oparciu o statut Cechu, zrzesza branże: metalowa, RTV, AGD, motoryzacyjna, kamieniarska, szklarska, stolarska, spożywcza, budowlana, fryzjerska i fotograficzna.

Podczas uroczystej Gali w Teatrze Rozrywki 12 stycznia 2009 roku laureaci kategorii gastronomia, handel i usługi Cafe Milano, Handlowa Spółka Ruch i Medicor, ufundowali poczęstunek dla wszystkich zaproszonych gości. Dodatkowo można było skosztować wyrobów cukierniczych z Cafe Milano.

Organizatorzy serdecznie gratulują laureatom i wyróżnionym i składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli przy organizacji VII edycji konkursu, w szczególności sponsorom, patronom medialnym oraz Teatrowi Rozrywki za pomoc w organizacji uroczystej Gali.

Źródło
  CENTRALNE OBCHODY ŚWIĘTA STRAŻY GRANICZNEJ - GIŻYCKO 2005
W dniu 21 maja 2005 roku w Kętrzynie i Giżycku miały miejsce centralne obchody XIV rocznicy utworzenia Straży Granicznej. Organizatorami uroczystości były Warmińsko - Mazurski Oddział Straży Granicznej i Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. W organizację obchodów, które po raz pierwszy odbyły się na ziemi warmińsko - mazurskiej, włączyła się administracja rządowa i samorządowa regionu oraz szereg instytucji i firm z województwa i regionu.

W godzinach porannych w Bazylice Mniejszej Świętego Jerzego w Kętrzynie odprawiona została Msza Święta w intencji Straży Granicznej. Mszę celebrowali J.E. Biskup Polowy Wojska Polskiego i Straży Granicznej gen. bryg. Tadeusz PŁOSKI, kapelani wojskowi i Straży Granicznej oraz księża parafii kętrzyńskich, jak również kapelani obrządku prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego z Zastępcą Naczelnego Kapelana Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego ks.płk. Adamem PILCHEM na czele. W mszy uczestniczyli także zaproszeni na uroczystości goście, funkcjonariusze i pracownicy cywilni obu kętrzyńskich jednostek SG oraz mieszkańcy miasta Kętrzyna.

O godz. 11.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Giżycku w zwartym szyku ustawiły się Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej, Kompania Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, poczty ze sztandarami oraz pododdziały słuchaczy Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Dowódcą uroczystości był Komendant Pododdziałów Szkolnych CSSG ppłk Mirosław BABULA.

Komendant Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk Józef BIEGUN złożył meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu z okazji XIV rocznicy utworzenia Straży Granicznej Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Panu Andrzejowi BRACHMAŃSKIEMU.

Zaproszonych gości powitał Komendant Warmińsko ? Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk Józef BIEGUN. Odczytany został list Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z życzeniami dla naszej formacji, a następnie komunikaty o wyróżnieniach funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej oraz o wynikach regat żeglarskich o Puchar Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Po raz pierwszy wręczane były Medale za Zasługi dla Straży Granicznej. Medal ten ustanowiony został w październiku ubiegłego roku. Nadawany jest za wybitne zasługi dla Straży Granicznej. Posiada trzy stopnie. Stopień medalu nadaje się odpowiednio do zasług osoby, która ma być wyróżniona. Akty mianowań na wyższe stopnie wręczał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Andrzej BRACHMAŃSKI. Komendant Główny Straży Granicznej wręczył akty mianowań na wyższe stopnie w korpusie chorążych oraz Odznaki Straży Granicznej. W trakcie uroczystości wręczono nagrody za zajęcie trzech pierwszych miejsc w "I Regatach Żeglarskich o Puchar Komendanta Głównego Straży Granicznej". Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości, na placu zaprezentowały się w pokazie musztry paradnej Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna SG z Nowego Sącza. Kompanią dowodził kpt. Krzysztof JANUS. Funkcjonariusze służby kandydackiej zaprezentowali przy akompaniamencie orkiestry, orginalne figury i układy. Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów.

Po zakończeniu części oficjalnej pododdziały, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Giżycka przeszli ulicami tego miasta na Promenadę nad jeziorem Niegocin, gdzie zorganizowano festyn z okazji przypadającego święta. Wstępu na Promenadę "strzegło" międzynarodowe przejście graniczne, w ramach którego wydawano okolicznościowe paszporty oraz stemple kontroli granicznej.

W programie festynu przewidziano między innymi występy zespołu tanecznego "Dumka" z Górowa Iławeckiego i zespołu muzycznego "Military Bend" z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Demonstrowano sprzęt i wyposażenie Straży Granicznej oraz odbył się pokaz działania funkcjonariuszy z grup specjalnych SG i Policji. We współdziałaniu z Muzeum Wojska w Białymstoku zorganizowano wystawę poświęconą formacjom granicznym. Na zwiedzających czekała również ogólnopolska wystawa prac artystycznych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych objętych patronatem Straży Granicznej. Dla zainteresowanych bliższymi informacjami o Straży Granicznej, Policji i Izbie Celnej zorganizowano punkty informacyjne. Przy współudziale z PCK przygotowano instruktażowy punkt udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W trakcie festynu degustowano grochówkę z kuchni polowych.

Linki do galerii:
http://www.warmaz.strazgr...ites/gal_9.html
http://www.warmaz.strazgr...tes/gal_10.html
http://www.warmaz.strazgr...tes/gal_11.html
  Memoriał Grubby 2008
Szkoła Podstawowa w Kąkolewie, im. Andrzeja Grubby, woj. Wielkopolskie zorganizowała III Drużynowy Memoriał Szkół Podstawowych im. Andrzeja Grubby w tenisie stołowym.
Do małej wioski, położonej 10 km od słynnego z piłki nożnej Grodziska Wlkp zjechało 22 kwietnia br. 16 drużyn szkolnych z 6 województw. W zawodach wystartowała również jako 17 - drużyna gospodarzy ze SP w Kąkolewie. Drużyny musiały się składać z 3 zawodników z jednej szkoły z rocznika 1995 lub młodszych. Mogły w składzie być dziewczęta. Drużyny zostały rozstawione do czterech grup, zgodnie z listą rankingową PZWS po III OTK młodzików. Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu, reprezentująca woj. Opolskie została rozstawiona z nr 1 i umieszczona w 5-cio drużynowej gr. A . Od samego początku w kuluarach uchodziła za jednego z faworytów turnieju. Ale co innego przewidywania, a co innego gra przy stołach. Już pierwszy mecz w grupie ze SP w Kolsku (lubuskie) ostudził trochę zapędy naszych pingpongistów. W pierwszym pojedynku faworyzowany Michał Galas przegrał niespodziewanie 1:3 z mało znanym zawodnikiem przeciwników. Na szczęście Jarosław Franczyk i Patryk Bajor pewnie wygrali swoje pojedynki po 3:0 i mogliśmy się cieszyć z pierwszego zwycięstwa 2:1. Mecze składały się z pojedynków (ABC i XYZ). Trzy następne mecze w grupie odbyły się bez wielkich emocji i wygrali pewnie po 3:0, kolejno ze SP w Niechanowie, SP w Grodzisku Wlkp. i SP w Konojadzie (wszystkie woj. wielkopolskie). Solidarnie po 1 pkt w każdym meczu zdobywali M.Galas, J.Franczyk i P.Bajor. Z kompletem zwycięstw PSP nr 3 w Brzegu awansowała do ćwierćfinału. W walce o półfinał „trzej muszkieterowie z brzeskiej trójki” pewnie pokonali w stosunku 3:0 drużynę ze SP w Osiecznej (wielkopolskie), a punkty zdobyli J.Franczyk, M.Galas i P.Bajor po 1. Znacznie trudniejszy już był mecz o wejście strefy finałowej z drużyną ze SP w Jeżenie (mazowieckie), z która to drużyną nasi wygrali po zaciętym pojedynku 2:1, a punkty zdobyli P.Bajor i M.Galas po 1. To zwycięstwo dało nam finał, ale chłopcy powiedzieli, że dzisiaj walczymy o najwyższe trofeum tej imprezy. Naszym przeciwnikiem w finale była znakomicie usposobiona w tym dniu młoda drużyna ze SP w Drzonkowie, woj. lubuskie (1 zawodnik urodzony w 1996 i 2 w 1997 r.). W pierwszej parze Jarosław Franczyk spotkał się z trzecim żakiem ostatniego turnieju o Puchar PZTS i PS w Gdańsku Oskarem Sroczyńskim. Po jednostronnym pojedynku nasz zawodnik doznał bolesnej porażki 0:3 i było 1:0 dla Drzonkowa. W drugim pojedynku naprzeciwko siebie stanęli, dobrze znający się zawodnicy ze spotkań na OTK-ach: M.Galas – aktualnie notowany jako 26 młodzik w Polsce Daniel Jokiel, plasujący się na 36 pozycji w kraju. Po błyskotliwym i obfitującym w szybkie wymiany pojedynku Michał nie dał żadnych szans swojemu rywalowi pewnie pokonując go w stosunku 3:0. W tym momencie remisowaliśmy z ekipą z Drzonkowa 1:1. Teraz wszystko zależało od ostatniego pojedynku Patryka Bajora, aktualnie 11 zawodnik po III OTK w kraju z młodym tenisistą Mrzonkowa Kamilem Trubiłowiczem, który wygrał trzy WTK i MW w lubuskiem w kategorii żaków. Patryk, przed pojedynkiem lekko spięty pomimo, że do tej pory wygrał 6 pojedynków stosunku 3:0, ale świadom odpowiedzialności jaka na nim ciąży szybko po 2 setach się rozluźnił. Po szybkich i zdecydowanych akcjach w dwóch setach prowadził 2:0. Lubuszanin zerwał się jeszcze się jeszcze do ataku i szybko wygrał 3 seta do trzech. Było więc 2:1 dla Patryka. W ostatnim secie wydawało się, że pojedynek zakończy łatwym zwycięstwem brzeżanina, który prowadził już 8:3, ale chwila nieuwagi doprowadziła do stanu 7:8 i wtedy Patryk skorzystał z przysługującej mu przerwie. Ten moment okazał się decydujący i mogliśmy się cieszyć zwycięstwem 11:7, a pojedynek wygrał Patryk w stosunku 3:1. Ostateczny wynik meczu 2:1 dla SP nr w Brzegu . Drużyna z Brzegu zdobyła puchar dyrektora SP w Kąkolewie Pana Andrzeja Paszkiera. Zawodnicy otrzymali cenne nagrody rzeczowe w postaci : torby firmy Thibar i deski oraz okładziny – plazmy.
Gratulacjom nie było końca . Należy zaznaczyć, że nasza drużyna w ub. roku, będąc o rok młodsza i występująca bez Patryka Bajora zajęła 7-8 miejsce w drugiej edycji turnieju.
W sumie dla naszej drużyny punkty zdobywali:
P.Bajor – 7 zwycięstw, 0 porażek,
M.Galas – 6 zwycięstw i 1 porażka,
J.Franczyk – 5 zwycięstw i 2 porażki.
Nasi zawodnicy wygrali 7 spotkań, nie przegrywając żadnego. Nocleg i wyżywienie dla zawodników zapewnił organizator, a koszty przejazdu Rada Rodziców. Opiekunem drużyny był Tytus Strzelbicki.
Szkoła Podstawowa w Kąkolewie jest pierwsza szkoła w Polsce, a jedna z trzech ,której nadano imię tego znakomitego Wielkiego Tenisisty. Uroczyste nadanie imienia Andrzeja Grubby tej szkole odbyło się 1 grudnia 2005 r., w parę miesięcy po śmierci A.Grubby.
W tym roku jest planowane w SP w Kąkolewie oddanie Izby Pamięci , w 50 rocznicę urodzin słynnego sportowca. Patronat nad tą uroczystością objął Polski Związek Tenisa Stołowego, Polski Komitet Olimpijski i Ministerstwo Sportu.
  "Nowa edukacja kulturalna w szkole"
Minister Edukacji Narodowej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali list intencyjny w sprawie edukacji kulturalnej w szkole. - Chcemy, aby przedmioty artystyczne były ważnym elementem edukacji rozwijającym zainteresowania młodych ludzi - powiedziała Minister Katarzyna Hall podczas uroczystości w Galerii Zachęta 12-go marca br.

Jednym z fundamentalnych zadań szkoły jest zapewnienie warunków harmonijnego rozwoju każdego ucznia. Ważnym elementem tego rozwoju jest szeroko rozumiana edukacja kulturalna. Dlatego MEN dąży do zmian w procesie kształcenia kulturalnego na poszczególnych etapach edukacji.

Zwiększenie ilości godzin zajęć artystycznych, wprowadzenie do wyboru zajęć tj. warsztaty teatralne, szkolny zespół muzyczny, chór, warsztaty malarskie, rzeźbiarskie, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji kulturalnej małych dzieci – takie zmiany zamierza wprowadzić Ministerstwo Edukacji Narodowej w nowej podstawie programowej.

Edukacja kulturalna najmłodszych dzieci, ma być prowadzona tak, by zachęcić je do różnorodnych form ekspresji artystycznej w zakresie muzyki, rytmiki oraz plastyki. Zajęcia te mają objąć znaczącą część czasu spędzanego przez dziecko w szkole i integrują inne treści kształcenia. Dlatego nie mają one charakteru zajęć wydzielonych. -Chcemy, aby zajęcia artystyczne były w większym stopniu wybierane przez uczniów, aby szkoła proponowała paletę zajęć artystycznych. W tej sprawie od pewnego czasu rozmawiamy i współpracujemy z Ministrem Kultury – powiedziała Minister Hall.

Minister Bogdan Zdrojewski wyraził zadowolenie z powodu powrotu tych zajęć do szkoły. Zadeklarował również pomoc Ministerstwa Kultury.

***

Ministerstwu Edukacji zależy też na podtrzymaniu zainteresowań artystycznych uczniów w klasach IV-VI szkoły podstawowej. W związku z tym, w zakresie muzyki i plastyki, w nowej podstawie programowej MEN proponuje zwiększenie liczy obowiązkowych godzin zajęć o 50 proc. z każdego z tych przedmiotów.

Do tej pory, na trzecim etapie edukacyjnym, w gimnazjum, plan zajęć przewidywał łącznie 3 godziny na zajęcia z muzyki i plastyki. W nowej podstawie programowej, która w większym stopniu akcentuje wdrażanie uczniów do dokonywania rozumnych i świadomych wyborów, MEN proponuje aby, ten blok obejmował w sumie 4 godziny. 2 godziny miałby zachować tradycyjną formę zajęć muzycznych i plastycznych, kolejne dwie - stanowić szeroką ofertę zajęć artystycznych, do wyboru dla ucznia (warsztaty teatralne, szkolny zespół muzyczny, chór, warsztaty malarskie, rzeźbiarskie). W efekcie, liczba godzin zajęć z edukacji kulturalnej wzrastałby w gimnazjum o 1/3.

Na czwartym etapie kształcenia edukacja kulturalna prowadzona była dotychczas w zakresie lekcji języka polskiego oraz 1 godziny przedmiotu - wiedza o kulturze. Nowa podstawa programowa zachowuje te zajęcia, ale jednocześnie istotnie poszerza ofertę. Podobnie jak w gimnazjum, MEN proponuje aby był dostępny moduł zajęć artystycznych do wyboru w wymiarze 2 godzin, szczególnie cenny i zalecany uczniom, którzy mniej interesują się przedmiotami tradycyjnie uważanymi za humanistyczne. Ponadto, pojawią się w solidnym wymiarze zajęcia, które dadzą zainteresowanym uczniom gruntowną wiedzę z historii sztuki (8 godzin) oraz języka łacińskiego i kultury antycznej (8 godzin).

Źródło:
MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ
Departament Komunikacji Społeczne
  Ramowy plan obchodów 90 rocznicy w gminie Wolsztyn
- listopad, grudzień 2007
Nakręcenie filmu dydaktycznego o przebiegu walk powstańczych w powiecie wolsztyńskim

- styczeń luty 2008
Powołanie Honorowego Komitetu Obchodów 90-rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 na terenie miasta i gminy Wolsztyn

- styczeń 2008
Podjęcie uchwały w sprawie nadania rondu w Karpicku im. Powstania Wielkopolskiego

- luty, marzec 2008
Zbieranie propozycji do opracowania planu obchodów

- kwiecień 2008
Opracowanie stron internetowych poświęconych Powstaniu Wielkopolskiemu

- wrzesień 2008
Ogłoszenie konkursów o tematyce powstańczej:
1.plastyczny dla uczniów szkół podstawowych – technika dowolna
2. wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim ze szczególnym uwzględnieniem walk na ziemi wolsztyńskiej – dla uczniów gimnazjów
3.piosenki powstańczej
4.recytatorski – poezja związana z Powstaniem Wielkopolskim
5.na opracowanie komiksów – dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
6. fotograficzny „Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego”

Sesja popularno-naukowa o tematyce powstańczej dla uczniów szkół ponad gimnazjalnych

Wydruk plakatu z rysem historycznym o Powstaniu Wielkopolskim oraz wkładka w Głosie Wolsztyńskim

- listopad, grudzień 2008
Realizacja i podsumowanie konkursów

- 11 listopada2008 r.
1. Apel poległych w kwaterze powstańców i żołnierzy - cmentarz katolicki przy ul. Lipowej w Wolsztynie

- listopad, do końca 2008
Wystawy tematyczne
1.Muzeum Regionalne
2.Izba Pamięci przy ZSZ

- listopad/grudzień 2008
Wystawa objazdowa plakatów o tematyce powstańczej

- grudzień 2008
1.sztuka teatralna w wykonaniu zespołu teatralnego Wisus
2. Wyświetlanie filmów o Powstaniu Wielkopolskim w Sali widowiskowej WDK

- grudzień 2008
Ustawienie na rogatkach ulicy 5 Stycznia tablic wyjaśniających pochodzenie nazwy ulicy

- 30 grudnia 2008 r.
Uroczyste nadanie rondu w Karpicku im. Powstania Wielkopolskiego

- 4 stycznia 2009 r.
1.Msza Św. w intencji Powstańców Wielkopolskich
2.Rekonstrukcja Walk Powstańczych

5- stycznia2009 r.
1. Złożenie wiązanek kwiatów pod tablicami i na grobach powstańców
2. Uroczysta Sesji rady Miejskiej w Wolsztynie
3.Nadanie imienia Powstańców Wielkopolskich Gimnazjum Nr 2 w Wolsztynie
4. Imprezy okolicznościowe w szkołach i instytucjach
5. Wystawa „Broń Powstania Wielkopolskiego:” ( aula LO )

- styczeń 2009
Wycieczka do Muzeum Powstania na Odwachu w Poznaniu dla laureatów konkursów

- luty 2009
Podsumowanie obchodów Powstania

- marzec 2009
Sympozjum Naukowe podsumowujące obchody Powstania Wielkopolskiego – Obra

- kwiecień 2009
1.Wycieczka rowerowa szlakiem walk powstańczych – impreza otwarta
2. Rajd harcerski „Powstaniec”

Sesja Naukowa „Zaangażowanie duchowieństwa wielkopolskiego w Powstaniu Wielkopolskim” – W. Chrzanowski

Praca ciągła:
1.Gromadzenie pamiątek dotyczących Powstania Wielkopolskiego
2.Wydanie książki o przebiegu walk powstańczych wraz z aneksami
  Wręczenie sztandaru dla Gimnazjum nr 1 w Lesznie 24.01.2008
SZTANDAR UCZCI POWSTAŃCÓW (informacja )

18.01.2008.

Nowy sztandar będzie miało Gimnazjum numer 1 w Lesznie. W czwartek, 24 stycznia, zostanie on uroczyście wręczony szkolnej społeczności.

Gimnazjum nr 1 w Lesznie jest wyjątkową szkołą. Po pierwsze, to jedyne gimnazjum w mieście funkcjonujące bez sąsiedztwa innej szkoły, po drugie, szkolny budynek jest zabytkowy i posiada ciekawą historię.
Przy pl. Komeńskiego gimnazjum istnieje od 1999 roku. W wyniku zarządzonej wówczas reformy oświaty Rada Miejska zadecydowała o likwidacji Szkoły Podstawowej nr 8 im. Powstańców Wielkopolskich i utworzyła w to miejsce Gimnazjum nr 1.

Historia samego gimnazjum nie jest zatem długa, ale tradycje oświatowe związane z budynkiem liczą już prawie sto lat. Gmach został wzniesiony w roku 1912 na potrzeby niemieckiej Szkoły Handlowo-Przemysłowej (Handels und Gewerbeshule). W okresie międzywojennym w budynku funkcjonowały liczne szkoły średnie o charakterze zawodowym, których istnienie zakończyła II wojna światowa. Po wojnie przez lata obiektem zarządzała Rada Miejska i dopiero w 1957 roku usytuowano tutaj Szkołę Podstawową nr 8. W latach 1957-2001 przez placówkę przewinęło się tysiące dzieci.

Patronem szkoły podstawowej byli od 1969 roku Powstańcy Wielkopolscy. Takie imię nadano szkole jako drugiej w kolejności na terenie Wielkopolski. W 1974 roku szkoła otrzymała sztandar.

Powstałe po likwidacji podstawówki gimnazjum od początku istnienia podjęło starania o przejęcie tradycji i patrona „ósemki”. Szkoła miała do tego prawo. Od początku nauczyciele propagowali wśród uczniów wiedzę na temat powstania wielkopolskiego. Każdego roku organizowany jest konkurs znajomości faktów z tego niepodległościowego zrywu. Klasy przygotowują prace plastyczne, w salach tworzą gazetki o patronie, grupy młodzieży zwiedzają miejsca pamięci związane z walkami powstańczymi. Ponadto w szkole organizowane jest Święto Patrona szkoły, a uczniowie opiekują się grobami powstańców. Bogate zbiory posiada szkolna Izba Patrona, do której powstańcy i ich rodziny przekazali cenne pamiątki: medale, mapy, czasopisma, czapki powstańcze, mundur, tematyczne kroniki. Wszystko to buduje godny klimat przyswajania wiedzy o powstaniu.
– Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy w przeszłości gościć w szkole wielu powstańców wielkopolskich – mówi Barbara Janus, obecna dyrektor Gimnazjum nr 1. – Spotkania z nimi były żywą lekcją historii, prawdziwej historii.

Sztandar dla gimnazjum ufundowała Rada Rodziców, a starania zainicjował jej przewodniczący Janusz Kończal. Pieniądze zbierali również uczniowie szkoły, a także rodzice, zwłaszcza wnukowie powstańców. Sztandar wykonała ręcznie firma z Poznania. Z jednej jego strony jest godło polskie na czerwonym tle z napisem „Z czynu Ludu Wielkopolskiego rodziła się wolność”. Na drugiej stronie, na białym tle, umieszczony został Krzyż Powstańczy, a otacza go napis „Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich”.

Przez czterdzieści siedem lat funkcje kierowników i dyrektorów Szkoły Podstawowej nr 8 pełnili po kolei: Tadeusz Kowalski, Bernard Szeląg, Marian Grys, Feliks Glapka, Władysław Mucha, Jadwiga Pilujska, Maria Broda, Elżbieta Rehlis, Barbara Janus i Jolanta Andrzejewska. Od 1999 roku dyrektorem gimnazjum jest Barbara Janus. To największe gimnazjum w Lesznie pod względem liczby uczniów. W 21 oddziałach jest aż 505 osób.

W ramach uroczystości – we wtorek, 22 stycznia o godz. 9 – odbędzie się sesja popularnonaukowa dla leszczyńskich gimnazjalistów pt. „Wodzowie Powstania Wielkopolskiego i walki powstańcze na Ziemi Leszczyńskiej”.
Źródło: http://leszno2.leszno.pl/index.php?option=com_content&
  20.04 2008 - WAŁECKI BIEG ULICZNY !!!
NAZWA XV Bieg im. Zdzisława Krzyszkowiaka

MIEJSCE Wałcz

DATA 20-4-2008

DYSTANS 10 km

TELEFON (067) 258 40 56

E-MAIL mosir.walcz@hot.pl

REGULAMIN

XV OGÓLNOPOLSKIEGO WAŁECKIEGO BIEGU ULICZNEGO

im. Zdzisława Krzyszkowiaka

1. Cel i zasięg imprezy:

Upowszechnianie biegania wśród dzieci i młodzieży jako najprostszej

formy ruchu. Popularyzacja zdrowego stylu życia. Inauguracja Powiatowych

Obchodów Dni Olimpijczyka. Impreza ogólnopolska.

2. Organizator: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wałczu oraz Klub Sportowy „Żak” w Wałczu.

Współorganizatorzy: Urząd Miasta w Wałczu, Starostwo Powiatowe w Wałczu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu, Klub Olimpijczyka w Wałczu, Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Wałczu oraz Szkoła Podstawowa nr 4 w Wałczu.

3. Patronat medialny: Telewizja Regionalna ASTA w Pile.

4. Termin i miejsce: 20.04.2008r. (niedziela) – Osiedle Dolne Miasto w Wałczu, biuro zawodów w Zespole Szkół Miejskich nr 1 w Wałczu na Osiedlu Dolne Miasto.

5. Program zawodów:

11,30 - Uroczyste otwarcie zawodów

11,55 – 300m bieg Grupy Sprawni Inaczej

12,00 - 1000 m - Bieg Rodzinny (rodzic + dziecko do lat 15)

12,10 – 1000 m – dziewcząt ur. 1997 i młodsze (klasy IV – III ....)

12,20 – 1000 m – chłopców ur. 1997 i młodsi (klasy IV – III ...)

12,30 – 1000 m - dziewcząt ur. 1995 – 96 (klasy VI, V)

12,35 - 1000 m - chłopców ur. 1995 – 96 (klasy VI, V)

12,40 - 1000 m - dziewcząt ur. 1992-94 i młodsze (kl. I-III gimnazjum)

12,45 - 1000 m - chłopców ur. 1992-94 i młodsi (kl. I-III gimnazjum)

13,00 – Bieg Główny – 10 km

14,30 – Zakończenie imprezy i losowanie nagrody Głównego Biegu

6. Klasyfikacja: Zawodnicy w biegach szkolnych klasyfikowani będą drużynowo i indywidualnie wg punktacji: I miejsce – 15 pkt; II-13; III-11; IV-10; V-8; VI- 7; VII-6; VIII- 5; IX-X-4; XI-XIII – 3; XIV-XVII-2; XVIII-XXVII-1pkt,

Suma punktów zdobytych indywidualnie przez zawodników jednej szkoły decyduje o klasyfikacji drużynowej.

7. Nagrody: Za I, II, III miejsca w każdej kategorii – medal oraz dyplom. Cztery najlepsze szkoły w punktacji ogólnej otrzymują puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

8. Uczestnictwo: Prawo startu w biegach dzieci i młodzieży mają uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz pozostali amatorzy biegania.

Zawodnicy powinni posiadać aktualne badania lekarskie oraz pisemną zgodę rodziców wg załączonego wzoru.

9. Zgłoszenia: Zgłoszenia do udziału w zawodach z wyszczególnieniem kategorii należy przesłać na adres MOSiR 78-600 Wałcz, ul.Chłodna 12, tel./fax (067)258 40 56 do dnia 18.04.2008 r.

Zgłoszenia przyjmowane będą również w dniu imprezy od godz. 9,00 do 11,30 w biurze zawodów na Osiedlu Dolne Miasto w Zespole Szkół Miejskich nr 1.

10. Dodatkowe informacje: - Dyrektor Biegu -Alfred Mikłaszewicz – Urząd Miasta w Wałczu tel. (067)2584471, Klub Sportowy „Żak” w Wałczu

fax 067-2585850, tel. 0793316530

Zapraszamy do udziału w imprezie!
  Pieniądze na ścianę wschodnią, NPR, UE

Fundusze unijne
Największe dofinansowanie ze świętokrzyskiego RPO

280 mln zł - to rekordowe dofinansowanie, jakie już wkrótce trafi do świętokrzyskich samorządów na relizację przedsięwzięć związanych z budową małych zbiorników retencyjnych, sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, czy rekultywacją terenów poprzemysłowych. W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach podpisano dziś kolejne preumowy w ramach RPO.

W sumie podpisano dziś aż 64 umowy wstępne. To największe z dotychczas przyznanych dofinansowań w ramach RPO. Gminy Solec Zdrój i Pacanów otrzymają prawie 20 mln złotych na rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, ponad 7,5 mln zł przeznaczonych zostało na rekultywację terenu po Zakładzie Chemicznym „Organika Benzyl” w Skarżysku Kamiennej, dofinansowanie otrzyma też Związek Gmin Gór Świętokrzyskich, m.in. na budowę kanalizacji na terenie gmin Nowa Słupia i Waśniów (6,7 mln zł) oraz Łagów (5,8 mln zł). Z kolei gmina Bogoria otrzyma 4 mln zł dotacji na budowę zbiornika wodnego, a Bieliny 240 tys. zł na „Świętokrzyski Szlak Paprocie” - ścieżkę ekologiczną w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Dotacje zostały przyznane w ramach działań: „Rozwój regionalnej infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej” oraz „Rozwój systemów lokalnej infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej”. W ramach pierwszego z działań podpisano 32 preumowy na inwestycje o znaczeniu regionalnym. Dostały one w sumie prawie 145,5 mln złotych dofinansowania z RPO (całkowity koszt inwestycji to 253,7 mln zł). Z kolei 32 lokalne inwestycje w ochronie środowiska Zarząd Województwa wsparł kwotą 133,5 mln zł (cały koszt tych przedsięwzięć to 233,5 mln zł).
Podczas uroczystości popisano także 4 umowy finansowe. Trzy z nich dotyczą przebudowy dróg lokalnych w gminach Nowa Słupia, Bliżyn i Suchedniów (ta ostatnia gmina, na budowę ulic i infrastruktury osiedla Jasna I i Jasna II w Suchedniowie otrzyma ponad 5 mln zł z RPO), czwarty z projektów - „Nowa szkoła konecka” – związany jest modernizacją infrastruktury edukacyjnej oraz doposażeniem placówek szkolnych w powiecie koneckim. Na jego realizację starostwo koneckie dostało z prawie 2 mln złotych dotacji.
– 64 projekty na 280 mln złotych to największa jak do tej pory alokacja. Sieci wodociągowe i kanalizacyjne to podstawowy standard we współczesnej gospodarce, dlatego na ten bardzo ważny obszar przeznaczamy tak duże pieniądze. Tym bardziej, że na efekty tych projektów czekają mieszkańcy – powiedział marszałek Adam Jarubas. – Zakontraktowaliśmy już ponad 60% środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Nieustannie podnosimy ten procent i mamy dzięki temu szansę na dodatkowe środki, które z krajowej rezerwy wykonania otrzyma pięć województw, najlepszych w wydatkowaniu unijnych pieniędzy. Mam nadzieje, że uda się sięgnąć po te dodatkowe fundusze – mówił marszałek. - Jutro z kolei ogłosimy kolejny nabór na tworzenie kompleksowych terenów inwestycyjnych, w kwietniu planujemy II nabór na drogi a w maju następny w ramach działania 5.2 na edukację i kulturę. Mamy teraz dobry czas na ogłaszanie przetargów i rozpoczynanie inwestycji - przekonywał Adam Jarubas.

źródło: wrota świętokrzyskie
 uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II
uroczystości nadania imienia Jana Pawła II
uroczyste zakończenie klas szóstych
Uroczyste otwarcie baru
Uroczyste pożegnanie kl
uroczyste pożegnanie klasy
uroczystego objęcia władzy
uroczystego pasowania uczniów
Uroczystość nadania szkole
Uroczystość Najświętszego Ciała i
uroczystość pasowania na ucznia
Uroczystość pożegnania klas VI
uroczystość pożegnania uczniów
Uroczystość z okazji Dnia
Uroczystość zakończenia klas VI
  • ogrodzenie betonowe cennik
  • chris diamantopoulos
  • zamienniki oleju castrol 2t
  • zamioculcas saminifolia
  • ths klika